VIDEO Tri tajbrejky a trpký koniec: Bývalá svetová jednotka skončila na rakete českého talentu

Český tenista Jakub MenšíkČeský tenista Jakub Menšík Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

DAUHA - Osemnásťročný český tenista Jakub Menšík porazil v druhom kole turnaja v Dauhe po takmer troch a pol hodinách 7:6, 6:7, 7:6 bývalú svetovú jednotku Andyho Murrayho z Británie.

Pri svojej premiére na okruhu ATP si tak český talent zahrá štvrťfinále, jeho súperom bude buď najvyššie nasadený Andrej Rubľov z Ruska, alebo Francúz Richard Gasquet. Prostějovský rodák Menšík v Katare absolvuje vďaka výnimke pre mladých hráčov premiéru v hlavnej súťaži turnaja ATP Tour. Medzi elitou hral doteraz dvakrát "len" na grandslamoch, vlani na US Open a tento rok v Austrálii.

Proti trojnásobnému grandslamovému šampiónovi Murraymu dnes Menšík odohral zápas plný zvratov. V prvom sete viedol 5:3, ale set nedopodával a v tie-breaku čelil dokonca dvom setbolom. Od stavu 4:6 ale český daviscupový reprezentant vyhral štyri výmeny za sebou a set získal. V druhom sete si obaja hráči držali podanie a skrátenej hre dominoval dvojnásobný víťaz turnaja a minuloročný finalista Murray, ktorý ju vyhral 7:3.

V treťom dejstve mal dlho navrch Menšík, dostal sa do vedenia 5:2 a mal hneď dve možnosti zápas ukončiť pri svojom servise. 36-ročný Murray sa však vzopol pravdepodobne k najlepšiemu výkonu v zápase, získal štyri gemy za sebou a tiež tretie dejstvo dospelo do tie-breaku. Ten bol vyrovnaný až do stavu 4:4, potom už ale bodoval len Menšík.

Priamym bodom z podania získal dva mečbaly a hneď pri prvom sa mohol radovať, keď Murray vrátil jeho krížny forhend len do siete. Mladý český tenista, ktorý do turnaja vstupoval na 116. pozícii rebríčka, tak urobil ďalší výrazný krok do elitnej stovky. Vo virtuálnom poradí ho od nej delia len dve miesta.

Ďalej idú aj Chačanov či najvyššie nasadený Rubľov

Ruský tenista Karen Chačanov postúpil do štvrťfinále dvojhry na turnaji ATP v katarskej Dauhe. Druhý nasadený hráč zdolal Maďara Fábiána Marozsána 6:4, 7:5. Uspel aj tretí nasadený Ugo Humbert z Francúzska, ktorý vyradil Rusa Pavla Kotova 6:4, 6:1. Bez problémov postúpil aj najvyššie nasadený Rus Andrej Rubľov po výhre nad Francúzom Richardom Gasquetom 6:3, 6:4.