Rossiho skvelý štart novej sezóny, víťazstvo v Katare

Valentino RossiValentino Rossi Zdroj: SITA

LOSAIL - Víťazom úvodného podujatia seriálu MS 2010 cestných motocyklov, Veľkej ceny Kataru, sa na okruhu v Losaile v najsledovanejšej triede MotoGP stal obhajca titulu Valentino Rossi na Yamahe. Talian, ktorý má v zbierke už 9 titulov majstra sveta, zvíťazil už na svojej 104 VC v kariére.

Prevahu továrenského tímu Yamahy zvýraznil druhou priečkou Španiel Jorge Lorenzo, tretí skončil taliansky jazdec Andrea Dovizioso na Honde.

Najväčší rival Rossiho v predpokladanom súboji o titul Casey Stoner mal pád a na púštnom okruhu štvrtýkrát v rade nevyhral. Austrálčan na Ducati síce odštartoval z pole position, ale v piatom kole zaváhal a po páde odstúpil.

"Boli to ťažké, veľmi náročné preteky. Stoner bol v ich úvode veľmi rýchly. Ak by nespravil chybu, mohlo sa to skončiť inak. Na rovinkách som bol príliš pomalý. Získať 25 bodov na Caseyho je bonusom, bol to dobrý štart do sezóny," povedal po pretekoch Rossi.

Jeho krajan Loris Capirossi na Suzuki ako prvý muž histórie odjazdil 300. veľkú cenu.

Prvenstvo v triede Moto2, ktorá nahradila kubatúru do 250 cc, si vybojoval Japonec Šoja Tomizawa (19) na motocykli Suter. Ten vyhral svoju prvú VC s náskokom necelých 5 sekúnd pred Španielom Alexom Debonom a Julesom Cluzelom z Francúzska. Tomizawa, ktorého najlepším doterajším umiestnením bola 10. priečka vlani vo Valencii, štartoval až z deviatej pozície a dokonale využil zaváhania favoritov.

V triede do 125 cc triumfoval Španiel Nicolas Terol na Aprilii s viac ako dvojsekundovým náskokom pred krajanom Efrenom Vazquezom. Triumf španielskych jazdcov zvýraznil treťou priečkou Marc Marquez. Terol v nedeľu triumfoval na svojej tretej VC v kariére. Predtým vyhral jednu v roku 2008 a rovnako aj minulý rok.

Druhé preteky seriálu MS sa pôjdu 25. apríla na okruhu v Motegi ako Veľká cena Japonska.

MotoGP: 1. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha 42:50,099 min, 2. Jorge Lorenzo (Šp.) Yamaha +1,022 s, 3. Andrea Dovizioso (Tal.) Honda +1,865, 4. Nicky Hayden (USA) Ducati +1,876, 5. Ben Spies (USA) Yamaha +3,903, 6. Randy de Puniet (Fr.) Honda +9,322.
Poradie v seriáli MS (po 1 pretekoch): 1. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha 25, 2. Jorge Lorenzo (Šp.) Yamaha 20, 3. Andrea Dovizioso (Tal.) Honda 16, 4. Nicky Hayden (USA) Ducati 13, 5. Ben Spies (USA) Yamaha 11, 6. Randy de Puniet (Fr.) Honda 10.

Trieda Moto2: 1. Šoja Tomizawa (Jap.) Suter 41:11,768 min, 2. Alex Debon (Šp.) FTR +4,656 s, 3. Jules Cluzel (Fr.) Suter +4,789, 4. Toni Elias (Šp.) Moriwaki +6,978, 5. Roberto Rolfo (Tal.) Suter +7,178, 6. Mattia Pasini (Tal.) Motobi +11,804.
Poradie v seriáli MS (po 1 pretekoch): 1. Šoja Tomizawa 25, 2. Alex Debon 20, 3. Jules Cluzel 16, 4. Toni Elias 13, 5. Roberto Rolfo 11, 6. Mattia Pasini 10.

Trieda do 125 cc: 1. Nicolas Terol (Šp.) Aprilia 38:25,644 min, 2. Efren Vazquez (Šp.) Derbi +2,395 s, 3. Marc Marquez (Šp.) Derbi +2,420, 4. Pol Espargaro (Šp.) Derbi +2,840, 5. Sandro Cortese (Nem.) Derbi +3,526, 6. Randy Krummenacher (Švajč.) Aprilia +3,569.
Poradie v seriáli MS (po 1 pretekoch): 1. Nicolas Terol 25 b., 2. Efren Vasquez 20, 3. Marc Marquez 16, 4. Pol Espargaro 13, 5. Sandro Cortese 11, 6. Randy Krummenacher 10.