Zaujímavé aj poriadne výnosné: Český futbal na zmenách v pohárovej Európe výrazne zarobí!

Predseda FAČR Petr FousekPredseda FAČR Petr Fousek Zdroj: Profimedia

PRAHA - Rozšírenie Ligy majstrov, Európskej ligy a Európskej konferenčnej ligy bude pre kluby výhodné nielen po športovej, ale aj finančnej stránke.

S týmto odkazom do Prahy dorazili zástupcovia Únie európskych futbalových asociácií (UEFA), ktorí predniesli detaily nového formátu klubových súťaží. Platiť bude už od nového ročníka. Podľa predsedu FAČR Petra Fouska sa všetci prítomní mohli osobne presvedčiť, že český futbal na zmenách výrazne zarobí.

Zástupca generálneho sekretára UEFA a riaditeľ súťaží Giorgio Marchetti a vedúci úseku klubových súťaží Tobias Hedtstück sa v Prahe stretli s vedením FAČR a predstaviteľmi LFA i českých prvoligových klubov. Detailne im predstavili zmeny v európskych pohároch od ročníka 2024/25 a z nich plynúce výhody. Tým, že sa základná časť všetkých troch súťaží zmení, zvýši sa počet účastníkov, pribudne počet "veľkých" zápasov, zároveň vzrastie počet zápasov medzi tímami na podobnej úrovni a výrazne stúpne suma rozdeľovaných peňazí, a to aj pre neúčastníkov v rámci solidarity.

Zmeny prinesú viac zaujímavého

"Hlavné výhody nového formátu? Zmeny prinesú viac zaujímavých zápasov, kluby budú mať o čo hrať až do konca ligových častí a poradie bude od začiatku horšie predikovateľné. Ligové časti budú pre fanúšikov naozaj zaujímavé. Som veľmi rád, že sme českým klubom mohli zmeny predstaviť," citoval Marchettiho web FAČR.

"Aj podľa reakcií zástupcov klubov môžem povedať, že zmeny sú pre nás pozitívne. A to nielen po športovej, ale aj finančnej stránke. Verím, že budúcnosť ukáže, že pre český futbal aj celý európsky futbal išlo o krok správnym smerom," uviedol výkonný riaditeľ LFA Tomáš Bárta.

Skvelá sezóna českého futbalu

Marchetti vo štvrtok spoločne s Fouskom, ktorý je zároveň členom výkonného výboru UEFA, navštívil prvé stretnutie štvrťfinále Konferenčnej ligy Plzeň - Fiorentina (0:0). "Český futbal prežíva skvelú sezónu. V európskych súťažiach sa darilo Slavii, Sparte i Plzni, ktorá je navyše stále v hre. Česko uhralo veľa bodov do koeficientu, čím sa posunulo medzi najlepších desať krajín a bude mať priameho účastníka v Lige majstrov," poukázal riaditeľ súťaží UEFA.

"Vážim si, že Giorgio Marchetti pozvanie prijal a že bol navyše osobne pri významnom míľniku pre český futbal, ktorý si vďaka remíze Plzne a predchádzajúcim výsledkom Slavie a Sparty zabezpečil pre rok 2025 účasť svojho šampióna v základnej fáze Ligy majstrov. Aj ja by som preto chcel zablahoželať Plzni k výbornému výsledku, ktorý jej navyše pred odvetou naďalej dáva šance na postup, a celému futbalu k skvelému koeficientu," zdôraznil Fousek.

Viac o téme: UEFA Giorgio Marchetti FAČR Petr Fousek Tobias Hedtstück LFA Tomáš Bárta
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy