Česi dosnívali medailový sen, podľahli Fínsku

Niklas Hagman sa teší z gólu vo Vokounovej sietiNiklas Hagman sa teší z gólu vo Vokounovej sieti Zdroj: TASR

VANCOUVER - Hokejisti Fínska majú na zimných olympijských hrách vo Vancouveri stále šancu obhájiť strieborné medaily z Turína 2006. V stredajšom štvrťfinále si Suomi poradili s Českom 2:0 a v semifinále nastúpia v piatok o 21.00 h SEČ proti USA. Pre zverencov českého trénera Vladimíra Růžičku sa olympijský turnaj vo Vancouveri skončil.

Priebeh prvého dejstva poznačilo až päť vylúčení hráčov českého tímu. V 4. minúte dostali Fíni možnosť hrať takmer dvojminútovú presilovku piatich proti trom, tá sa však v dôsledku vylúčenia fínskeho hráča rýchlo pretavila do formátu 4 proti 3 a zostala nevyužitá. V polovici úvodnej tretiny mohol otvoriť skóre Eliáš, narazil však na odpor Kiprusoffa vo fínskej svätyni. Jeho český náprotivok Vokoun musel v 11. minúte riešiť Miettinenovu strelu spomedzi kruhov, pričom puk vyrazil iba pred seba, no Hagman ho neposlal do odkrytej brány, keďže sa mu zamotal medzi korčuľami. V druhom dejstve sa Česi vyvarovali vylúčení a hoci boli Fínom vyrovnaným súperom už v úvodnej dvadsaťminútovke.

V tej druhej pri vyrovnanom počte hráčov na ľade ešte viac hrozili súperovej obrane. Zvýšená aktivita českej reprezentácie vyburcovala tiež hráčov Suomi, čo sa prejavilo v celkovom zrýchlení hry. Oba tímy však vychádzali do útoku zo zabezpečenej obrany a gólových šancí bolo preto minimum. Obaja brankári predvádzali bezchybné výkony, Vokoun zmaril príležitosť Hagmana a Kiprusoff v závere prostrednej časti úspešne odolal niekoľkým streleckým pokusom počas českej presilovky.

V úvode tretej tretiny sa Fíni pokúsili zatlačiť českého súpera rýchlym pristupovaním k hráčom, čo im však dlho nevydržalo. V 46. minúte spálil obrovskú šancu Jágr, ktorému skĺzol puk pri dorážke jeho vlastnej strely, keď už fínsky brankár ležal na ľade. Jágr mal prsty aj v ďalšej českej tutovke, no Eliáš nezvládol zakončenie pri prečíslení troch proti dvom. Prvý gól zápasu sa zrodil v 54. minúte, keď Eratovo vylúčenie potrestal Hagman po strele Niskalu. O tri minúty neskôr mohol fínsky náskok zvýšiť Miettinen, no sám zoči-voči Vokounovi neuspel. Medailové nádeje Čechov definitívne pochoval až Filppula strelou do prázdnej brány pri súperovej hre bez brankára.

Výsledok - štvrťfinále:

Fínsko - Česko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 54. Hagman (Niskala), 59. Filppula (M. Koivu)
Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 31:31, rozhodovali: O´Halloran, Watson (obaja Kan.) - Oskirko (Rus.), Sharrers (Kan.).

Fínsko: Kiprusoff - S. Salo, Timonen, Lepistö, Niskala, Kukkonen, Lydman - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - M. Koivu, T. Ruutu, Filppula - Hagman, N. Kapanen, Miettinen - Peltonen, O. Jokinen, J. Ruutu - Immonen

Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, R. Polák, T. Kaberle, Kubina, Hejda, Z. Michálek, Blaťák - M. Erat, Plekanec, Eliáš - Čajánek, M. Michálek, Jágr - Fleischmann, Krejčí, Červenka - Havlát, Vašíček, Rolinek