Výkonnostný strop Slovana bol oveľa ďalej, v reprezentácii sa začína nová sezóna

Samuel Takáč počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie v BratislaveSamuel Takáč počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie v Bratislave Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava skončili druhú sezónu po sebe v štvrťfinále play-off. Tento rok boli nad ich sily Košice, ktoré belasým ukončili sériu v najkratšom možnom termíne.

Kým Košičania včera otvorili semifinálovú sériu proti Spišskej Novej Vsi, hráči z hlavného mesta, až na malé výnimky, už majú dovolenky. Jedným z hokejistov, ktorí sa pokúsia predĺžiť si sezónu, je aj útočník Slovana Samuel Takáč. Ten dostal reprezentačnú pozvánku na tréningový kemp a ani sekundu neváhal.

"Pre mňa to nie je ani nová časť sezóny, ale nová sezóna. Dám do toho všetko a uvidíme, ako to dopadne," uviedol cez týždeň po jednom z tréningov na jeho domácom štadióne, na ktorom si 23. marca naposledy obliekol dres s orlom na hrudi.

Šanca Samuela Takáča Galéria fotiek (4) Samuel Takáč v štvrťfinálovej sérii proti Košiciam Zdroj: TASR - František Iván

Veľké sklamanie po mimoriadne náročnej sezóne pretrváva aj po dlhšom čase. "Klubová sezóna nedopadla tak, ako sme všetci očakávali. Je to už za nami a musíme sa pozerať dopredu, aby tá ďalšia sezóna bola lepšia," zhodnotil stroho účinkovanie Slovana Takáč. Napriek tomu, že patril medzi lídrov tímu, na konci sezóny ani on nenachádzal správne slová.

"Myslím si, že počas celej sezóny bolo povedané všetko. Na konci sa už nedá nič zmeniť, to musia vyhodnotiť tréneri, manažér a ľudia, ktorí sú za to zodpovední," povedal so zármutkom v hlase.

Slovan sa v priebehu ročníka ocitol aj na dne tabuľky a v meste pod Kamzíkom sa vystriedali až traja tréneri. Ten, ktorý dokončil sezónu na lavičke belasých, bol Peter Oremus. Vďaka koučovi, ktorého vyhodil Zvolen počas ročníka, sa Slovan prebral a vďaka zdarnému koncu to hráči dotiahli až na piate miesto v tabuľke. Kto by to v decembri pri pohľade na tabuľku Tipos extraligy vôbec tipoval?

"Keď prišiel (Oremus), tak sme sa zdvihli - výsledkovo aj herne. Vyšli sme z dolných priečok až na piate miesto a to bolo veľmi dobré. Bohužiaľ, play-off dopadlo zle, ale prínos trénera Oremusa bol veľký," pochvaľoval si spoluprácu skúsený útočník.

Kliatba z východu

Slovan si po postupe medzi elitnú šestku oddýchol a čakal na štvrťfinálové zápolenie proti majstrovským Košiciam. Východniari boli favoritom, ale výsledok 4:0 po štyroch odohratých stretnutiach bola trpká pilulka pre všetkých. Bohužiaľ, taká však bola realita. Minulý rok Michalovce, teraz Košice. 

"Zápasy s nimi boli vyrovnané. Aj v hre 5 na 5 sme mali šance, kedy sme my mohli zlomiť zápas na svoju stranu. V každom zápase boli ale individuálne chyby, po ktorých sme dostali gól navyše. Práve toto rozhodovalo a nemôže sa to stať v štyroch zápasoch po sebe," dodal s odstupom času Takáč, ktorý si myslí, že Slovan mal aj proti papierovo silnejším "oceliarom" naviac.

Vľavo v popredí Oleksij Galéria fotiek (4) Samuel Takáč (vpravo) patrí medzi lídrov zostavy Slovana Bratislava Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

"Náš výkonnostný strop bol oveľa ďalej, len sme to nedokázali využiť. Hráči Košíc boli veľmi dobre takticky pripravení, mali skúsenejšie mužstvo a hokejistov, ktorí dokázali aj malé šance premeniť na góly," zakončil na margo spackanej sezóny.

Áno, Slovan nemal v kádri rozdielové mená a tie osobnosti, ktoré v tíme boli, budúcu sezónu už byť nemusia. Svoju ďalšiu budúcnosť bude riešiť aj bronzový medailista z Pekingu: "Klub má opciu aj na ďalšiu sezónu, čas rozhodnúť sa majú do konca apríla. Zatiaľ neprebehli žiadne rokovania, takže uvidíme. Mám rodinu, dve malé deti, pre mňa je najlepšia voľba ostať na Slovensku, ale ak príde zaujímavá ponuka, budem o nej s rodinou uvažovať."

Nadviazať na úspech a splatiť dôveru

Napriek tomu, že rodený Popradčan nemal silnú sezónu ani po individuálnej stránke, v národnom tíme patrí medzi obľúbencov trénera Ramsayho. "Je to skvelé byť tu. Na ľad som sa vrátil po 10-tich dňoch oddychu a pozvánku som prijal s radosťou," povedal, ako vždy, veľmi skromne.

Na snímke hokejisti Slovenska Galéria fotiek (4) Samuel Takáč (49) sa radoval z bronzovej medaily na OH v Pekingu Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Do tímu prichádza s veľkou motiváciou. Zahrať si na MS v Česku je lákadlo pre všetkých, ktorí budú mať príležitosť zabojovať. "Stále je veľa chlapcov, ktorí ešte hrajú v kluboch a myslím si, že šanca stále je. Tréneri vidia, kto má akú formu, dajú mu príležitosť a ja sa budem snažiť robiť všetko pre to, aby som sa tam dostal. Uvidíme, kto bude k dispozícii a kto naozaj príde," povedal hokejista na adresu možných príchodov hráčov zo zámoria. 

Pod trénerom Ramsayom okúsil prvýkrát reprezentačný dres ešte v čase, keď pôsobil vo Francúzsku. Dnes patrí medzi stálice nielen reprezentácie, ale aj slovenských klzísk. V príprave zatiaľ odohral dva zápasy na Nemeckom pohári, kde sa predstavil aj v elitnom útoku.

Rád by nadviazal na sezónu 2021/22, kde jeho forma vygradovala až v účasť na svetovom šampionáte v Helsinkách a na ZOH v Číne. Vlani sa do nabitej zostavy pre MS neprebojoval. "Zahral som si na veľkých turnajoch, kde boli aj úspechy. Som rád, že tréner mi stále verí a budem sa snažiť splatiť dôveru, ktorú do mňa vkladá," motivoval sa Takáč, ktorý by nemal chýbať v nominácii na prvé dva prípravné zápasy v Humennom proti Švajčiarsku.

Viac o téme: Slovensko Samuel Takáč HC Slovan Bratislava

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy