Zlato pre Švajčiara Colognu, Bajčičák nespokojný

Dario Cologna si dobehol pre zlatoDario Cologna si dobehol pre zlato Zdroj: SITA

WHISTLER - V pretekoch mužov v behu na lyžiach na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri je po dobehnutí elitnej skupiny bežcov do cieľa na prvej pozícii Švajčiar Dario Cologna.

Majiteľ veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári v predchádzajúcej sezóne pôvodne nemal v týchto pretekoch ani štartovať, v sobotu sa nakoniec odhlásil zo stredajšieho šprintu klasickou technikou a rozhodol sa pre skejtovú pätnástku.

Na striebornej pozícii je zatiaľ Talian Pietro Piller Cottrer, ktorý bol o 24,6 s pomalší ako Cologna, bronz je zatiaľ v rukách Čecha Lukáša Bauera, ktorý zaostal o 35,7 sekundy. Najlepším umiestnením 23-ročného Colognu na vrcholnom seniorskom podujatí bolo 4. miesto v individuálnom šprinte na MS 2009 v Liberci, okrem toho bol v roku 2008 trojnásobným majstrom sveta v kategórii do 23 rokov.

"Pre mňa to boli neuveriteľné preteky. Od štartu som sa cítil vynikajúco. Som veľmi šťastný, ani vo sne som nepredpokladal, že by som mohol skejtovú pätnástku vyhrať," neskrýval radosť nový olympijský víťaz, ktorý rovnako ako Švédka Charlotte Kallová premenil hneď svoj prvý olympijský pokus v kariére na zlato.

Strieborný Pietro Piller Cottrer (35) zaostal už o 24,6 s, je to však jeho najlepší olympijský výsledok v kariére. "Som veľmi spokojný, lebo som konečne získal olympijskú medailu. Splnil som si svoj sen. Teraz sa už môžem sústrediť na zlato," postavil si pred seba ďalšiu métu Talian.

Bronzový Lukáš Bauer, ktorý v Turíne pred štyrmi rokmi skočil na 15 km, ale klasickou technikou, druhý, bol pomalší o 35,7 s. "V polovici pretekov som neveril, že bude z toho medaila. Až keď som videl, ako na trati vädne Švéd Marcus Hellner, povedal som si: Lukáš poď, je to na medailu," cituje bronzového medailistu agentúra Mediafax.

V cieli je už aj Slovák Martin Bajčičák, ktorý je aktuálne v priebežnom poradí na 23. mieste. Preteky sa ešte neskončili, na trati sú ešte pretekári zo slabšej výkonnostnej skupiny, medzi nimi sú aj Slováci Ivan Bátory a Michal Malák.

"Nie som spokojný, zatiaľ to vyzerá na 23. miesto a to je z môjho pohľadu len lepší priemer. Podľa výsledkov vo Svetovom pohári som si myslel, že by som mohol skončiť okolo 15. priečky," krútil hlavou Martin Bajčičák (33), pretekár ŠKP Štrbské Pleso. "Žiaľ, dnes mi súťaž nevyšla podľa predstáv. Sneh aj lyže boli v poriadku, len mne to akosi nešlo. Ale nevadí, mám pred sebou ďalšie preteky. Cítim sa dobre a to je dôležité," vravel odhodlane a s úmyslom napraviť si v ďalších súťažiach vo Whistleri sklamanie zo skejtovej pätnástky.

Ivana Bátoryho (34) klasifikovali v jeho prvých pretekoch na piatych ZOH v kariére s vyše dvojminútovým odstupom za víťazom na 40. priečke, Michal Malák skončil päťdesiaty štvrtý.

"Trať bola veľmi náročná a rýchla, lyže som mal pripravené veľmi dobre, ale môžem byť spokojný iba s týmto faktom. Čakal som viac. Prvý okruh som absolvoval rýchlejšie, ako som mal a v závere mi už chýbali sily. Výsledok nie je dobrý, ale na druhej strane ani najhorší," hodnotil svoje vystúpenie Ivan Bátory.

Obrovské sklamanie prežili favorizovaní Nóri. Najlepší bol Tord Asle Gjerdalen na 28. mieste. Hrdina minuloročných majstrovstiev sveta v českom Liberci trojnásobný šampión Petter Northug dononca skončil až za Ivanom Bátorym na 41. mieste.

Výsledky:

Muži - 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom: 1. Dario Cologna (Švajč.) 33:36,3 min, 2. Pietro Piller Cottrer (Tal.) +24,6 s, 3. Lukáš Bauer (ČR) +35,7, 4. Marcus Hellner (Švéd.) +37,2, 5. Vincent Vittoz (Fr.) +39,9, 6. Maurice Manificat (Fr.) +51,1, 7. Tobias Angerer (Nem.) +52,2, 8. Ivan Babikov (Kan.) +55,3, 9. Maxim Vylegžanin (Rus.) +55,3, 10. Giorgio di Centa (Tal.) +59,9,... 23. Martin Bajčičák +1:23,0, 40. Ivan Bátory +2:01,8, 54. Michal Malák (všetci SR) +2:46,5.