Nakoniec nebolo treba ani výhru: Slovensko sa po desiatich rokoch vracia medzi európsku elitu

Radosť Sloveniek z postupu na tohtoročné MERadosť Sloveniek z postupu na tohtoročné ME Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

ŠAĽA - Slovenské hádzanárky postúpili po desiatich rokoch na majstrovstvá Európy. Miestenku si zaistili nedeľňajšou remízou 25:25 s Ukrajinou v druhej kvalifikačnej skupine.

Na záverečný turnaj postúpili tretíkrát v ére samostatnosti a premiérovo po desiatich rokoch. Aj vtedy si zaistili miestenku remízou na domácej pôde v Šali.

Slovenky potrebovali na priamy postup víťazstvo o minimálne päť gólov, ktoré by im zaistilo druhé miesto. Toto vedenie mali v priebehu zápasu, no nakoniec v dramatickom závere zachraňovali bod za remízu.

Prišli problémy

"Keď sme sa dostali do potrebného päťgólového vedenia, prišli problémy. Potom sa to stalo znova počas štvorgólového a my sme neodkázali využiť túto príležitosť, aby sme prakticky ukončili zápas. Vedeli sme, že je dôležité vyhrať a získať počas stretnutia výhodu, nakoniec nám stačila aj remíza," uviedol tréner Jorge Dueňas.

Spomedzi tretích tímov v tabuľkách jednotlivých skupín získali aspoň bod v súbojoch s priamymi postupujúcimi len Turecko a Slovensko. Ukrajinky by si udržali druhé miesto aj v prípade tesnej prehry a suverénne Nemky už predstihnúť nemohli.

"Čakali sme, že pôjdu na sto percent a budú bojovať, poznáme tie hráčky. Určite sme ich prekvapili aj my," povedala k nasadeniu Ukrajiny druhá najlepšia strelkyňa domácich Martina Popovcová.

Slovenský tím získal v skupine päť bodov za dve víťazstvá nad Izraelom a nedeľňajšiu remízu s Ukrajinou. Spôsobom postupu napodobnil družstvo spred desiatich rokov, ktoré získalo miestenku na ME v Maďarsku a Chorvátsku po remíze 24:24 s Francúzskom, taktiež v Šali. Predtým boli Slovenky na európskom šampionáte ešte v roku 1994 v Nemecku a na oboch ME skončili napokon dvanáste. Celkovo ich čaká piate vrcholné podujatie, keďže boli aj na svetovom šampionáte v Rakúsku a Maďarsku (1995) a Španielsku (2021).

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8

Viac o téme: Slovensko Ukrajina Kvalifikácia na ME Jorge Dueňas
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: TASR/Henrich Mišovič
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy