Scéna prichystaná, herci nastúpení: Vytiahnite oponu, český športový sviatok sa môže začať

Česká biatlonistka Markéta DavidováČeská biatlonistka Markéta Davidová Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

NOVÉ MESTO NA MORAVE - Pretekmi zmiešaných štafiet odštartujú v stredu biatlonové majstrovstvá sveta v Novom Meste na Morave.

Zaplnený areál vo Vysočina Arene pre 27-tisíc ľudí bude sledovať prvé boje o cenné kovy, do ktorých sa chcú zapojiť tiež domáci Česi. Motiváciou pre nich môže byť bronz ich krajanov spred jedenástich rokov. Preteky sa začnú o 17:20.

"Mať dobrý vstup do šampionátu je, samozrejme, dobré, ale nikde nie je povedané, že prvý úspech môže garantovať celé majstrovstvá sveta. Pre nás je to ale čiastočné víťazstvo v tom, že v prípade niektorých pretekárov opadne tréma z domáceho prostredia. Určite by sme do toho chceli vstúpiť dobre," povedal novinárom športový riaditeľ Českého biatlonu Ondřej Rybář.

Hoci prípravy na štart šampionátu skomplikovalo v minulých dňoch počasie a pondelkové tréningy sa kvôli silnému vetru zrušili, úvodné preteky sa po dohode organizátorov s Medzinárodnou biatlonovou úniou uskutočnia v stredu podľa plánu. Nomináciu oznámia tréneri dnes popoludní.

Miešaná štafeta patrí k najúspešnejším českým disciplínam. Pred jedenástimi rokmi v nej získali Česi v zložení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec pred svojimi fanúšikmi v Novom Meste na Morave bronz. Taktiež tento úspech pomohol odštartovať biatlonový rozmach.

V roku 2015 bolo kvarteto, v ktorom Soukupa nahradil Michal Šlesingr, vo fínskom Kontiolahti zlaté. Pred štyrmi rokmi brali Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Moravec a Michal Krčmář bronz v Anterselve. Ide o posledný tímový úspech českej biatlonovej reprezentácie na svetových šampionátoch.

Vlani na MS v Oberhofe obsadili Česi piate miesto v zložení Tereza Voborníková, Markéta Davidová, Michal Krčmář a Tomáš Mikyska. V tejto sezóne bol doteraz tím trénerov Michaela Málka a Egila Gjellanda v Östersunde piaty a v Anterselve šiesty. Zvíťazili Francúzi a Nóri.

"Je vždy super, keď sa vám podaria úvodné preteky pre naladenie tímu. Zrazu to začnete vnímať inak a vidíte, ako to ide. Ale ten, kto v tom kolotoči chvíľu je, vie, že vám to nedáva záruku. Jeden môže zachybovať a štafetu to posunie úplne niekam inam. Napriek tomu aj pozeráte na individuálne výkony a robíte si podľa úsekov monitoring, ako na tom kto je," podotkol Rybář.

Zlato budú obhajovať Nóri, ktorí sú znovu najväčšími favoritmi. Druhí vlani skončili Taliani a tretí Francúzi. Do boja o cenné kovy sa chcú zapojiť tiež Švédi, Nemci alebo Švajčiari.

Viac o téme: Česko Gabriela Soukalová Veronika Vitková Nové mesto na Morave Michal Krčmář Ondřej Rybář Markéta Davidová Tereza Voborníková MS v biatlone 2024 Tomáš Mikyska
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy