MS V HOKEJI 2024 Ukážkový prístup Pastrňáka i Zachu: Sotva dorazili a už potešili celé Česko

Radosť českých hokejistovRadosť českých hokejistov Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Útočníci David Pastrňák s Pavlom Zachom z Bostonu sa dnes pripojili k českej hokejovej reprezentácii na majstrovstvách sveta v Prahe.

V utorkovom zápase proti Kanade, ktorým český tím uzavrie program základnej skupiny A, chcú obaja nastúpiť. Uviedli to v rozhovore s novinármi. Tréneri zrejme stavia na ich súhru z tímu Bruins, zatiaľ však nie je zrejmé, kto ich v útočnej formácii doplní. V dueli s obhajcami titulu, ktorý sa začne o 16:20, bude v hre víťazstvo v skupine.

Poďme hrať, niet na čo čakať

"Nemám s tým problém. Jeden tréning a hneď sa dostať do zápasového tempa nebude nič príjemné, ale snáď to zvládnem," povedal s úsmevom Pastrňák. "Ani neviem, kto presne za Kanadu hrá. Pár zápasov som videl, tak viem, že im to veľmi korčuľuje. Bude to dobrý zápas. A hlavne - prvé miesto v tabuľke je stále k dispozícii. Dôležitý zápas a hlavne to bude dobrý hokej," veril Pastrňák, ktorý sa doma predstavil naposledy v septembri 2016 pred Svetovým pohárom v prípravnom zápase proti Rusku.

Podľa dnešného tréningu tímu kouča Radima Rulíka vyzerá ako najviac pravdepodobný variant, že by Pastrňáka so Zachou mohol doplniť Ondřej Palát. Trénoval v zložení: Dostál, Mrázek, Vejmelka - Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček, Ščotka - O. Kaše, L. Sedlák, Červenka - Nečas, Kämpf, D. Kubalík - Flek, Tomášek, O. Beránek – M. Stránsky, Kondelík, Palát – D. Voženílek, Lenc.

"Palič (Ondřej Palát, pozn.) je, samozrejme, veľmi skúsený veterán, v NHL má dva Stanley Cupy. Mal som šancu si s ním zahrať na Svetovom pohári pár tréningov, možno aj pár zápasov. Viem, že je to strašne šikovný hráč, veľa bojuje, super hráč na to si to s ním ťuknúť. Myslím, že zohranosť s ním nebude problém, pretože je to vážne šikovný hráč a zatiaľ tu hrá výborne,“ vyzdvihol Pastrňák.

David Pastrňák Galéria fotiek (3) David Pastrňák Zdroj: SITA/AP/Michael Dwyer

S Červenkom alebo Palátom?

Do úvahy prichádza aj možnosť obnoviť jeho súhru s Romanom Červenkom z MS v Tampere pred dvoma rokmi. "Všetci vieme, že s Červusom tá súhra je. Nebolo by to nič nové, keby som nastúpil s Červusom. Vieme, čo od seba čakať. Je to rovnaké, ako som hovoril o Paličovi. Obaja hrajú výborne. Ja sa snažím prispôsobiť k akýmkoľvek hráčom v lajnách. Za moju kariéru sa tam točilo veľa spoluhráčov a nemám s tým problém," uistil Pastrňák.

Zacha si môže utorkovým štartom odbiť premiéru v reprezentačnom A-tíme. "Myslím, že bude dobrou výzvou do toho hneď skočiť, zahrať sa proti dobrému tímu a pripraviť sa na dôležité zápasy, ktoré budú potom nasledovať. Som rád, že tu môžem byť a zahrať si," uviedol Zacha.

Možnosť hrať s klubovým spoluhráčom aj na medzinárodnej scéne by ho potešila. "Hrať s Pastom by bolo super. Každý z hráčov v tomto tíme je ale výborný a budem rád, nech budem hrať s kýmkoľvek. S Davidom sme teraz hrali dokopy dve sezóny, tak by bolo fajn s ním hrať aj tu. Je to jeden z najlepších hráčov v NHL, takže hrať s ním je celkom jednoduché,“ povedal Zacha.

Viac neprezradil ani asistent trénera Tomáš Plekanec. "Prebiehala debata, sedeli sme pri tom. Nejaké návrhy a varianty boli a sú, je ich viac. Uvidíme, ako to bude. Ako zostava v utorok začne ale neznamená, že to tak bude aj ďalej. Bude to jednoducho len prvý variant, sa ktorým do toho pôjdeme," vyhlásil Plekanec.

"Všetci traja hrajú dlho v NHL a systém hry majú podobný. Ak budú hrať v tomto zložení, tak veríme, že si budú rozumieť. Ale môže tam samozrejme byť aj Červus, alebo sú ďalšie varianty," dodal Plekanec.

Ondřej Palát Galéria fotiek (3) Uvidíme na MS spolu v útoku Paláta s Pastrňákom? Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Pôsobivé čísla z predošlých šampionátov

Pastrňák štartoval už na štyroch šampionátoch (2016 až 2018 a 2022) a má priemer viac ako bodu na zápas. Za 28 stretnutí nazbieral 29 bodov vďaka 13 gólom a 16 asistenciám. Pred dvoma rokmi v Tampere výrazne pomohol Čechom ukončiť ziskom bronzu desaťročné čakanie na medailu z veľkej akcie. Celkom má v národnom mužstve 37 štartov a 31 bodov (14+17).

Bostonu sa skončila sezóna NHL v noci na sobotu, keď prehral s Floridou šiesty zápas 2. kola play-off 1:2.

S príchodom Pastrňáka so Zachom je zrejmé, že sen o štarte na domácich majstrovstvách sveta si nesplní obranca Jan Ščotka s útočníkom Radanom Lencom, ktorí zostávali mimo turnajovej súpisky práve s ohľadom na možnosť posilnenia mužstva hráči zo zámoria. Už v sobotu po príchode Martina Nečasa z Caroliny sa odpojil útočník Michal Kovařčík.

"Všetci traja zostávajú s tímom mimo režimu majstrovstiev sveta. Pripravujú sa individuálne a sú pripravení pre prípad, že by došlo k zraneniu v priebehu záverečnej fázy turnaja," povedal manažér národného tímu Milan Hnilička.

Viac o téme: Česko Kanada Pavel Zacha David Pastrňák MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy