MS V HOKEJI 2024 Slováci ukázali svetu, čo dokážu: Tréner Ramsay naznačil, či ostane pri reprezentácii

Craig Ramsay na lavičke SlovenskaCraig Ramsay na lavičke Slovenska Zdroj: Profimedia

PRAHA - Skorý koniec alebo slovenské maximum? Naša reprezentácia skončila na MS v hokeji 2024 vo štvrťfinále. Na favorita z Kanady sme nevyzreli, prehrali sme 3:6.

Pre trénera Craiga Ramsayho to bol šiesty svetový šampionát. Trikrát sa s tímom hráčov spod Tatier prebojoval do vyraďovacej časti.

Po turnaji sa naskytá najmä otázka, či bude pokračovať na lavičke Slovenska. Má svoj vek a po každom stretnutí na turnaji bol mimoriadne vyčerpaný. Mladé mužstvo mu vie narobiť veľa starostí, ale aj radostí.

Dnes musel hodnotiť zápas so smútkom v hlase. Javorové listy nás prehrali vo viacerých oblastiach, avšak Kanaďan svojich chlapcov pochválil. Jeho slová vždy vyjadria najviac, nebolo tomu inak ani po odchode z takmer domáceho šampionátu.

Ako by ste zhodnotili dnešný zápas?

"Stretnutie sa nezačalo tak, ako sme dúfali. Oni robili to, čo sme očakávali - vybehli na nás a hrali tvrdo. My sme prestali strieľať, aj keď sme mali šancu. Potom sme zbytočne strácali puky a neviem koľko tímov dokáže byť rýchlejších v protiútokoch. Tým sme sa dostávali pod tlak.

Po desiatich minútach sme sa vrátili do hry, hoci tam bolo stále veľa prihrávok, aj v situácii 2 na 1. Musíme si uvedomiť, že proti nám hrali skvelí hráči a keď sme hrali náš systém, tak sme sa s nimi držali. Hovorím to vždy, detaily vyhrávajú zápasy."

Na šampionáte ste postúpili do štvrťfinále. Bol to pred turnajom cieľ a splnili ste ho?

"Hlavným cieľom je vždy vyhrať každý zápas. Postúpili sme do štvrťfinále, mali možnosť hrať proti tímu ako Kanada a ukázali sme svetu, čo dokážeme. Dúfali sme v lepší výsledok, ale som hrdý na svojich chlapcov.

Vyvinuli veľa úsilia, zranenie Pospíšila bolo pre nás veľkou stratou, pretože hral veľmi dobre. Nehľadáme však výhovorky, dali sme do toho všetko. Myslím si, že sme mohli hrať proti každému."

Čo chýbalo k tomu, aby sme sa posunuli o krok ďalej a dostali sa do semifinále? Boli to skúsenosti?

"Nemyslím si, že to boli skúsenosti. Bolo to skôr o detailoch, že sme mohli robiť lepšie rozhodnutia, keď sme boli pod tlakom. Mohli sme viac strieľať, napríklad, ako v prípade Kelemenovho gólu v tretej tretine. Išli sme 2 na 1, vystrelil a padlo to tam.

Zabudli sme, že keď vystrelíme, tak to môže skončiť v bránke a keď nie, tak môžeme dorážať. Dobré veci sa stávajú pred bránkou."

Už minulý rok sa hovorilo, že skončíte. Ako vidíte teraz svoju budúcnosť pri reprezentácii?

"Predpokladám, že budem na olympijskej kvalifikácii, ale ešte som o tom nehovoril s Mirom (Šatanom). Nikdy nerobím rozhodnutia pod vplyvom emócií. Nie je dobré. Potom to ľutujem a chcem to niekedy zmeniť. Budem to ešte riešiť."

Na vlaňajšom šampionáte sme strelili málo gólov, teraz sa to zlepšilo. Čo môžete k tomu povedať?

"Je to prihrávkami. Keď dávame dobré prihrávky a pracujeme v okolí brány, dostávame sa do dobrých príležitostí. Bolo o malých krokoch, ktoré sme premenili na góly. Našli sme spôsob ako skórovať, pretože sme mali častejšie puk na hokejkách. To je tajomstvo nášho úspechu, musíme ale obmedziť chyby."

Na turnaji sme mali opäť mladý tím. Kde ho vidíte o päť rokov?

"Z mladých hráčov som nadšený, sú výborní. Začínajú hrať hokej, ktorý potrebujeme na to, aby sme súperili na svetovej úrovni. Hrajú rýchlo a dnes nemôžete hrať dobrý zápas bez toho, aby ste boli rýchli. Vidím zlepšenie a verím v to, čo robíme. Verím, že ak budeme pokračovať v našom programe, budeme úspešní."

Ako vnímate Juraja Slafkovského a Šimona Nemca?

"Myslím si, že obaja budú hviezdami. Chcú to, čo už je polovica úspechu a majú na to schopnosti. Chcú sa nimi stať. Vidím v nich veľkých šampiónov, ale musia si uvedomiť, že nie vždy to musí byť o nich, niekedy je to predovšetkým o tíme.

Niekedy si na seba vytvárajú príliš veľký tlak, miesto toho, aby nechali veci plynúť a berú veci do vlastných rúk. Ale myslím si, že obaja budú fantastickí hráči."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 24

Viac o téme: Slovensko Craig Ramsay MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/ Martin Turčin
  • VIDEO: Facebook/Šport v RTVS
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy