Odovzdali im tri body a spečatili postup: Nikto nevie, čo sa vlastne v Severnej Kórei stalo

Hráči Japonska oslavujú gólHráči Japonska oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

TOKIO - Japonskí futbalisti si zaistili postup do záverečnej fázy ázijskej kvalifikácie MS 2026. Rozhodlo o tom ich kontumačné víťazstvo 3:0 nad KĽDR. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) prisúdila Japoncom kontumačnú výhru po tom, ako sa duel na pôde KĽDR neodohral.

Zápas sa mal uskutočniť v utorok v Pchjongjangu, no tamojšie orgány ho päť dní pred konaním zrušili bez udania dôvodu. FIFA neskôr oznámila, že "sa stretnutie neodohrá ani nepresunie". Dôvodom je nabitý kalendár počas asociačných termínov.

Po kontumácii má Japonsko na čele B-skupiny druhej fázy ázijskej kvalifikácie plný počet 12 bodov, dve kolá pred koncom si vybudovalo pred treťou KĽDR nedostihnuteľný deväťbodový náskok. Z každej skupiny postúpia do záverečnej fázy dva najlepšie tímy.

Japonsko sa na MS 2022 v Katare prebojovalo do osemfinále, keď v základnej skupine prekvapujúco zdolalo Španielsko i Nemecko 2:1. Na tohtoročnom Ázijskom pohári, v ktorom patrilo medzi favoritov, však vypadlo už vo štvrťfinále po prehre 1:2 s Iránom. O to väčšie ambície má v prebiehajúcej kvalifikácii MS. V nej Japonsko zdolal KĽDR v prvom domácom zápase v Tokiu 1:0.

Nové tváre neodskúša

Tréner Hajime Morijasu však nebol spokojný s výkonom tímu a v utorok chcel odskúšať nových hráčov. Športovci z KĽDR sa vrátili na medzinárodnú scénu vlani na jeseň na Ázijských hrách. Ukončili tak vyše trojročnú izoláciu, ktorú odôvodnili celosvetovou pandémiou a "krokmi nepriateľských síl".

Severokórejčania majú v prebiehajúcej kvalifikácii na konte tri body za víťazstvo v Mjanmarsku (6:1), aj po kontumácii si stále udržujú šancu na postup zo skupiny. Za druhou Sýriou zaostávajú momentálne o štyri body. Informácie pochádzajú z agentúry AFP.

Viac o téme: FIFA KĽDR Japonsko Kvalifikácia MS 2026
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy