Švajčiarsky suverén opäť dominoval a získal ďalší glóbus do zbierky, Žampa kruto doplatil na chybu

Oslavujúci Marco OdermattOslavujúci Marco Odermatt Zdroj: SITA/AP/John Locher

ASPEN - Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt po zisku veľkého krištáľového glóbusu ukoristil aj malý za obrovský slalom. Suverén prebiehajúcej sezóny triumfoval v piatok v Aspene, vyhral aj ôsmy "obrák" v tejto zime a zaistil si tretíkrát za sebou malú guľu za prvenstvo v disciplíne. Slovák Andreas Žampa nedokončil úvodné kolo.

Odermatt zanechal v americkom stredisku za sebou krajana Loica Meillarda o 14 stotín sekundy. Tretiu priečku obsadil Atle Lie McGrath z Nórska (+0,81). Dvadsaťšesťročný Švajčiar zvíťazil v jedenástom "obráku" v sérii. Iba dvaja lyžiari pritom pred ním dokázali uspieť aspoň desaťkrát za sebou v jednej disciplíne - Ingemark Stenmark vyhral 14 obrovských slalomov v rade v rokoch 1978-80 a Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová 11 zjazdov v rokoch 1972-74.

Odermatt mal po prvom kole náskok 12 stotín pred Alexandrom Steenom Olsenom. Ten však druhú jazdu nezvládol a už istý víťaz SP bojoval o víťazstvo s Meillardom. Napriek komplikáciám v polovici svahu sa dokázal v záverečnom úseku trate skonsolidovať a uspieť. V priebežnom poradí disciplíny má pred dvojicou Filip Zubčič a Henrik Kristoffersen nedostihnuteľný 470-bodový náskok.

Jediný slovenský zástupca Andreas Žampa vyrazil na trať prvého kola so štartovým číslom 43, no už v hornej časti svahu urobil chybu a z pretekov vypadol.

výsledky obrovského slalomu SP v Aspene: 1. Marco Odermatt 2:07,87 min, 2. Loic Meillard (obaja Švajč.) +0,14 s, 3. Atle Lie McGrath (Nór.) +0,81, 4. Thomas Tumler (Švajč.) +0,97, 5. Luca de Aliprandini +1,03, 6. Alex Vinatzer (obaja Tal.) +1,13, 7. Alexander Steen Olsen +1,14, 8. Henrik Kristoffersen (obaja Nór.) +1,37, 9. Raphael Haaser (Rak.) +1,39, 10. Žan Kranjec (Slovin.) +1,49, ..., Andreas ŽAMPA (SR) nedokončil 1. kolo

celkové poradie SP (po 30 z 38 súťaží): 1. Odermatt 1802 b*, 2. Manuel Feller (Rak.) 801, 3. Cyprien Sarrazin (Fr.) 684, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) 667, 5. Meillard 663, 6. Kristoffersen 593, ..., 130. Andreas ŽAMPA 7

Poradie v obrovskom slalome (8 z 11): 1. Odermatt 800 b*, 2. Filip Zubčič (Chor.) 330, 2. Kristoffersen (Nór.) 330, 4. Kranjec 311, 5. Meillard 288, 6. Steen Olsen 283, ..., 48. Andreas ŽAMPA 7
*istý titul

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7

Viac o téme: Obrovský slalom Andreas Žampa Marco Odermatt Alexander Steen Olsen Svetový pohár alpských lyžiarov