VIDEO Hanba, niektorí hráči nemajú ani poňatia: Gáboríkov ex-kouč povedal pravdu na plné ústa

Hokejový tréner John Tortorella na lavičke Philadelphie FlyersHokejový tréner John Tortorella na lavičke Philadelphie Flyers Zdroj: SITA/AP/Gene J. Puskar

PHILADELPHIA - Vyostrené súboje o holý postup do play-off by mali prinútiť hokejistov, aby hrali na hranici svojich možností, pretože každý bod môže rozhodnúť o prežití.

Nie vždy však platí, že hráči si naplno uvedomia, aká suma sa ocitla v stávke. Jednou z vecí, ktoré má na starosti hlavný tréner tímu, je teda správne namotivovanie svojich zverencov na zápas. Nevedno, aké metódy využíva tréner Philadelphie Flyers John Tortorella, avšak po pondelňajšom zápase proti New Yorku Islanders, ktorý jeho tím prehral 3:4 po predĺžení, nemal v ústach pekné slová.

Svoje mužstvo zdiskreditoval a veru si nepoložil vreckovku pred ústa. "Mäkký," vyjadril sa ex-kouč Mariána Gáboríka k výkonu svojho tímu. "Jeden hráč naozaj hral - brankár," dodal Tortorella. Vravel o brankárovi Ivanovi Fedotovovi, ktorý absolvoval debut v NHL vo veku 27 rokov po príchode z Ruska.

Ruský brankár Ivan Fedotov Galéria fotiek (18) Ruský brankár Ivan Fedotov Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

Fedotov mal do Philadelphie, ktorá ho draftovala pred deviatimi rokmi, namierené už predvlani v júli. Päť mesiacov po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu ho ale v Petrohrade zadržala polícia, pretože sa podľa prokuratúry vyhýbal vojenskej službe. Brankár bol odvelený za polárny kruh, aj keď mal po vydarenej sezóne v KHL a zisku titulu s CSKA uzavretú zmluvu s Flyers.

202 centimetrov vysoký "žeriav" vystriedal v prvej tretine Švéda Samuela Erssona a zastavil 19 z 21 striel."Som totálne uchvátený. Postavil som do pekelnej pozície," komentoval Tortorella debutový výkon svojho nového ochrancu svätyne Flyers.

Fedotov sa dočkal debutu v NHL s dvojročným oneskorením. 27-ročný gólman, ktorý bol v roku 2022 namiesto cesty do USA násilne odvedený do ruskej armády, nastúpil v pondelok za Philadelphiu od druhej tretiny v zápase proti hokejistom New York Islanders za nepriaznivého stavu 1:2.

"Nie som žiadny mladý chlapec. Už mám nejaké skúsenosti a viem, ako to chodí," povedal Fedotov, ktorý sa k Flyers pripojil v piatok po náhlom ukončení zmluvy s CSKA Moskva, za ktorý v tejto sezóne KHL odchytal vrátane play-off 49 zápasov. v Kontinentálnej hokejovej lige.

"Je mi jedno, či hrám od prvej minúty, alebo idem na ľad počas zápasu. Potrebujem hrať, takže na tom nezáleží. Chcem pomôcť tímu," uviedol ruský gólman, ktorý nahradil v bránke Samuela Erssona, ktorý inkasoval dvakrát zo šiestich striel.

VIDEO Nahnevaný Tortorella na pozápasovej tlačovej konferencii

Ak sa vrátime k Tortorellovi, tak ten sa pozastavil sa pri zvyšku tímu, ktorý podľa neho nesplňal kritériá aspoň priemerného výkonu. "Sú tu istí ľudia, ktorí nemajú poňatie, ako hrať v takýchto typoch situácií. Musíme rýchlo vyriešiť tento problém a zistiť, akým tímom budeme. Druhá tretina bola hanebná pre dres Flyers. Spôsob, akým sme hrali, bol zahanbujúci," nešetril kritikou bostonský rodák.

Tortorellova kritika smerom k tímu nie je ničím novým. Tvrdý tréner dlhodobo nerobí medzi hráčmi žiadne rozdiely a nemá akýkoľvek problém nechať na tribúne aj drahú hviezdu. Nedávno sa o tom presvedčil kapitán Sean Couturier, ktorý odsledoval z hľadiska dva zápasy.

Flyers sa napriek prehre udržali na priečke zaručujúcej play-off o bod pred Washingtonom, avšak Capitals majú voči nim tri zápasy k dobru. Z hry o postup nie je ani Detroit Red Wings, New York Islanders, malú nádej si udržiavajú aj v Pittsburghu.