Posledná akcia rozhodla o všetkom: Trnava si bude musieť po dnešku spytovať svedomie

Hráči Spartaka TrnavaHráči Spartaka Trnava Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

RUŽOMBEROK - Futbalisti MFK Ružomberok zvíťazili v sobotňajšom zápase 4. kola nadstavbovej časti Niké ligy v skupina o titul nad FC Spartak Trnava 2:1.

O triumfe rozhodol v piatej minúte nadstaveného času Matúš Malý. Hostia prišli o trojzápasovú víťaznú sériu, domáci bodovali v treťom stretnutí za sebou.

Trnava po sobotňajšej prehre stráca na vedúci Slovan už 18 bodov a presne toľko ich môže získať v záverečných šiestich kolách. "Belasí" môžu mať vzájomné duely so Spartakom teoreticky stále aj horšie, takže ešte nemajú istotu titulu, no môžu ho získať už v nasledujúcom kole v domácom súboji s Dunajskou Stredou v prípade, že získajú aspoň bod.

V prvom polčase to bola predovšetkým taktická bitka, keď sa oba tímy sústredili predovšetkým na kompaktnú defenzívu. V 30. minúte sa dostal do šance domáci útočník Hladík a brankár Takáč jeho strelu nohou vyrazil. Druhá polovica už bola jednoznačne ofenzívne živšia. V 56. minúte po závare pred bránou Spartaka prestrelil Selecký celú húštinu hráčov a otvoril skóre - 1:0. Hostia expresne zareagovali a vyrovnali Azangom. V závere nadstavenej päťminútovky však udreli Liptáci, po rohovom kope Seleckého skóroval Matúš Malý.

MFK Ružomberok - FC Spartak Trnava 2:1 (0:0)
Góly: 56. Selecký, 90.+5 Malý - 58. Azango. ŽK: Malý - Zeljkovič, Kóša. Rozhodovali: Ziemba - Vorel, Pacák, 1629 divákov.

Ružomberok: Frühwald - Gabriel, Maslo (46. Malý), Mojžiš (46. Chobot) - Luterán, Lavrinčík, Zsigmund, Selecký - Hladík (85. Jackuliak), Boďa (46. Gerec), Domonkos (77. Múdry)

Trnava: Takáč - Šulek (66. Koštrna), Ujlaky, Durič, Kóša, Bolaji (66. Mikovič) - Ofori (46. Azango), Zeljkovič, Bukata (66. Daniel), Bajnovič - Ďuriš (84. Poznar)

Hlasy trénerov:

Ondřej Smetana, Ružomberok: "Trnava bola na nás dobre pripravená. S tým sa rátalo, no nevedeli sme si poradiť. V druhom polčase chalani dobre zareagovali. Prípravná fáza a zakladanie útokov boli lepšie. Trošku sme sa dostali do priestorov, kde sa dalo viac hrať. Aj tak bolo ťažké sa do ich obrany dostať a vytvárať si nejaké šance.

V takom prípade musí prísť i dlhý aut, či štandardky. Vytvoriť si tak trochu tlak na ich kvalitnú defenzívu. Párkrát sa to aj podarilo. Napokon to dobre dopadlo. Z víťazstva máme veľkú radosť. Víťazstvo nad takým súperom ako Trnava, je veľmi cenné."

Michal Gašparík, Trnava: "Videli sme bojovný, vyrovnaný, remízový zápas na zlom ihrisku. Ten futbal tak aj vyzeral, veľmi veľa strát a málo šancí. Veľa nakopávaných lôpt. Potom sme dostali gól po autovej situácii. Vzápätí sa naše mužstvo vrátilo do zápasu. V závere rozhodla ďalšia štandardná situácia.

Absolútne nám ublížili druhopolčasové striedania. To bol aj dôvod toho, že na konci sme sa úplne nezmyselne dostali pod tlak a boli z toho domáce štandardky. A v poslednej sekunde gól. Deväť zápasov sme s Ružomberkom nevyhrali. Záver bol pre nás neuveriteľný."

V Michalovciach bezgólová remíza

V 4. kole nadstavby o udržanie sa vo futbalovej Niké lige sa zrodila bezgólová remíza 0:0 v stretnutí medzi MFK Zemplín Michalovce a AS Trenčín. Zemplínčania neprehrali od príchodu českého trénera Františka Straku už v šiestom ligovom stretnutí za sebou. Pred posledným ViOnom Zlaté Moravce-Vráble majú v tabuľke už 13-bodový náskok. Trenčanom patrí ôsma priečka.

Najväčšiu príležitosť na skórovanie mal v 16. minúte hosťujúci Artur Gajdoš, ktorý však nepremenil pokutový kop.

Niké liga – 4. kolo nadstavbovej časti skupiny o udržanie sa:

MFK Zemplín Michalovce - AS Trenčín 0:0
Rozhodovali: Očenáš – Poláček, Jekke, ŽK: Dzotsenidze, Bednár, van Kessel, Karasjuk (všeci Mich.), 1300 divákov.

Michalovce: Frelih – Dzotsenidze, Bednár (53. Vaško), Volanakis – Magda, Žofčák (68. Karasjuk), Danko (90+4. Marjanovič), Bahi – van Kessel (68. Niarchos), Acosta (68. Šimko), Marcin

Trenčín: Vozinha – Kmeť, Bondarenko (46. Skovajsa), Stojsavljevič (85. Bagin), Kozlovský – Bariš – Djerlek (67. Kupusović), Gajdoš – Gong, Ibrahim (67. Emeka), Uchegbu (53. Sunday)

Košičania prehrali najtesnejším rozdielom

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica zvíťazili na ihrisku FC Košice 1:0 v sobotňajšom zápase 4. kola nadstavbovej časti skupiny o udržanie sa v Niké ligy. Jediný gól zápasu strelil v 58. minúte obranca Marián Pišoja. Banskobystričania predĺžili sériu bez prehry na štyri zápasy a naďalej sú na čele skupiny o udržanie. Ich náskok na Trenčín sa po remíze AS v Michalovciach (0:0) zvýšil na osem bodov. Hráči Košíc figurujú tri body pred Michalovcami, ktoré sú na pozícii znamenajúcej baráž o udržanie.

V prvom polčase dominovali defenzívy a tímy sa len zriedkavo dostali k nebezpečným ofenzívnym akciám. V 11. minúte sa Rymarenko nedostal k zakončeniu v sľubnej pozícii, keď mu v tom zabránila košická obrana. Po polhodine hry neskóroval na opačnej strane váhajúci Jones a ani Gallovič, ktorý dorážku nasmeroval iba do brankára Trnovského.

Krátko po zmene strán sa domáci viackrát dostali k zakončeniu, ale Faško poslal loptu nad bránku, Gallovičovu strelu hostia zblokovali a Obounet hlavičkoval tesne vedľa. Keď Trnovský pohotovým zákrokom zmaril šancu Fabiša, udreli hostia. Rymarenko v šestnástke prihral na vzdialenejšiu žrď Pišojovi, ktorý po krátkom spracovaní lopty prestrelil Kiru - 0:1. V 70. minúte nevyrovnal Obounet, ktorého tvrdú strelu vyrazil Trnovský a krátko na to neuspel ani Gallovič.

FC Košice - MFK Dukla Banská Bystrica 0:1 (0:0)
Gól: 58. Pišoja. Rozhodovali: Kružliak - Hancko, Štofik, ŽK: Hočko, Kira - Richtárech

Košice: Kira - Fabiš, Kružliak, Gorosito, Innocenti, Davis (79. Petrák) - Hočko (83. Greššák), Faško (83. Sovič), Gallovič (79. Qose) - Jones (44. Obounet), Medved

Banská Bystrica: Trnovský - Mensah, Willweber, Migaľa - Pišoja, Hlinka, Richtárech (90.+3 Guimaraes), Marquinho (74. Považanec) - Veselovský (46. Depetris) - Rymarenko (88. Ľupták), Slebodník (74. Hanes)

Hlasy:

Ján Kozák ml., tréner FC Košice: "Banská Bystrica má asi o 20 bodov viac a ja som už dávnejšie hovoril, že sa výkonmi chceme približovať takýmto mužstvám. Myslím si, že sa nám to darí. To, čo sme si povedali, sme v prvom polčase plnili. Žiaľ, máme problémy s riešením situácií vo finálnej fáze.

V druhom polčase sme chceli pokračovať v tom, čo sa nám darilo v prvom. Mali sme veľa šancí, boli sme lepšie mužstvo, ale bez gólu sa nedá zvíťaziť. Je to krutá prehra. Myslím si, že toto bol najlepší výkon od môjho príchodu. Verím, že ak takto budeme hrať aj v ďalších zápasoch, budeme víťaziť."

Mário Auxt, tréner FK Dukla Banská Bystrica: "Vedeli sme, že to bude náročné stretnutie a že domáci ešte potrebujú body. Snažili sme sa pripraviť sa na to. Domáci hrali v prvom polčase kompaktne a zatvárali nám priestory, cez ktoré sme sa ťažko presadzovali. Do druhého polčasu sme chlapcov nabádali, aby boli trpezliví. Počkali sme si na jeden gól, ktorý rozhodol zápas. Dôležité bolo, že sme v závere dobre bránili. Dnes nás v ťažkých situáciách podržal aj brankár."

Zlatým Moravciam to nevyšlo ani teraz

Futbalisti MFK Skalica zvíťazili v sobotňajšom zápase 4. kola nadstavbovej časti skupiny o udržanie sa v Niké lige nad ViOnom Zlaté Moravce-Vráble 4:1. Zlatomoravčania si výrazne skomplikovali šance na záchranu v najvyššej súťaži, keď na predposledné Michalovce strácajú už 13 bodov. Skaličanom patrí deviata priečka.

Domáci položili základ úspechu v rozmedzí 34. a 39. minúty, keď sa presadili Alex Sobczyk a Róbert Matejov. Do prestávky ešte dokázal znížiť Iuri Tabatadze, no Matej Hrádecký a Adam Morong poistili triumf mužstva zo Záhoria.

MFK Skalica - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 4:1 (2:1)
Góly: 34. Sobczyk, 39. Matejov, 70. Hrádecký, 75. Morong - 45.+1 Tabatadze. Rozhodovali: Kišš – Zemko, Hrmo, ŽK: Morong - Jinjolava, Gono, 683 divákov

Skalica: Junas – Krčík, Hrádecký, Podhorin, Černek – Morong (77. Gaži), M. Nagy, Mášik, Matejov (66. Alves) – Haša – Sobczyk (69. Ranko)

Z. Moravce: Lukáč – Suľa (81. Balić), Dramé, R. Nagy, Jinjolava – Gono – Nonikashvili (81. Brenkus), Mondek – Tabatadze (76. M. Švec), Kuzma (76. Majdan), Mészáros (61. Balaj)

Viac o téme: FC Spartak Trnava AS Trenčín MFK Ružomberok MFK Zemplín Michalovce MFK Skalica FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble MFK Dukla Banská Bystrica FC Košice