Hviezdny kapitán Česka o novej ére našich susedov nepochybuje: Máme pred sebou veľké veci!

Tomáš Souček a gólové oslavy futbalistov ČeskaTomáš Souček a gólové oslavy futbalistov Česka Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Kapitán českej futbalovej reprezentácie Tomáš Souček verí, že národný tím v novej ére pod vedením trénera Ivana Haška dokáže nadviazať na úspechy svojich predchodcov.

Záložník West Hamu na tlačovej konferencii pred piatkovým prípravným zápasom v Nórsku pripomenul predovšetkým Euro 2004 v Portugalsku, na ktorom Česi došli až do semifinále. Tohtoročný šampionát sa odohrá v Nemecku, v Česku čerstvo vyhlásený Futbalista roka už však myslí tiež na kvalifikáciu majstrovstiev sveta.

Reprezentácia Česka sa zišla v pondelok, s novým realizačným tímom aj piatimi nováčikmi, ktorí boli povolaní prvýkrát. Mužstvo je pred prvým tohtoročným stretnutím v štádiu rozkúskovania sa a spoznávania.

Chcú byť pri ďalšom veľkom úspechu

"Máme pred sebou veľké veci. Čakajú nás dva prípravné zápasy, potom Euro a nasledovať bude kvalifikácia na majstrovstvá sveta. Je to dvadsať rokov od veľkého úspechu na Eure v Portugalsku, na tých hráčov všetci stále spomíname a chceme tiež byť pri ďalšom úspechu," citoval Součkovo vyjadrenie z tlačovej konferencie v Osle web FAČR.

Mužstvo doviedol k postupu na šampionát Jaroslav Šilhavý, bezprostredne po skončení dramatickej kvalifikácie však kouč spolu s celým realizačným tímom odstúpil. "Každý tréner má trošku iné veci, svoje cvičenie. Trénerský štáb je nejako veľký a každý si berie svoju časť, takže to je iné, ale je to normálne. Ale inak sa nechajte prekvapiť, čo sa bude diať na ihrisku," poznamenal dvadsaťdeväťročný líder národného tímu.

Hašek vo svojej prvej nominácii po januárovom nástupe k mužstvu povolal množstvo mladých hráčov. "Myslím, že je určite potrebné, aby sa to premiešalo a premieňalo, takže som rád, že sú v tíme noví chlapci. Všetci určite minimálne v tejto sezóne podávajú kvalitné výkony a sú tu oprávnene," uviedol bývalý slávista.

Všetci ako jeden tím

"Prvý deň bol taký rozkukávací. Niekto sa bál spýtať, ale mali sme hneď tréning, kde máme klasiku v podobe toho, že sa noví hráči aj členovia realizačného tímu predstavia. Takže to spadlo zo všetkých, aj z mladých a bola sranda. Potom sme už išli všetci ako jeden tím a že sme si všetci rovní."

Teraz na Česko čakajú hviezdny Erling Haaland a spol. ako prvá previerka a konfrontácia. "Keď vidím jednotlivcov Nórska, tak nepoznám dôvod, prečo sa nedostali na Euro. Futbal je ale tímový šport a treba nájsť kvalitu ako tím a mať aj výsledky ako tím. To sme my na rozdiel od nich zvládli,“ porovnal Souček.

"Ukázali sme si nejaké princípy, ako by sme chceli hrať. Je toho ale stále veľa, z prvého zápasu si toho budeme chcieť veľa zobrať do budúcnosti. Futbal sa hrá na krásu aj na výsledok, najlepšie je zvoliť oboje. Je to prvý zápas pod novým trénerom, tak verím, že budeme namotivovaní a aspoň jedno z toho vyjde," dodal kapitán.

Viac o téme: Nórsko Česko Tomáš Souček Erling Haaland Ivan Hašek
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy