Úplatky, kauzy a dve vážne obvinenia: Rozhodnutie českého zväzu všetkých šokovalo!

Prezident Zväzu lyžiarov Českej republiky David TrávníčekPrezident Zväzu lyžiarov Českej republiky David Trávníček Zdroj: Profimedia

PRAHA - Delegáti Zväzu lyžiarov Českej republiky vyslovili dôveru prezidentovi Davidovi Trávníčkovi, ktorého čaká súd v úplatkárskom prípade okolo štátnej agentúry Czechtourism a figuruje v dotačnej kauze Českého tenisového zväzu.

Hlasovanie o dôvere sa uskutočnilo na dnešnej konferencii, čo je najvyšší orgán lyžiarskeho zväzu. O jeho výsledku informoval zväz v tlačovej správe.

Detektívi centrály proti organizovanému zločinu podľa médií koncom februára vykonali raziu aj v sídle lyžiarskeho zväzu a v Trávníčkovom dome. Podľa informácií MF DNES preverujú zúčtovanie vlaňajšieho Svetového pohára v Špindlerovom Mlyne s podozrením na dotačný podvod.

Podpora väčšiny delegátov

České lyžovanie, ktoré vedie od roku 2022, bude Trávníček riadiť aj naďalej. Pri hlasovaní o dôvere ho podporila valná väčšina delegátov. "Rád by som poďakoval delegátom konferencie za vyslovenie dôvery. Pomer hlasovania je pre mňa jasným signálom toho, že prostredie vníma, že sa české lyžovanie a snowboarding darí posúvať dopredu. Vážim si vyslovenú podporu, ktorá je pre mňa zároveň záväzkom k tomu pokračovať v nastavenom trende a nasadenom úsilí. Veľmi veľa práce je stále pred nami," uviedol Trávníček v tlačovej správe zväzu.

Delegáti tiež prerokovali aktuálny priebeh externého auditu k Svetovému poháru alpských lyžiarok v Špindlerovom Mlyne 2023, ktorý si zväz necháva vypracovať. Podľa MF DNES stáli preteky vyše 96 miliónov korún a skončili v strate. Vyúčtovanie kontroluje aj Národná športová agentúra, ktorá Svetový pohár v Krkonošiach podporila dotáciou vyše 55 miliónov českých korún.

Konečné výsledky auditu zadaného zväzom by mali byť k dispozícii do konca leta. "Dovtedy nemôžeme obsah a jednotlivé položky auditu verejne konkrétne komentovať. Všeobecne sa ale už v tejto chvíli dá povedať, že z prvotného skúmania nevyplývajú nezrovnalosti v účtovníctve, alebo že by išlo o predraženú akciu, o čom sa pár ľudí usilovne snažilo verejnosť presvedčiť. Tiež sa dá povedať, že niektoré sumy, ktoré sa objavili v médiách, napríklad ohľadom celkových nákladov, nezodpovedajú realite," uviedol generálny sekretár zväzu Ján Šindelář.

Lyžiarsky zväz sa po schválení na konferencii nanovo stane členom Českého paralympijského výboru. "Je dôležité podporovať šport na všetkých úrovniach. Paralympionici sú neoddeliteľnou a veľmi úspešnou súčasťou českého športu, pravidelne vyhrávajú medaily na tých najväčších podujatiach," povedal Trávníček.

Viac o téme: David Trávníček Zväz lyžiarov Českej republiky
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy