VIDEO Ruská prekážka bola nad jeho sily: Životný turnaj českého tínedžera zlatú bodku nepriniesol

Karen Chačanov a Jakub Menšík s trofejami po finálovom súbojiKaren Chačanov a Jakub Menšík s trofejami po finálovom súboji Zdroj: Profimedia

DAUHA - Osemnásťročný český tenista Jakub Menšík nezakončil úspešné vystúpenie na turnaji v Dauhe premiérovým titulom na okruhu ATP. Rodák z Prostějova podľahol vo finále nasadenej dvojke Karenovi Chačanovovi z Ruska 6:7, 4:6. V dueli so sedemnástym hráčom sveta dnes prehral za hodinu a 50 minút.

Menšík nenadviazal na predchádzajúce triumfy nad Španielom Alejandrom Davidovichom, Britom Andym Murraym, Rusom Andrejom Rubľovom a Francúzom Gaëlom Monfilsom. V stretnutí sa mu nepodarilo ani raz prelomiť súperov servis. Talentovanému tenistovi nepomohlo ani 16 es a 33 víťazných loptičiek. Chačanov mal o desať víťazných úderov menej.

Menšík sa dostal do finále iba pri svojom treťom štarte medzi elitou a prvým mimo grandslamov. Doterajšie dve účasti v hlavných súťažiach nazbieral vlani na US Open a tento rok na Australian Open. V Katare štartoval vďaka výnimke pre mladých hráčov kategórie takzvanej "Next Gen".

Vďaka postupu do finále sa Menšík posunie do prvej stovky svetového rebríčka, konkrétne na 87. miesto. Chačanov získal šiesty titul na okruhu ATP

Obaja hráči sa počas celého zápasu opierali o servis. V úvode prvého setu mal jediný brejkbal vo štvrtej hre Chačanov. Menšík ho ale odvrátil esom a sada neskôr dospela do tie-breaku.

V ňom český tenista viedol 5:2, výhodu minibrejku ale potom stratil kvôli dvojchybe. Dramatická skrátená hra dospela do stavu 12:12. Menšík dovtedy nevyužil štyri setbaly, naopak Chačanov pri Menšíkovom servise štvrtý setbal premenil a ujal sa vedenia.

V úvode druhého setu využil Chačanov psychickú výhodu. Hneď v prvom game zobral Menšíkovi servis a ušiel vzápätí do vedenia 2:0. Taktiež v ďalšom priebehu neponúkol českému tenistovi ani jediný brejkbal a pri prvom mečbale zakončil stretnutie esom.

Menšík nevyužil šancu stať sa druhým českým víťazom turnaja ATP v tomto roku. V januári triumfoval na turnaji v Adelaide Jiří Lehečka.