MS V HOKEJI 2024 Britský brankár spomína na skúsenosť s Petrom Čechom: Nevedel som, aký je známy

Jackson Whistle vyťahuje dôležitý zákrokJackson Whistle vyťahuje dôležitý zákrok Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Brankár hokejistov Veľkej Británie Jackson Whistle mal príležitosť v sezóne pôsobiť v Belfaste s českou futbalovou ikonou Petrom Čechom a pôvodne netušil, kam až siaha jeho popularita.

Pre rodeného Kanaďana totiž zostávalo dianie na zelených trávnikoch trošku mimo jeho spektra pozornosti. Čoskoro ale spoznal, aký zvuk má meno bývalej opory Chelsea a Arsenalu. Povedal to v rozhovore pre ČTK a Denník. "Som z Kanady, tam veľmi futbal nesledujeme, aby som sa priznal. Asi polovica tímu nás je kanadských Britov, ale skutoční Briti z neho boli nadšení.

Ja som do tej doby, než k nám prišiel, nevedel, aký je známy. Všade, kam šiel, tam ho niekto zastavoval. Tu je pravdepodobne ešte desaťkrát populárnejší,“ povedal Whistle. "Je to skvelý chlapec. Pár týždňov s nami trénoval v Belfaste a bolo naozaj príjemné sa s ním stretnúť. Sem tam sme v kontakte, prišiel sa na nás pozrieť aj v play-off. Je to super."

Čech si po konci futbalovej kariéry začal plniť sen chytať v hokejovej bránke. A 25. novembra minulého roka nastúpil dokonca v najvyššej britskej hokejovej lige. Za obhajcu titulu Belfast Giants odchytal v závere stretnutia s Glasgow Clan necelých päť minút a prispel k víťazstvu 5:1. Prišiel do Belfastu na výpomoc z druholigového Oxford City Stars. Víťaz Ligy majstrov s Chelsea z roku 2012 začal na striedačke ako náhradník Kanaďana Tylera Beskorowaného a na záver si ho vyžiadali fanúšikovia.

Petr Čech Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

„Nebolo to zlé. Keď som bol zranený, tak sa k nám pripojil a pomáhal nám asi dva týždne na tréningoch. Je naozaj veľký, dobre sleduje puk. Je super, že sme mohli vidieť, aký dobrý by mohol byť hokejista, keby si nevybral futbal. Úprimne nie je vôbec zlý hokejový brankár, hovorili sme spolu o mentálnej stránke, ktorú má dobre zvládnutú z futbalu. Bol to zaujímavý zážitok,“ vracal sa Whistle k jeho vystúpeniu.

Atmosféra je neuveriteľná

Čaká už na dnešný duel MS v Prahe s Českom, v ktorom prežije úžasnú atmosféru domácich fanúšikov. Aj na zápasy Britov je v O2 aréne plné hľadisko, ale tentoraz to bude výnimočnejší zážitok. "Atmosféra v aréne je neuveriteľná. Teším sa na to, očakávam, že bude vypredané," podotkol Whistle.

Proti favoritovi chce so svojim tímom predviesť maximum. "Samozrejme majú veľmi dobrý tím - rýchly, silný. Majú skrátka všetko. Pôjdeme do toho, budeme hrať svoju hru, budeme makať a uvidíme, na čo to bude stačiť."

Briti prehrali v piatok s Dánskom 3:4 a zostali po štyroch dueloch bez bodu. "Chalani bojovali a myslím, že som mohol predviesť trochu viac a urobiť pár zákrokov navyše. Potom sme to možno mohli doviesť do predĺženia a skúsiť vybojovať druhý bod," ľutoval Whistle.

Aby sa po roku opäť nevracali do skupiny A divízie I, budú mať po dueli s Českom ešte možnosť bojovať o body proti Nórsku a Rakúsku. "Celý šampionát sa v najvyššej divízii majstrovstiev učíme. Musíme ísť ďalej, snažiť sa každým dňom zlepšovať a získať nejaké body. To je náš cieľ," dodal Whistle.

So spoluhráčmi spoznával Prahu aj vďaka útočníkovi Liamu Kirkovi, ktorý strávil uplynulú sezónu v extraligovom Litvínove. "Je úžasná. Mali sme možnosť trochu preskúmať mesto, videli sme nejaké pamiatky a je to tu naozaj krásne. Veľmi sa nám tu páči, sme radi, že tu sme," dodal Whistle.

Viac o téme: Petr Čech Česko Veľká Británia Jackson Whistle MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy