Je legendou zimných športov: Česká olympionička u nás nemala konkurenciu

Blanka PaulůBlanka Paulů Zdroj: Profimedia

PRAHA - Bežkyňa na lyžiach Blanka Paulů, ktorá sa narodila 31. marca 1954, patrila v 70. a 80. rokoch k svetovej špičke. Dnes oslavuje okrúhlu sedemdesiatku.

Na majstrovstvách sveta 1974 vo Falune získala striebro na päť kilometrov a bronz v štafete, o desať rokov neskôr sa na olympijských hrách v Sarajeve spolu s Kvetou Jeriovou, Gabrielou Svobodovou a Dagmar Švubovou podieľala na druhom mieste československej štafety a na 20 kilometrov skončila štvrtá. 

Víťazka ankety Kráľ bielej stopy 1977 má na konte aj dva triumfy v pretekoch Svetového pohára. Účastníčka troch olympiád, ktorá získala aj 16 titulov majsterky republiky, ukončila bohatú pretekársku kariéru v roku 1985 a začala sa venovať trénovaniu.

Neskôr učila na športovej škole, bola aj zástupcom primátora v rodnom Vrchlabí, kde tiež v rokoch 2010 až 2022 pôsobila v mestskom zastupiteľstve. Pravidelne sa zúčastnila rôznych bežeckých pretekov, napríklad v roku 1983 zvíťazila v cestných pretekoch Bechovice-Praha, v roku 2001 dokonca ovládla veteránske majstrovstvá sveta v behu do vrchu.

Viac o téme: Blanka Paulů
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy