MS V HOKEJI 2024 Poľsko reprezentuje vďaka manželke: Som no name hokejista, nič takéto som nezažil

Poľský brankár Tomáš Fučík pri premiérovom štarte na MS v hokeji 2024Poľský brankár Tomáš Fučík pri premiérovom štarte na MS v hokeji 2024 Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

OSTRAVA - Poľský tím prišiel na MS v hokeji 2024 s tromi brankármi, ani jeden však nepochádza z krajiny nášho severného suseda.

Do včerajšieho zápasu proti Francúzsku naskočil od začiatku rodený Američan John Murray. Po troch inkasovaných góloch v sieti sa ale porúčal na striedačku a nahradil ho česko-poľský spoluhráč Tomáš Fučík. V zostave trénera Róberta Kalábera ešte figuruje David Zabolotny, rodák z nemeckého Frankfurtu. 

Fučík môže byť fanúšikom na Slovensku známy aj vďaka pôsobeniu v Žiline, kde odchytal pred šiestimi rokmi jednu sezónu. Okrem tohto angažmánu skúšal šťastie aj v rodnom Česku, avšak v najvyššej súťaži odohral iba jeden zápas v drese Liberca.

Potom sa odsťahoval do Poľska, kde si našiel aj manželku a čuduj sa svet, po pár rokoch reprezentuje krajinu v elitnej kategórii majstrovstiev sveta.

Rodák z českého Třebíča mal pred šampionátom na konte dva duely za národný tím. Krátko pred MS ešte nemal ani pas a hrať mohol iba na povolenie od úradov. Napriek tomu, že do turnaja vstupoval ako brankárska trojka, včera si odkrútil veľkú premiéru na medzinárodnom fóre.

Do zápasu proti Francúzsku vstúpil v 27. minúte za stavu 0:3. Aj keď inkasoval z druhej strely na bránu, oklepal sa a o niekoľko minút predviedol zákrok, nad ktorým sa musel začudovať nejeden brankár z NHL.

Pri jednej z mnohých šancí Francúzov sa dostal k puku Stéphane Da Costa, ktorý už-už zakončoval do prázdnej bránky. Tam však stál pozorný Fučík, ktorý reflexívne vytiahol lapačku a puk schoval v nej.

VIDEO: Neuveriteľný zákrok Tomáš Fučíka v zápase proti Francúzsku

Zásah, ktorý okamžite obletel sociálne siete, môže byť právom zaradený aj do ankety o zákrok turnaja. "Neviem, či to bol zákrok šampionátu, alebo zmarená šanca. To asi nechám na vás novinárov. Pre mňa to bol, samozrejme, dôležitý moment. Dostal som sa do hry a myslím si, že to malo aj psychologický vplyv na náš tím. Mentálne sme sa vrátili do zápasu, bohužiaľ, to nestačilo," povedal po zápase Fučík.

Toho mrzelo, že si po zápase nemohol zaspievať poľskú hymnu. Jeho spoluhráči síce dokázali znížiť na 2:4, vyrovnať sa im ale nepodarilo. "Vysnívaný debut som si predstavoval inak. Dúfam som, že hymnu si tu aspoň raz s chlapcami zaspievame, ale nič nie je stratené," uviedol skleslo po mimoriadne dôležitom zápase. Prehra odsunula Poľsko na posledné miesto a priblížila ho k zostupu.

"Poľsko mi dalo šancu pokračovať v kariére a v krajine som veľmi spokojný. Chcel by som jej to nejako vrátiť. Dnes nemám eufóriu, ktorú by som po debute mal mať," dodal Fučík v mixzóne, kde strávil viac ako 30 minút.

Absolvoval sedem rozhovorov. Takúto bilanciu nemajú ani niektoré hviezdy skupiny v Ostrave. Pre neho to bol veľký zážitok a s úsmevom povedal, že takýto záujem novinárov nečakal. "Nikdy som nič podobné nezažil. Som no name hokejista. Myslím si, že veľa ľudí už ani nevedelo, že stále hrám," zakončil Fučík. 

Viac o téme: Poľsko Tomáš Fučik MS v hokeji 2024

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy