VIDEO Nečakaná prerušenie zápasu, potom zlomový obrat: Vyhrotené finále ovládol Tatran

Hráči Prešova oslavujú majstrovský titulHráči Prešova oslavujú majstrovský titul Zdroj: TASR/František Iván

PREŠOV - Hádzanári Tatrana Prešov ziskom 18. extraligového titulu zavŕšili sezónu, v ktorej si splnili hlavné ciele.

Návrat na pomyselný trón v Niké Handball extralige bol jedným z nich a podľa spojky Lukáša Urbana motivovala Prešovčanov aj túžba oplatiť Považskej Bystrici prehru z vlaňajšej finálovej série. To sa im podarilo po dramatickej sérii, ktorá po víťazstvách domácich tímov vyvrcholila rozhodujúcim piatym súbojom v Prešove.

Hráči Tatrana nemali ideálny vstup do zápasu, no postupne sa rozbehli. Tímy i divákov vyrušil výpadok osvetlenia nad palubovkou, ktorý za stavu 1:2 približne na 20 minút zastavil duel. Po vynútenej prestávke Prešov rýchlo zmazal manko a od stavu 4:5 si ôsmimi gólmi za sebou vypracoval náskok 12:5, z ktorého ťažil do konca duelu.

Na snímke hádzanári Prešova Galéria fotiek (24) Zdroj: TASR/František Iván

"Rozhodla obrana. Dostali sme iba 16 gólov, čo je fantastické. Trochu sme sa trápili v útoku, ale zvládli sme to v obrane a to rozhodlo," poznamenal Urban. Pre jedného z prešovských srdciarov to bol už ôsmy extraligový titul s Tatranom, ktorý mal tentoraz špeciálnu príchuť najmä vzhľadom na túžbu získať od súpera späť požičané.

"Bola to obrovská motivácia. Ťažko sa počúvalo, že majstrom je Považská Bystrica a že ona tento rok obhajuje titul. Na to sme neboli zvyknutí. Toto je môj ôsmy titul a bola to asi moja prvá sezóna, v ktorej sme neobhajovali titul. O to viac si cením, že to vyšlo."

Prvá prehra prišla až na Považí

Prešovčania boli v základnej časti suverénni a zvíťazili vo všetkých 20 zápasoch. Považská Bystrica sa v tabuľke umiestnila tesne za nimi, keď triumfovala vo všetkých zápasoch s výnimkou dvoch s Tatranom (25:26, 23:33), ktorému podľahla aj v semifinále Slovenského pohára (22:29). Tímy si vo finálovej sérii striedali domáce prostredie, v ktorom hostia ani raz nezvíťazili.

Prešovčania prvýkrát v extraligovej sezóne prehrali až v Považskej Bystrici, ktorá vyrovnala sériu na 1:1 a neskôr aj na 2:2, no rozhodujúci duel vyznel pre Tatran. "Vo štvrtom zápase sme hrali bez emócií. Hráčom som hovoril, že takto sa nebojuje o titul a že to musí vyzerať inak. Aj v rozhodujúcom zápase sa nám miestami nedarilo, ale dostali sme sa z toho a dali do hry aj tie emócie, ktoré k športu patria," konštatoval tréner Pavol Jano, ktorý emócie prejavil aj po poslednom stretnutí sezóny.

Po podávaní rúk s kormidelníkom Považskej Bystrice Václavom Strakom došlo k slovnej potýčke, ktorá napokon neeskalovala do vážnejšieho konfliktu. Siedmy titul s tímom Tatrana získal Tomáš Rečičár, ktorý strávil veľkú časť sezóny na lavičke. Vážne zdravotné problémy ho nepustili do hry a tak tímu pomáhal aspoň ako asistent trénera.

"Možno až priveľmi sme to chceli rýchlo ukončiť a dvakrát sme vyhoreli. Som rád, že sme využili výhodu domáceho prostredia a úspešne zavŕšili sezónu. Hodnotím ju pozitívne. Zvíťazili sme aj v Slovenskom pohári a dosť ďaleko sme sa dostali aj v Európe," poznamenal Rečičár pri spomienke na štvrťfinálovú stopku od tímu FTC-Green Collect Budapešť v Európskom pohári EHF.

Skúsená spojka má za sebou sezónu, na ktorú bude mať popri ďalšom extraligovom titule aj trpké spomienky. "V jej úvode som bol pripravený hrať naplno, keď som sa vrátil po zranení, no prešli tri-štyri mesiace a znovu som sa zranil. To, čo som mal pred jeden a pol rokom na jednej nohe, teda roztrhnuté predné krížne väzy, som mal potom na druhej.

Ťahá ma to na ihrisko, ale nemôžem. Som rád, že som so spoluhráčmi aspoň na lavičke. Hra odtiaľ vyzerá úplne inak. V zápase vnímam situácie iným spôsobom a niekedy, keď sa s hráčmi rozprávam o momentoch, tak ich často vidíme úplne inak," priznal Rečičár, ktorý predpokladá návrat na palubovku v septembri.

Ďuriš si striebro cení: Nemáme dôvod na smútok

Hádzanári MŠK Považská Bystrica nezískali piaty titul v slovenskej extralige, no po prehre v rozhodujúcom finálovom zápase neodchádzali so zvesenými hlavami. Tatran Prešov dokázali v sérii o titul dvakrát zdolať, no napokon neobhájili vlaňajšie prvenstvo. V záverečnom zápase sezóny ich zlomila nevydarená druhá polovica prvého polčasu, v ktorej viackrát zlyhali v útočných akciách a z nádejného skóre 5:4 bolo razom 5:12.

Na snímke hádzanári Považskej Galéria fotiek (24) Zdroj: TASR/František Iván

Rozhodujúci duel poznačil výpadok elektrickej energie v prešovskej hale, ktorý spôsobil v 3. minúte približne 20-minútovú prestávku. "Nebolo to príjemné, pretože sme mali dosť dobrý začiatok, ale určite to nerozhodlo tento zápas," priznal tréner Václav Straka.

Hráči Považskej Bystrice v sezóne 2023/2024 obhajovali extraligový titul po tom, čo vlani ukončili prešovskú dominanciu trvajúcu od roku 2006. V uplynulom ročníku zdolali Prešov vo finálovej sérii, ktorá takisto trvala päť zápasov, no aj vďaka domácemu prostrediu v rozhodujúcom dueli vyznela pre MŠK.

Tentoraz mal výhodu vlastnej palubovky Tatran, ktorý ju využil aj vďaka vydarenej druhej polovici prvého polčasu. "Trikrát sme nezvládli prvé polčasy zápasov. To bolo rozhodujúce. Myslím si, že sme mali na Prešov a aj vývoj posledného zápasu mohol byť iný. V základnej časti sme s Tatranom prehrali oba zápasy a aj preto má Prešov zaslúžene titul," konštatoval Straka, ktorý nedávno získal ocenenie tréner roka 2023 v mužskej kategórii v tradičnej ankete Slovenského zväzu hádzanej.

Cenu pre najlepšieho slovenského hádzanára tretíkrát v kariére (2015, 2018) si odniesol líder Považskej Bystrice Ľubomír Ďuriš, ktorý po neúspešnom finále videl dôvody na spokojnosť. "Nemáme byť pre čo smutní. Dosiahli sme to, že sme s Tatranom hrali rozhodujúci piaty zápas o titul. Oni to zvládli lepšie, gratulujem im. Ušli nám na rozdiel piatich gólov a už sme to iba doťahovali. Rozhodla emócia a aj to, že sme nepremenili veľa šancí.

Igor Čupryna chytal vynikajúco, ale to aj náš brankár. Ušli nám na väčší rozdiel a už sme to nevedeli zvrátiť. Niektorí z nás už možno ani neverili, že to bude päťzápasová séria. Napokon sme sa zomkli, zabojovali a nemáme byť pre čo smutní. Aj strieborná medaila je medaila, tešme sa aj z nej. Dúfam, že si budúcu sezónu opäť zahráme finále a budeme znovu konkurovať Prešovu," poznamenal Ďuriš.