VIDEO Problémy na trati a viacero pádov: Fínsko oslavuje obrovský úspech

Zľava Victoria Carlová, Krista Pärmäkoskiová a Kerttu NiskanenováZľava Victoria Carlová, Krista Pärmäkoskiová a Kerttu Niskanenová Zdroj: SITA/Vesa Moilanen/Lehtikuva via AP

LAHTI - Fínska bežkyňa na lyžiach Krista Pärmäkoskiová vyhrala sobotňajšie preteky Svetového pohára na 20 kilometrov klasicky v domácom Lahti.

Tridsaťtriročná pretekárka zvíťazila časom 52:08,0 minúty pred Nemkou Victoriou Carlovou, ktorá stratila 1,9 sekundy. Pódium doplnila Pärmäkoskiovej krajanka Kerttu Niskanenová s mankom 9,9 sekundy. Celkové poradie vedie naďalej Američanka Jessie Digginsová.

Pärmäkoskiová vyhrala štvrtýkrát v kariére a premiérovo od marca 2018. Takmer presne po šiestich rokoch zvíťazila v domácom stredisku, kde sa museli pretekárky vysporiadať v sobotu s náročnými podmienkami. Na trati sa strácala stopa a v miestami hlbokom snehu prišlo aj k niekoľkým pádom.

Rozhodujúci medzičas bol ten na šestnástom kilometri, ktorého poradie vydržalo až  do cieľa. Práve tam išla prvýkrát do vedenia Pärmäkoskiová, o jednu desatinu pred Carlovou a pomaly zrýchľovala. V pretekoch s intervalovým štartom mala číslo 15, od Carlovej ju tak delilo dvanásť pretekárok a na potvrdenie víťazstva si musela počkať. Digginsová obsadila 21. miesto s mankom 3:07,8 minúty.

Výsledky SP v Lahti - 20 km klasicky:

ženy: 1. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) 52:08,0 min, 2. Victoria Carlová (Nem.) +1,9 s, 3. Kerttu Niskanenová (Fín.) +9,9, 4. Jonna Sundlingová (Švéd.) +20,3, 5. Johanna Matintalová (Fín.) +30,0, 6. Frida Karlssonová (Švéd.) +54,3, 7. Teresa Stadloberová (Rak.) +59,2, 8. Heidi Wengová (Nór.) +1:27,4, 9. Rosie Brennanová (USA) +1:34,8, 10. Ebba Anderssonová (Švéd.) +1:56,9

Celkové poradie SP (po 31 z 37 súťažiach): 1. Jessie Digginsová 2330 b, 2. Linn Svahnová (Švéd.) 2093, 3. Karlssonová 1906, 4. Victoria Carlová (Nem.) 1752, 5. Rosie Brennanová (USA) 1668, 6. Niskanenová 1626

Poradie vo vytrvalostných disciplínach (18 z 21): 1. Digginsová 1328 b, 2. Carlová 1112, 3. Anderssonová 1090, 4. Brennanová 1044, 5. Karlssonová 1035, 6. H. Wengová 1034

Viac o téme: Kerttu Niskanenová Krista Pärmäkoskiová Victoria Carlová