VIDEO Neskutočná Ema Kapustová! Parádny boj o zlato, Slovensko má druhú medailu z MS

Slovenska biatlonistka Ema KapustováSlovenska biatlonistka Ema Kapustová Zdroj: SITA/Slovenský biatlon

OTEPÄÄ - Slovenská biatlonistka Ema Kapustová získala striebornú medailu v pretekoch s hromadným štartom junioriek na 9 km na mládežníckych MS v estónskom Otepää.

Na strelnici dvakrát minula, ale až do záveru mala šancu aj na zlato. Na víťaznú Juliu Kinkovú z Nemecka stratila osem desatín sekundy. Pre Kapustovú je to druhý cenný kov na šampionáte, druhá bola aj vo vytrvalostných pretekoch.

Kapustová mala na štarte veľmi dobrú pozíciu, keď sa s číslom tri predstavila v prvom rade. Na prvej položke raz minula a patrila jej až 20. pozícia. Na druhej ležke tiež nebola stopercentná, ale napriek chybe sa posunula o päť pozícii vyššie.

Išla som do toho ´all in´

"Bol to môj posledný individuálny štart a do pretekov som išla aj trošku smutná, že sa táto juniorská sezóna už skončí. V kútiku duše som si hovorila, že som na juniorov už stará. Na to, ako sa tieto preteky vyvíjali od začiatku, tak som šťastná, že som sa vyhrabala z popola.

Keď som prišla na druhú ležku a bola som na 18. stave, tak by som nepovedala, že ešte môžem bojovať o víťazstvo. Snažila som sa skoncentrovať na tie streľby, aby som sa aspoň nejako posunula dopredu. Vedela som, že aj stojky vedia zamiešať poradím. Keď som na poslednej videla, že aj baby chybujú, tak som išla ´all in´.

Dala som to na rýchlopaľbu a keď padli všetky terče, tak som do toho išla. Videla som pred sebou baby, ale vôbec som nevedela, ktorá je prvá. Na Francúzku som si verila, Nemka mala už viac síl. Verila som, že cez ňu možno v cieli prejdem, ale bola silnejšia.

Za celú túto sezónu musím poďakovať trénerovi Martinovi Otčenášovi. To, čo sme spolu spravili a ako pracujeme, to ma veľmi teší. Tieto výsledky sú také dobré zadosťučinenie pre mňa aj preňho. Ale stále je na čom pracovať," povedala pre portál slovenskybiatlon.sk.

Po čistej prvej stojke však využila zaváhania súperiek a patrilo jej priebežné piate miesto. Záverečnú položku zvládla opäť bez zaváhania a bola na druhej priečke, strácala necelých šesť sekúnd na Fany Bertrandovú. Francúzku síce v stúpaní predbehla, no zozadu zaútočila Kinková, ktorá mala v závere viac síl.

Vďaka druhému miestu a započítaní 75 bodov získala zároveň malý krištáľový glóbus za preteky s hromadným štartom v juniorskom IBU pohári. Informoval o tom slovenskybiatlon.sk.

Ďalšie Slovenky skončili mimo najlepšiu dvadsiatku. Sára Pacerová obsadila 30. miesto so stratou 1:56,1 min, Kristína Makovínyová figurovala na 38. pozícii (+2:59,1 min) a Alžbeta Garguláková dokončila preteky na 49. priečke.

V rovnakej disciplíne medzi mužmi obsadil Jakub Borguľa 29. miesto. Na víťazného Siverta Gerhardsena stratil 2:37,5 minúty, keď minul štyri terče. Nóri ovládli preteky, keď Gerhardsena na pódiu doplnili druhý Isak Frey a tretí Tobias Alm. Na štarte sa predstavili dvaja Slováci. Matej Badáň sa umiestnil na 45. priečke (+3:42,4).

Mládežnícke MS v biatlone v estónskom Otepää - preteky s hromadným štartom:

juniorky na 9 km: 1. Julia Kinková (Nem.) 29:19,8 min (2), 2. Ema KAPUSTOVÁ (SR) +0,8 s (2), 3. Fany Bertrandová (Fr.) 6,6 (1),... 30. Sára PACEROVÁ +1:56,1 (4), 38. Kristína MAKOVÍNYOVÁ +2:59,1 (3), 49. Alžbeta GARGULÁKOVÁ (všetky SR) +4:14,6 (5)

juniorky na 12 km: 1. Sivert Gerhardsen 32:44,6 (0), 2. Isak Frey +27,1 (2), 3. Tobias Alm (všetci Nór.) +33,1 (1),... 29. Jakub BORGUĽA +2:37,5 (4), 45. Matej BADÁŇ (obaja SR) +3:42,4 (4)

Viac o téme: MS v biatlone Ema Kapustová Kristína Makovínyová Alžbeta Garguláková Sára Pacerová Julia Kinková