Sen o obhajobe titulu sa rozplynul: Prešov sa po roku vrátil na trón pre majstra

Na snímke hádzanári Prešova pózujú po zisku 18. tituluNa snímke hádzanári Prešova pózujú po zisku 18. titulu Zdroj: TASR/František Iván

PREŠOV - Hádzanári Tatrana Prešov získali 18. titul v slovenskej extralige. V rozhodujúcom piatom finálovom zápase zdolali MŠK Považská Bystrica 22:16 a v sérii triumfovali 3:2 na zápasy. Na pomyselnom tróne vystriedali práve svojho finálového súpera.

Hráči Považskej Bystrice nenadviazali na víťazstvo o 13 gólov z predošlého duelu a napokon aj v piatom finálovom zápase triumfoval domáci tím. Prešovčania odplatili súperovi vlaňajšiu finálovú prehru.

Lepší štart do rozhodujúceho zápasu mali hostia, ktorí sa v úvode dostali do tesného vedenia. V 4. minúte za stavu 1:2 vypadla elektrina v časti haly vrátane osvetlenia nad palubovkou. Výpadok trval približne 20 minút, po ktorých hostia nadviazali na sľubný štart a Ďuriš im vrátil dvojgólový náskok - 2:4.

Potom sa však Prešovčania rozbehli a od stavu 4:5 dominovali. Od 13. do 28. minúty nedovolili hosťom ani raz skórovať a v 28. minúte už viedli o sedem gólov 12:5. Na presvedčivom náskoku domácich mal veľkú zásluhu najmä Hernandez, ktorý strelil v prvej polhodine päť gólov.

Prešovčania v druhom polčase ťažili z výrazného náskoku, no hosťom sa z neho darilo ukrajovať. Od stavu 16:9 strelili tri góly po sebe a aj zásluhou dôslednejšej defenzívy znamenal gól Živkoviča nádejný stav 16:12. Davidovič však krátko na to vrátil Prešovu päťgólový náskok a hostia sa už na Prešovčanov nedotiahli.

finále play-off NHE 2022/2023 (na tri víťazstvá)
piaty zápas:
Tatran Prešov - MŠK Považská Bystrica 22:16 (13:6)

zostavy a góly:

Prešov: Čupryna, Cvitkovič - Mitaľ, Fech, Chajan, Sako 3, Kovács 1, Fenár 1, Kravčák, Hozman 2, Kasatkin 2, Antl 1, Davidovič 2, Barros, L. Urban 2, Hernandez 8

Považská Bystrica: Kovačin, Gálik - Živkovič 4, Macháč, Bystrický 2, Petryčenko 1, Jurák 1, Ďuriš 2, Ďurana 1, Urík, Štefina 3, Briatka 1, Vallo, Kvaššay, Žilinčík, Gardian 1. Rozhodcovia: Cipov, Klus, TH: 4/3 - 1/1, vylúčení: 7:6,
/konečný stav série: 3:2, Prešov získal titul/

hlasy:
Pavol Jano, tréner Tatrana Prešov: "Veľmi sa teším z tohto titulu. Ďakujem zaň hráčom, ktorí počas celej sezóny tvrdo pracovali. Je ľahké povedať si pred sezónou, že vrátime Prešov tam, kam patrí. Teraz sme to však splnili. Získali sme aj Slovenský pohár. Vďaka hráčom a podmienkam, ktoré vytvoril pán majiteľ, sa nám to podarilo."

Lukáš Urban, spojka Tatran: "Získať tento titul bol náš cieľ rovnako ako Slovenský pohár. Zvládli sme to, takže sme spokojní. Náš cieľ bolo zvíťaziť vo finále 3:0 na zápasy, no nevyšli nám zápasy v Považskej Bystrici, ktoré boli pre nás najhoršie v sezóne. O to viac si ceníme, že sme sa v rozhodujúcom zápase zomkli, pretože bol na nás obrovský tlak. Ukázali sme charakter a dotiahli to do želaného konca."

Igor Čupryna, brankár Tatrana: "Bola to dlhá a ťažká cesta za týmto titulom. V Považskej Bystrici sme mohli lepšie zvládnuť finálové zápasy. Najdôležitejšie však je, že sme titul vrátili späť do Prešova."

Václav Straka, tréner MŠK Považská Bystrica: "Žiaľ, dnes sa akoby zopakovali dva finálové zápasy v Prešove. Po úvodnej štvrťhodine sme nezvládli záver prvého polčasu, v ktorej Prešov získal sedemgólový náskok. Hlavne náš spojkový rad bol pasívny. V druhom polčase sme nechali všetko, výborne sme bránili, no keď sme sa gólovo priblížili, tak brankár Čupryna zatvoril bránku."

Bojnice majú bronz

Hádzanári HK Kúpele Bojnice zvíťazili v rozhodujúcom piatom zápase o 3. miesto Niké Handball extraligy nad HK Košice 28:24 a v sérii triumfovali 3:2 na zápasy. V drese víťazného tímu dal deväť gólov Mykola Melnyk.

Remíza 22:22 sa zrodila v šiestom kole Ligového pohára o 5.-8. miesto medzi ŠKP Bratislava a HK Agro Topoľčany. Klub z hlavného mesta obsadil konečnú šiestu priečku, Topoľčancom patrí siedma pozícia.

Niké Handball Extraliga - o 3. miesto, 5. zápas /na 3 víťazstvá/:
HK Kúpele Bojnice - HK Košice 28:24 (12:8)
Najviac gólov: Melnyk 9/1, Michniewicz 6/1, Ďurajka 5 - Ľoch 8, Hruščák 6/1, Melich 4. Rozhodovali: Mandák, Rudinský, 7 m hody: 5/2 - 4/3, vylúčení: 3:7, 1800 divákov

Ligový pohár o 5. – 8. miesto - 6. kolo:
ŠKP Bratislava - HK Agro Topoľčany 22:22 (10:12)
Najviac gólov: Féder 6, Gdovec 3, Varga, Pacek, Kasagranda, Ivány a Bartovič všetci po 2 - Polák 8, Michalka 7/1, Arizanovič, Gugolj obaja po 2 Rozhodovali: Baďura, Klimko, 7 m hody: 2/1 - 7/6, vylúčení: 4:2