Ukradnutý titul majstra sveta? Rok 2008 mu nedá spať, Massa podnikol rázny krok

Zľava Lewis Hamilton a Felipe Massa, muži, ktorí sa pobili o titul v roku 2008Zľava Lewis Hamilton a Felipe Massa, muži, ktorí sa pobili o titul v roku 2008 Zdroj: Profimedia

SAO PAULO - Bývalý jazdec F1 Felipe Massa podal na londýnskom súde žalobu kvôli "ukradnutému" majstrovskému titulu z roku 2008, za ktorý chce odškodné vo výške 82 miliónov dolárov.

Štyridsaťdvaročný niekdajší pilot Ferrari uviedol vo vyhlásení, že zažaloval Medzinárodnú automobilovú federáciu, riadiacu spoločnosť Formula One Management a bývalého šéfa elitného seriálu Bernieho Ecclestonea.

Dôvodom pre žalobu sú udalosti z Veľkej ceny Singapuru 2008. Massa vtedy po štarte z pole position viedol, keď v 14. kole havaroval iný Brazílčan Nelson Piquet. Po jeho náraze do steny vyšiel na trať safety car, z čoho profitoval Piquetov tímový kolega z Renaultu Fernando Alonso, ktorý preteky vyhral. Samotný Massa po pokazenej zastávke v boxoch nebodoval a stratené body ho na konci sezóny stáli titul, ktorý s náskokom jediného bodu získal Brit Lewis Hamilton.

Massa sa vyhlasuje za právoplatného šampióna

Rok po udalostiach v Singapure priznal Piquet, že mu haváriu nariadili šéfovia Renaultu. Tí boli následne potrestaní, ale výsledky sa už nemenili. Massa sa obrátil na právnikov po tom, čo vlani v marci bývalý šéf F1 Bernie Ecclestone v rozhovore povedal, že on aj vtedajší prezident FIA Max Mosley vedeli už v roku 2008, že Piquetova nehoda bola úmyselná, ale nekonali, aby nerozpútali škandál, ktorý mohol poškodiť.

Massa, ktorý sa vyhlasuje za "právoplatného" šampióna z roku 2008, vyzval prostredníctvom svojich právnikov motoristické organizácie, aby sa k prípadu vyjadrili. Keď k tomu nedošlo, rozhodol sa podať žalobu. "Vždy som hovoril, že budem bojovať až do konca. Vzhľadom na to, že sa FIA a FOM rozhodli nerobiť nič, budeme chcieť napraviť túto historickú nespravodlivosť na súde," uviedol vo vyhlásení Massa.

Rodák zo Sao Paula už po svojej najlepšej sezóne 2008 žiadnu Grand Prix nevyhral a vo formule 1 skončil v roku 2017.

Viac o téme: Bernie Ecclestone Lewis Hamilton Felipe Massa FIA
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy