Hokejistky Fínska získali bronzové medaily

Fínska hokejistka  Karolina Rantamakiová v súboji o puk so Švédkou Jenni AsserholtovouFínska hokejistka Karolina Rantamakiová v súboji o puk so Švédkou Jenni Asserholtovou Zdroj: TASR

VANCOUVER - V zápase o bronz na ženskom hokejovom turnaji na ZOH 2010 vo Vancouveri zvíťazilo Fínsko v severskom derby nad Švédskom 3:2 po predĺžení. Fínky v zápase dvakrát viedli - najprv 1:0 od 25. minúty gólom Pelttariovej, a potom 2:1 od 37. minúty po góle Karvinenovej, ale švédske reprezentantky zakaždým využili presilovku na vyrovnanie.

V riadnom čase sa súboj skončil 2:2, ale v tretej minúte predĺženia rozhodla gólom Saara Tuominenová o druhom olympijskom bronze pre Fínsko v histórii. Predtým získali fínske hokejistky, bronzové na posledných dvoch svetových šampionátoch, rovnaký kov aj na ZOH 1998 v japonskom Nagane.

Duel so Švédkami sledovala v hľadisku vo VIP-lóži aj fínska prezidentka Tarja Halonenová, ktorá mala na sebe národný dres a modro-bielou vlajkou povzbudzovala tím svojej krajiny a v tretej tretine sa aj ona zapojila do mexických vĺn v hale. "Nie je na svete veľa hláv štátov, ktoré majú radi šport ako ona," poznamenala na adresu Halonenovej fínska brankárka Noora Rätyová.

Jednou z dvoch hráčok "suomi", ktoré figurovali v kádri aj na ZOH 1998, bola Karoliina Rantamäkiová: "Je naozaj neuveriteľné, že som si opäť vychutnala slastný pocit zo zisku olympijskej medaily. Stále tomu nemôžem uveriť. Na toto som čakala dlhých dvanásť rokov," skonštatovala skúsená Fínka, ktorá svoje 32. narodeniny oslávila dva dni pred víťazným duelom o bronz

Švédsky kouč Peter Elander dal v bránke prekvapujúco prednosť 21-ročnej náhradníčke Sare Grahnovej, ktorá nahradila hrdinku semifinálového súboja s USA z turínskej olympiády Kim Martinovú. "

Výsledok:

O 3. miesto:

Fínsko - Švédsko 3:2 po predĺžení (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 25. Pelttariová, 37. Karvinenová (Valimäkiová), 63. S. Tuominenová (Rantamäkiová, Sirviová) - 33. Roothová (Jordanssonová, Eliassonová), 46. Rudqvistová (G. Anderssonová, Holmlövová)
Vylúčené: 7:6 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 24:18, rozhodovali: Hertrichová (Nem.) - Nakajamová (Jap.), Skovbäkkeová (Dán.), 16 398 divákov

Zostavy:
Fínsko: Rätyová - Mertanenová, Pelttariová, Laaksonenová, Lindstedtová, Hiirikoskiová, Sirviová, Pösová - Saarinenová, S. Touminenová, Rantamäkiová - Voutilainenová, Tikkinenová, Helinová - Hoviová, Valimäkiová, Karvinenová - Rajahuhtová, M. Tuominenová.
Švédsko: Grahnová - E. Anderssonová, G. Andersonová, Eliassonová, Nordinová, Nevalainenová, Asserholtová - Holmlövová, Holstová, Winbergová - Enströmová, Ostbergová, Myrenová, Roothová, Jordanssonová, Timglasová - Udenová-Johanssonová, Svedinová-Thunströmová, Rundqvistová.