Schytal to od súpera a bol kľúčovou postavou: Daňo vo finále verí v ďalší historický míľnik!

Marko DaňoMarko Daňo Zdroj: Profimedia

PRAHA - Nebyť jeho gólu iba 55 sekúnd pred koncom základnej hracej doby, keď bol v správny čas na správnom mieste, sobotňajší hokejový maratón medzi Spartou a Třincom by sa dosť možno vôbec nekonal.

Slovenský útočník Marko Daňo sa ale opäť ukázal ako kľúčový hráč Oceliarov pri ich mimoriadnom obrate v sérii. Obhajcovia titulu ju z 0:3 otočili v extraligovom play off k postupu ako vôbec prví v histórii. Až v čase 121:46 o tom rozhodol Miloš Roman. A ako povedal Daňo v rozhovore s novinármi, teraz túžia Slezania po ďalšom míľniku - vyrovnaní Vsetína v počte piatich titulov v rade.

"Rozhodla naša pevná vôľa, ochota nepoľavovať z nášho nastavenia. Keď nás zatlačili, stiahli sme sa a ubránili sa alebo to nejakým spôsobom vyblokovali. Káca (Ondřej Kacetl) to pochytal. A keď prišla naša šanca, zatlačili sme my. Bolo to hore dole. V predĺžení sme mali viac šancí my, mohli sme to rozuzliť skôr, sám som tam mal šancu, ale protihráč mi zablokoval hokejku.

Prišlo mi, že všetky predĺženia veľmi rýchlo utiekli. Človek naskočil na ľad, niečo tam urobil, dostal puk von a išiel zase striedať. Potom prišla nádherná akcia od Mája Adámka, našiel Miloša Romana a všetkým nám spadol kameň zo srdca," opísal Daňo.

Pevným základom pre dokonanie úžasného obratu Oceliarov bola neutíchajúca viera, nevzdali sa nikdy a za žiadnych okolností. Najlepšie to dokumentovali dvoma gólmi v poslednej minúte základnej hracej doby zápasov číslo šesť a sedem. Vo štvrtok v Třinci sa Daniel Voženílek presadil iba 0,2 sekundy pred sirénou, Daňo v sobotu v O2 aréne prekonal Jakuba Kovářa 54,7 sekundy pred záverom tretieho dejstva.

"V základnom hracom čase sme verili, že vyrovnáme. Bol som rád, že sa mi na konci tretej tretiny pošťastilo zostať pred bránou sám. A že to tam padlo. Potom už to bolo len o vôli, o tímovom duchu. Káca toho pochytal neskutočne veľa, mal tam obetavé zákroky. Vytrvali sme a verili vo víťazstvo.

Ak človek chce, ide po boku každého svojho spoluhráča a bojuje jeden za druhého, máme možnosť vyhrať. Teší nás, že sme prvé mužstvo, ktoré dokázalo otočiť z 0:3 na 4:3, prepísali sme históriu. Ako na začiatku predniesol Vilko Čacho - kto iný ako my to mal dokázať. Sme radi, že sa jeho slová potvrdili," pochvaľoval si Daňo.

Dvadsaťdeväťročný útočník so skúsenosťami z NHL priznal, že víťazný gól bol s ohľadom na odohratý čas úľavou. Hráči v tom čase mali v nohách porciu dvoch zápasov namiesto jedného. Navyše v obrovskej intenzite.

"Stihli sme toho počas jedného dňa odohrať fakt dosť... Tam už človek ani nevie, či mu nohy dovolia doraziť do rohu a radovať sa, alebo nespadne na pol ceste za sláviacimi spoluhráčmi. Vďaka patrí našim kustódom a masérom, ktorí nám zabezpečili pizzu a coca-colu, ktoré nás počas predĺženia držali pri živote. Na konci panovala čistá eufória a my sme radi, že sme tí šťastnejší. Bolo dopriate nám zápas urvať a do finále ideme my. No klobúk dole aj pred Spartou, bola to super séria. Teraz si musíme rýchlo oddýchnuť a ideme ďalej," ocenil Daňo súpera.

Pre Pražanov bol pritom v priebehu celej série tŕňom v oku. Najmä kvôli náznakom filmovania. Ale aj túto výzvu uchopil za správny koniec. "Z ich strany tam boli nejaké podpichovačky, patrí to k tomu. Ja som to akceptoval. Verím, že som im odpovedal na ľade," poznamenal Daňo.

V prvej tretine ho navyše tvrdo dohral Aron Irving. Hoci zostal nejaký čas ležať na ľade, rozhodcovia tvrdý hit pri mantineli, pri ktorom utrpel aj zásah do hlavy, nepotrestali. "Vytočil som sa od obrancu, prišiel tretí hráč do súboja. Mal som za to, že rozhodcovia budú aspoň skúmať zákrok pri videu, keď majú tú možnosť a bolo to do hlavy. Našťastie som sa z toho oklepal a pomohol mužstvu vyrovnávajúcim gólom," povedal Daňo.

Třineckí obratom ponúkli ďalší dôkaz, že sa s nimi musí počítať vždy a za každých okolností. Bez ohľadu na to, či sú favoritom, alebo nie. "V kabíne máme silu, veríme jeden druhému, pomáhame si navzájom. Nie je to tak, že si o tom hovoríme ako o klišé, je to skutočnosť. Som vďačný, že môžem byť súčasťou tohto tímu. Verím, že ďalší historický míľnik prepíšeme vo finále," pripomenul Daňo nadvládu Vsetína, ktorý v rokoch 1995 až 1999 triumfoval päťkrát v rade.

Na to, aby zlatú sériu natiahli aj Slezania, potrebujú položiť na lopatky posledného soka - víťaza základnej časti Pardubice. Východočesi budú vo finále - rovnako ako počas celej sezóny - v úlohe favorita. Navyše oddýchnutého favorita. Kým Oceliari majú v nohách už 14 zápasov a mimoriadne náročnú sériu so Spartou, Dynamo ich hralo deväť. V semifinále skolilo Litvínov jasne 4:0.

"Tlak bude na nich. Vyhrali základnú časť, mali super sezónu a v play-off išli dominantne. My sme si to trochu predĺžili, ale aj tak verím, že môžeme ešte prekvapiť. Od pondelka na to znova ideme, cestujeme do Pardubíc. Bude to veľmi rýchle, ale ja verím, že sila v mužstve je a že sa zvládneme na finále pripraviť na sto percent. Zaľadňujeme šrámy a ideme ďalej. Po tomto historickom obrate nebude čas myslieť na únavu. Máme odmakané, natrénované a ja verím, že to zvládneme," uviedol Daňo.

Viac o téme: Marko Daňo HC Sparta Praha HC Oceláři Třinec Miloš Roman
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy