VIDEO Senzácia v Dubaji: Swiateková s Ruskou neuhrala ani set a finále neobhájila

Iga Swiateková vlaňajšie finále v Dubaji neobhájilaIga Swiateková vlaňajšie finále v Dubaji neobhájila Zdroj: SITA/AP/Kamran Jebreili

DUBAJ - Tenisová jednotka Poľka Iga Swiateková podľahla v semifinále turnaja v Dubaji 40. hráčke svetového rebríčka Ruske Anne Kalinskej dvakrát 4:6. Kalinskú, ktorá postúpila do súťaže kategórie WTA 1000 z kvalifikácie, čaká prvé finále v kariére. Jej súperkou bude v sobotu Talianka Jasmine Paoliniová.

Swiateková utrpela druhú porážku v sezóne a za posledných 26 zápasov. Nečakanú premožiteľku našla aj na Australian Open, kde ju v treťom kole vyradila Linda Nosková. Potom vyhrala turnaj v Dauhe a teraz sa usilovala o ďalšiu finálovú účasť v Dubaji. Vlani tu prehrala vo finále s Barborou Krejčíkovou.

V semifinále však nestačila na Kalinskú, ktorá bola vo štvrťfinále Australian Open, ale minulý týždeň v Dauhe vypadla hneď v prvom kole s Karolínou Plíškovou. V Dubaji vyhrala už sedem zápasov. Na turnaji WTA 1000 prešla z kvalifikácie do finále ako druhá hráčka v histórii po Francúzke Caroline Garciaovej, ktorej sa to podarilo predvlani v Cincinnati, kde v súboji o titul porazila Petru Kvitovú.

Anna Kalinská šokovala v Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Kamran Jebreili

Dvadsaťpäťročná Ruska má zatiaľ na konte tri deblové triumfy. Vďaka postupu do finále si v rebríčku polepší minimálne na 24. miesto a bude na svojom novom maxime.

Kariérne finále aj pre Paoliniovú

Paolinová porazila v semifinálovom súboji dvoch nenasadených hráčok 6:2, 7:6 Rumunku Soranu Cirsteovú a zahrá si najväčšie finále kariéry. Dvadsaťosemročná Talianka postúpila do piateho finále na profesionálnom okruhu, no doteraz najcennejšieho.

Proti Cirsteovej, ktorá vo štvrtok vyradila Markétu Vondroušovú, hoci prehrávala 2:6, 1:5, odvrátila v druhej sade šesť setbalov. "Na konci som vám predviedla trochu drámy," povedala divákom Paoliniová po zápase.

Talianska tenistka Jasmine Paoliniová Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Kamran Jebreili

Vďaka dnešnému víťazstvu sa aktuálne najlepšia talianska tenistka posunie prvýkrát do elitnej dvadsiatky rebríčka. Svoj doposiaľ jediný titul získala v roku 2021 v Portoroži.