Dvojgólový Sylvestr rozhodol o triumfe dvadsaťjednotky

Radosť slovenskej dvadsaťjednotkyRadosť slovenskej dvadsaťjednotky Zdroj: SITA

ZLATÉ MORAVCE - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov zvíťazili v súboji kvalifikácie o postup na ME 2011 v Zlatých Moravciach nad Srbskom 2:0. Zverenci Borisa Kitku si týmto víťazstvom udržali reálnu šancu na postup na záverečný turnaj v Dánsku. O oba slovenské góly sa postaral útočník Slovana Bratislava Jakub Sylvestr.

Najprv v 14. min dorazil do siete predchádzajúcu strelu Erika Čikoša a po hodine hry po pekne individuálnej akcii prestrelil brankára hostí. Srbi odpovedali v 68. min z kopačky Filipa Duričiča, ale vyrovnať sa im už nepodarilo. Naopak po celý zápas lepší domáci mohli z viacerých príležitostí zvýšiť svoje vedenie.

Slováci sa týmto víťazstvom dostali so 14 bodmi na čelo tabuľky 7. skupiny, ale po triumfe Chorvátov nad Nórmisa opäť vrátili na druhú pozíciu.  Odstup slovenských futbalistov je naďalej dvojbodový. Práve medzi týmito dvoma mužstvami sa rozhodne o priamom postupujúcom na ME 2011.

Slovenskí mladíci zakončia svoje kvalifikačné vystúpenie 7. septembra domácim súbojom s Nórskom. Chorváti pocestujú o tri dni skôr do Srbska.

Slovensko "21" - Srbsko "21" 2:1 (1:0)
Góly: 14. a 60. Sylvestr - 68. Duričič, ŽK: 15. M. Ďuriš, 88. Štepanovský - 18. Matič, 53. Ubiparip, 90.+ Vlkovič, rozhodovali: Ennjimi (Fr.) - Cano a Zitouni (všetci Fr.), 2624 divákov

Slovensko „21“: Dúbravka - Jánošík, Jarabica, Baran, Čikoš - R. Procházka – Gergel (78. Štepanovský), Grendel (73. M. Kuzma), M. Ďuriš - Sylvestr, Lačný (59. F. Kiss)

Srbsko „21“: Danilovič - Jovanovič, Milanovič, Rajkovič, Vlkovič - Matič, Radovanovič (76. Tomič), Milinkovič (62. Duričič), Tadič - Sulejmani, Ubiparip (59. Ščepovič)

Slováci začali odvážne smerom dopredu a v úvodnej štvrťhodinke často využívali veľké diery v obrane Srbov. Už v 4. min mohol otvoriť skóre Lačný, keď postupoval sám na Daniloviča. Obstrelil ho, ale spolu s ním aj jeho bránku. V 7. min boli rovnako blízko k prvému gólu srbskí mladíci, keď po totálnom prečíslení z rýchleho protiútoku Čikoš zachraňoval po strele Sulejmaniho výkopom z prázdnej bránky. V 10. min Slováci predviedli signál z rohu, ale šikovné predĺženie lopty Jánošíkom na päťku adresáta zároveň gólového zakončovateľa nenašlo. O štyri minúty sa konečne menilo skóre a to za súhlasnej asistencie takmer zaplneného štadióna ViOnu. Ďuriš na ľavej strane vysunul Čikoša, jeho strelu Danilovič len vyrazil pred seba a útočník Slovana Bratislava Sylvestr z dorážky rozvlnil sieť - 1:0. O tri minúty neskôr sa tešili z gólu aj Srbi, ale predčasne, lebo hlavný rozhodca ho neuznal pre postavenie mimo hry. Slováci pokračovali v peknej útočnej hre, keď v strede poľa nevýraznému súperovi bez väčších problémov odoberali lopty a hrozili najmä z ľavej strany ofenzívy. V 25. min Ďuriš bez prípravy trafil len nohy jedného z obrancov hostí, o niečo neskôr Sylvestr našiel na hranici šestnástky Gergela, ale ten ani poriadne nevystrelil. V 35. min mohli hostia z ojedinelej akcie vyrovnať, nebezpečnú hlavičku Vlkoviča slovenský gólman kryl. V závere prvého polčasu sa ešte zaskvel individuálnou akciou obranca Čikoš. Strela z jeho kopačky mierila tesne vedľa ľavej žrde.

Po zmene strán srbskí hráči zahrozili z priamych kopov, ale Dúbravka bol pri strele Sulejmaniho v 55. min pozorný. Na druhej strane najprv Jánošík strelou bez prípravy natiahol Daniloviča a po hodine hry pridal gólovú poistku opäť Sylvestr. Dôrazný útočník prešiel cez dvoch srbských obrancov a z uhla prekvapil súperovho brankára - 2:0. Srbom trvalo len osem minút, kým sa opäť dostali na dostrel jedného gólu. Po prihrávke Vlkoviča sa dostal na päťke k lopte striedajúci Duričič, otočil sa s loptou a pohodlne znížil na 1:2. V 73. min sa dostal na ihrisko M. Kuzma a už o štyri minúty zdravou strelou z 22 m preveril pozornosť Daniloviča. Srbi zvýšili úsilie smerom dopredu, ale päť minút pred koncom mohol slovenské víťazstvo prikrášliť svojím hetrikom Sylvestr, ale prestrelil. V dramatickom závere už napriek šanciam na oboch stranách gól nepadol, a tak si mladí Slováci pripísali cenné tri body v súboji o postup na ME 2011.

Chorvátsko "21" - Nórsko "21" 4:1 (2:0)
Góly: 3. a 82. Lovren, 25. Jajalo, 90. Kreilach - 52. Henriksen, rozhodoval: Joao Ferreira (Portug.)

Tabuľka 7. skupiny:
1. Chorvátsko 7 5 1 1 15:8 16
2. Slovensko 7 4 2 1 10:7 14
3. Srbsko 6 3 0 3 9:9 9
4. Nórsko 6 1 1 4 9:14 4
5. Cyprus 6 1 0 5 4:9 3

Boris Kitka (tréner SR “21“): "Dnešné víťazstvo nás stálo veľmi veľa síl. Na konci už bolo vidieť, že chlapci toho majú plné zuby. Dnes však dávam pred nimi klobúk dolu, lebo v tom nahustenom programe, ktorí niektorí z nich majú, išli až na dno svojich síl. Mali sme veľmi veľa šancí. Škoda, že sme neudržali to dvojgólové vedenie a v závere sa museli obávať o výsledok. Som však naozaj šťastný, lebo sme zvládli ťažký zápas s veľmi silným mužstvom."

Erik Čikoš (obranca SR „21“): "Srbi sú veľmi technickí a vpredu nebezpeční, čo aj potvrdili. Rátali sme však aj s tým, že vzadu budú zraniteľní najmä v strede obrany, kde majú vysokých, trochu menej obratných hráčov a to sme aj využívali. Miloš Lačný a Kubo Sylvestr za ich obranu veľmi dobre zbiehali a vďaka tomu sme aj zvládli tento zápas. V celej kvalifikácii hráme dobre ako tím a dnešné tri body sú veľmi dôležité. Udržali sme sa v hre o postup."