Voľby prezidenta SFZ: Verejnosť chce Luhového!

Komu odovzdá František Laurinec pomyselné žezlo?Komu odovzdá František Laurinec pomyselné žezlo? Zdroj: SITA, športky

BRATISLAVA - František Laurinec sedel na slovenskom futbalovom tróne dlhých 11 rokov. Za ten čas sa v našom futbale udialo množstvo vecí. Pozitívnych aj negatívnych. Tých prvých však bolo určite menej. Ľudia pôsobiaci v našom futbale už dlhší čas volajú po zmenách a zdá sa, že sa konečne dočkajú.

 

Minimálne personálnych, keďže už je jasné, že Laurinec svoje vyhriate kreslo opúšťa a nebude kandidovať. Od momentu, ako toto rozhodnute verejnosti oznámil sa začalo špekulovať nad jeho nástupcami. Medzi funkcionármi, ale aj fanúšikmi zaznelo viacero mien, ktoré by mali stáť na čele zväzu. Napokon sa o najdôležitejší post v slovenskom futbale bude uchádzať trojica kandidátov, ktorá splnila všetky podmienky: Dušan Galis, Ján Kováčik, Ľubomír Luhový (v abecednom poradí). O novom prezidentovi rozhodne v sobotu na riadnej volebnej konferencii 154 delegátov. Z tohto počtu majú 96 delegátov regióny (34 západ, 32 východ, 25 stred, 5 Bratislava), 48 zástupcov je z ligových klubov a 10 účastníkov "dodali" pridružení členovia SFZ (rozhodcovia, tréneri, futsal, ženský futbal)

 

Dušan Galis (61) -je bývalý reprezentačný tréner a bývalý splnomocnenec vlády pre mládež a šport. Svoju kandidatúru zdôvodnil tým, že ho oslovili ľudia z Dolného Kubína, a keďže ich nechcel sklamať, 8-násobný československý reprezentant a člen zlatého tímu z ME 1976 v Belehrade s návrhom súhlasil. Galis ako tréner doviedol futbalistov Slovana Bratislava v roku 1992 k poslednému federálneho titulu a po roku 1993 sa ako kouč "belasých" trikrát bez prerušenia tešil zo zisku majstrovskej trofeje (1994, 1995, 1996). V rokoch 1994 a 1998 dvíhal nad hlavu Slovenský pohár. V prvom prípade so Slovanom Bratislava, v druhom ako tréner Spartaka Trnava. Reprezentáciu Slovenska v roku 2005 dostal až do baráže o postup na MS 2006 v Nemecku, v ktorej však nestačila na Španielsko. Hrával za Martin, Košice, Slovan, Cadiz, Žilinu a Hasselt. 

 

Kľúčové oblasti, na ktorých chcete postaviť svoje pôsobenie ako nový prezident?
"Kľúčové body sú: mládež, amatérsky futbal, spoločná česko-slovenská liga a infraštruktúra štadiónov. A tiež bývalí hráči, ktorí preslávili slovenský a československý futbal, no v živote sa im nepodarilo presadiť sa. Chcem ich dostať do skupiny bývalých reprezentantov, ktorí budú chodiť po Slovensku na rôzne oslavy miest a podobné akcie, aby sa trošku ukázalo, že tí ľudia urobili niečo pre nás všetkých. Mám na mysli napríklad Mariána Masného. Ale nie iba jeho. Keď sme otvárali ihriská na Orave, pozval som hráčov ako Jozef Adamec, Ladislav Petráš, Ľubomír Faktor, Martin Obšitník. Ľuďom sa to veľmi páčilo. Vysoko si to vážili, že bývalí hráči tej-ktorej obce mohli proti ním hrať. Potešilo ich, že sa mohli s nimi rozprávať."


Ján Kováčik (47) - je majiteľom futbalového klubu FK Dukla Banská Bystrica a takisto majiteľom produkčného domu Forza, ktorý už dlhšie pomáha zveľaďovať futbalovú Duklu. V slovenskom futbale sa pohybuje od roku 1992. 

 

Kľúčové oblasti, na ktorých chcete postaviť svoje pôsobenie ako nový prezident?
"Najdôležitejšie je dostať futbal v rámci spoločnosti na takú úroveň, alebo na takú spoločenskú akceptáciu, akú si zaslúži... To je číslo jeden. Potom je to komunikácia. Ako s médiami, tak aj vo vnútri futbalového hnutia a so širokou športovou verejnosťou. Komunikácia so všetkými zložkami, ktoré sa na futbale podieľajú, je mimoriadne dôležitá. Ako s funkcionármi, tak aj s fanklubmi. Potom sa budem usilovať aj o transparentnosť, odbornosť a profesionalitu. Poslednou oblasťou, ktorú spomeniem, no nemala by byť na chvoste nášho záujmu, je infraštruktúra futbalu. Pri jej zveľaďovaní však potrebujeme aj spoluúčasť štátu, vyšších územných celkov a ďalších subjektov. Zmena v tomto smere si vyžaduje obrovské peniaze, ale musíme s ňou začať. Lebo naše futbalové štadióny sú v dezolátnom stave."

 

Ľubomír Luhový (43) - je bývalý československý a slovenský futbalový reprezentant. Je odchovancom púchovského klubu, počas svojej kariéry pôsobil v Interi Bratislava, Spartaku Trnava, Banskej Bystrici, Artmedii Petržalka, francúzskom FC Martigues, japonskom tíme Urawa Red Diamonds, rakúskych kluboch GAK Graz, FC Kärnten, ako aj v mužstvách nižšej rakúskej súťaže SV Wienerfeld a SC Apetlon. Trénoval Chtelnicu, Iskru Petržalka, Moldavu, Nový Život a v súčasnosti vedie Inter Bratislava v 5. lige.

 

Kľúčové oblasti, na ktorých chcete postaviť svoje pôsobenie ako nový prezident?
"Ponúkam zodpovednosť, transparentnosť a komunikáciu. Kľúčovou oblasťou je dialóg s partnermi a otvorené vzťahy s regionálnymi organizáciami, profesionalizácia činnosti a nesmiem zabudnúť ani na divákov. Urobím všetko pre to, aby bol z futbalu divácky atraktívny šport."

 

Od momentu, ako bol definitívne známy zoznam kandidátov sa začala v širokej futbalovej verejnosti búrlivá diskusia. Každý z kandidátov má určite svoje plusy aj mínusy a každý z nich má o smerovaní slovenského futbalu svoju víziu.

 

Hlasovalo sa aj v rôznych anketách na internetových fórách. Návštevníci našej stránky ( foto v galérii) by chceli na čele zväzu vidieť najmladšieho z trojice - Ľubomíra Luhového. Z viac ako 1000 hlasov získal 37 % práve bývalý kanonier s prezývkou "Lulu". Na druhom mieste sa so ziskom necelých 24 % umiestnil Dušan Galis a Ján Kováčik získal 7,75 %. Zaujímavosťou ankety je aj fakt, že až 22,24 % hlasujúcich si aj napriek personálnej zmene myslí, že v slovenskom futbale sa nič nezmení. Takmer 7 % čitateľov by si želalo iného kandidáta a niečo nad 2 % by chcelo zotrvanie Františka Laurinca vo funkcii.

 

Samozrejme naša anketa určite nie je smerodajná, ale poskytuje aspoň čiastočný pohľad fanúšikov na slovenské futbalové dianie. Ľudia chcú vidieť v prezidentskej, ako aj ďalších dôležitých funkciách nový-čerstvý "vietor", ktorý rozhýbe slovenský futbal.

 

Kto sa stane prvým mužom futbalu na Slovensku? Dravý pragmatik Luhový, tvrdý biznisman Kováčik alebo zaslúžilý veterán Galis?

 

Napíšte nám váš názor na sportky@topky.sk !

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ako budú voľby prebiehať?

 

Článok 20, odseky 2 a 3 noriem SFZ hovoria:

 

2. Voľby sa uskutočňujú tajným hlasovaním, ak sa o miesto uchádzajú minimálne dvaja kandidáti.

 

3. Aby bol prezident (viceprezident atď.)zvolený počas prvého hlasovania, musí získať najmenej 2/3-ovú väčšinu všetkých delegátov, pričom musí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov zo strany delegátov, zastupujúcich regionálne a oblastné zväzy, ako aj nadpolovičnú väčšinu hlasov delegátov zastupujúcich Úniu ligový klubov. Pokiaľ žiadny z kandidátov nezíska v prvom hlasovaní potrebnú väčšinu hlasov, organizuje sa druhé hlasovanie, v ktorom kandidujú dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov. Na zvolenie v druhom hlasovaní je potrebná 2/3-ová väčšina všetkých hlasov delegátov konferencie.

 

- jednoduché vysvetlenie: Nový prezident musí získať v 1. kole 103 hlasov (aspoň 25 od ÚLK a 49 od regiónov). V druhom kole stačí 103 hlasov od hocikoho. Pokiaľ sa zvolenie nepodarí ani v druhom kole, do dvoch mesiacov sa musí zvolať mimoriadna konferencia.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA, športky
  • Zdroj: športky, SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy