MS V HOKEJI 2024 Česi reagujú na atentát na Fica: Opatrenia, ktoré sa dotknú aj fanúšikov v Ostrave

Fanzónu počas šampionátu v Ostrave ovládli SlováciFanzónu počas šampionátu v Ostrave ovládli Slováci Zdroj: TASR/Michal Runák

OSTRAVA/PRAHA - Česká polícia po stredajšom atentáte na slovenského premiéra Roberta Fica zvýšila ostražitosť aj v súvislosti s majstrovstvami sveta v hokeji, a to najmä v Ostrave, kde v základnej skupine hrá slovenský národný tím.

Polícia ale nemá žiadne informácie o tom, že by podobný útok na území ČR hrozil. ČTK to povedal hovorca policajného prezídia Jozef Bocán. Na sieti X polícia uviedla, že tiež vyhodnocuje príspevky na internete týkajúce sa útoku na Fica.

"Sledujeme dianie v on-line priestore, a to predovšetkým v súvislosti s radom príspevkov, ktoré tento čin schvaľujú. Príspevky vyhodnocujeme s ohľadom na prípadnú trestno-právnu zodpovednosť. Všetkých vyzývame, aby sa obdobných, hoci len nevkusných komentárov, zdržali," uviedli dnes policajti.

Schvaľovanie trestného činu sa podľa trestného zákonníka dopustí človek, ktorý "verejne schvaľuje spáchaný zločin alebo kto verejne vychvaľuje pre zločin jeho páchateľa". Súdy za neho môžu uložiť až ročné väzenie.

V stredu polícia na sieti X napísala, že prípadným rizikám prispôsobila bezpečnostné opatrenia vo vzťahu k chráneným osobám a objektom, zvýšila aj dohľad pri slovenskom veľvyslanectve v Prahe.

"Jednotliví vedúci ochranných tímov s chránenými osobami krátko po tomto útoku opätovne prebrali všetky pravidlá poskytovania osobnej ochrany, a to vrátane tých, ktoré majú vzťah k účasti na verejných akciách," doplnil Bocán.

Policajti podľa neho zvýšili opatrenia aj v súvislosti s majstrovstvami sveta v hokeji, a to predovšetkým v Ostrave, kde hrá tím Slovenska. "Tu ide najmä o zvýšenú ostražitosť, pretože stále platí, že informácie o tom, že by podobný útok hrozil aj na našom území, nemáme," dodal Bocán.

Fica útočník postrelil po výjazdnom rokovaní vlády v meste Handlová, keď predseda vlády vyšiel medzi občanov. Pravdepodobného páchateľa, 71-ročného muža, policajti zadržali, dnes ho obvinili z pokusu o úkladnú vraždu.

Päťdesiatdeväťročný premiér utrpel veľmi vážne zranenia a teraz je po päťhodinovej operácii v stabilizovanom, ale stále vážnom stave v banskobystrickej nemocnici.

Viac o téme: Polícia Ostrava Robert Fico MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy