Laurinec: Mojou prehrou je mediálna oblasť a štadión!

František LaurinecFrantišek Laurinec Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Dlhoročného prezidenta Slovenského futbalového zväzu Františka Laurinca, ktorý po jedenásť a pol roku prenechal svoj post Jánovi Kováčikovi, najviac mrzia korupčné kauzy, ktoré boli v minulosti s futbalom spojené, a tiež nezvládnutá mediálna a marketingová politika pred, počas a po majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike.

 

"Keď sa prevalili korupčné škandály okolo slovenského futbalu, vtedy mi bolo najťažšie. Aj keď som vždy hovoril, že žijeme na Slovensku, žijeme v nejakej spoločnosti, nie sme vo vákuu. Korupcia v tejto spoločnosti bola, je a bude. Nemôžeme teraz hovoriť o tom, že máme ambície zničiť ju, lebo to sa nedá," povedal František Laurinec niekoľko dní po svojom odchode z funkcie šéfa slovenského futbalu.

 

Laurinec si myslí, že niektoré kauzy boli na verejnosť vytiahnuté v tom čase účelovo. "Futbal sa stal obetným baránkom, aby sa odpútala pozornosť od iných, oveľa vážnejších problémov. Niekto potreboval pozornosť ľudí nasmerovať iným smerom. Je to môj názor, s ktorým iní ľudia nemusia súhlasiť," tvrdil František Laurinec a pokračoval: "Pokiaľ ide o chyby v mediálnej sfére a v oblasti PR aktivít, musím dať za pravdu ľuďom, ktorí nám to vyčítajú, ktorí nás za tieto veci kritizujú. V tejto oblasti sme mali veľké nedostatky. Mnohé veci beriem na seba. Nepodarilo sa nám na dlhšie obdobie stabilizovať post hovorcu SFZ, hoci Marianna Čižmárová počas MS a po nich odviedla veľmi dobrú robotu. Lenže to nebola jej hlavná náplň práce. Neskoro sme informovali o našich dobrých aktivitách, nedokázali sme predať dobré veci. Nevedeli sme včas reagovať ani na kritiku. Spolupráca s médiami je oblasť, ktorú sme nezvládli."

 

"Prečo sa nám v médiách nepodarilo predať historický úspech slovenskej reprezentácie, ktorá postúpila na MS a neskôr aj do osemfinále svetového šampionátu? Neviem, tu som na pochybách. Stále nie som si istý, či práve SFZ je ten subjekt, ktorý má v médiách predávať svoje úspechy. Úspechy nášho futbalu by mali prezentovať v prvom rade médiá, ktoré sú na to určené. Darmo sa vy budete tlačiť do novín, rozhlasu alebo televízie, keď v nich o vás nemajú záujem. Zlé bolo aj to, že sme nezvládli spoluprácu s médiami najmä v závere svetového šampionátu a nepripravili sme PR aktivity, ktoré by nám pomohli lepšie prezentovať výkony reprezentácie v Juhoafrickej republike najmä po jej návrate. Historický úspech išiel akosi do stratena. To je jedna z mojich prehier, ktorú si ako vtedajší prezident SFZ jasne uvedomujem," pokračoval bývalý prvý muž slovenského futbalu.

 

Ako odchádzajúci šéf SFZ ďalej povedal, jeho nenaplnenou ambíciou je aj výstavba moderného futbalového štadióna v Bratislave. "Nech by sa už volal akokoľvek, mal sa začať stavať. Lenže v tejto otázke sme nemohli zostať sami. Štadión malo začať stavať mesto v spolupráci so zväzom a štátom. V mnohých krajinách to takto funguje, prečo to nemohlo takto byť aj na Slovensku? To ma mrzí, lebo presun kvalifikačných zápasov slovenskej reprezentácie na menší štadión do Žiliny alebo na Pasienky sa negatívne premietne aj do ekonomiky zväzu. Kým nebudeme mať vlastný moderný štadión, nepríde nám do pokladnice toľko peňazí zo vstupného, ako nám chodilo vtedy, keď sme kvalifikačné zápasy hrali na väčšom štadióne."

 

V spojitosti s ekonomikou SFZ František Laurinec tvrdil, že správy o prázdnej zväzovej pokladnici nie sú pravdivé. Veď reprezentácia za svoju účasť na MS 2010 dostane osem miliónov dolárov a jeden milión za postup medzi 16 najlepších mužstiev sveta. Šéf SFZ tiež pripomenul, že na financovaní futbalu v SR sa každoročne podieľa niekoľko zdrojov.

 

"Peniaze získavame nie iba zo štátnych dotácií, z ministerstva školstva, či priamych dotácii z UEFA, ale pomáhame si aj čerpaním príspevkov z projektov UEFA ako je napríklad Hattrick. Ale ani my nečakáme so založenými rukami, kým nám niekto niečo dá, lebo rozpočet SFZ nemalou sumou napĺňame aj vďaka vlastným reklamným aktivitám a tiež príspevkami od nášho marketingového partnera. V roku 2009 nám napríklad pomohol preklenovacím úverom so splatnosťou na päť rokov. V súčasnej dobe je takáto pôžička normálna vec. Za päť rokov ju s osempercentným úročením splatíme," reagoval F. Laurinec na "zaručené správy" o prázdnej zväzovej pokladnici, ktoré sa začali objavovať v médiách.

 

"S akými pocitmi po jedenásť a pol roku odchádzam z pozície prezidenta SFZ? V prvom rade s určitým zadosťučinením, že sa niektoré veci podarilo urobiť. Tento fakt ocenili aj delegáti seneckej konferencie SFZ. A tiež s presvedčením, že novozvolený prezident SFZ a členovia VV SFZ dokážu zjednotiť futbalové hnutie na Slovensku. Verím, že najväčší športový zväz v tejto krajine dokážu bez väčších problémov viesť ďalej. Budem rád, keď sa vyvarujú tých chýb a problémov, ktoré sme urobili my. A dúfam, že dokážu nadviazať na všetky dobré veci, ktoré sa podarilo vykonať nám za tých takmer dvanásť rokov," začal Laurinec bilancovať svoje pôsobenie vo funkcii prvého muža slovenského futbalu.

 

"Krásne zážitky mám hneď na začiatku môjho prvého funkčného obdobia, keď sa nám podarilo dotiahnuť na Slovensko ME hráčov do 21 rokov. Toto vydarené podujatie bolo navyše podložené aj dobrými výsledkami vtedajšej dvadsaťjednotky pod vedením trénera Dušana Radolského. Dobré spomienky mám aj na bronz nášho tímu do 19 rokov na ME 2002 v Nórsku a na účinkovanie našej dvadsiatky na MS 2003 v Spojených arabských emirátoch, kde sme v boji o postup do štvrťfinále boli rovnocenným partnerom favorizovanej Brazílii. Rád spomínam na postupy našich klubov do skupinovej fázy Ligy majstrov. V pamäti mi zostane mnoho ľudí, ktorí za 11 rokov pôsobili vo VV SFZ, v komisiách a Rade SFZ, s ktorými som mal možnosť spolupracovať. Ich prácu si cením a vysoko ju hodnotím. A pochopiteľne najvyššie hodnotím to, že sa nám podarilo postúpiť na majstrovstvá sveta 2010 v Juhoafrickej republike. Samotný postup bol obrovský úspech a účinkovanie na MS, najmä víťazstvo nad Talianskom, bola hotová futbalová senzácia. To sú predsa veci, na ktoré sa nezabúda. Tie mi zostanú v pamäti navždy," vrátil sa exšéf SFZ k slávnym okamihom.

 

"Na čo by som z môjho dlhého pôsobenia najradšej zabudol? Možno som bol prezidentom SFZ vo veľmi zložitom období. Nie vždy sa nám darilo po športovej stránke. Ale to asi k tomu patrí. V športe sú aj horšie, aj lepšie obdobia. Mojou najväčšou ambíciou, ktorá zostala nenaplnená, je stavba Národného futbalového štadióna v Bratislave. To je moja prehra. Ale nebol som v tom sám. Prehrali sme všetci, ktorí sme sa o splnenie tejto túžby usilovali," konštatoval František Laurinec, ktorý ako prezident SFZ prežil šesť hlavných trénerov A-tímu.

 

"Poviem úprimne, že so všetkými koučmi sa mi spolupracovalo dobre. Lebo to boli špičkové slovenské trénerské osobnosti. Možno nemali v kádri takú hráčsku kvalitu, ako má v súčasnosti Vladimír Weiss. A možno ani v kvalifikácii o postup na MS a ME nemali toľko športového šťastia. Ale boli to výborní tréneri. Či už Jozef Jankech, Ladislav Jurkemik, Dušan Galis alebo Ján Kocian. Každý z nich má svoje prednosti. Navyše, ja som vždy razil heslo, že reprezentácia má absolútnu prioritu. Preto sa nám robilo spolu dobre. Samozrejme, že tréner Vladimír Weiss je z nich najúspešnejší. Preto sme s ním hneď po MS predĺžili zmluvu, čo ma veľmi teší. Som rád, že zostal koučom reprezentácie. Je to tréner, ktorý už prerástol naše pomery. Je to odborník európskeho formátu. Nie je síce jednoduchá povaha, ale vo svojej podstate je to skvelý odborník a človek."

 

Prvý čestný prezident SFZ v histórii tohto športu pod Tatrami sa nevyhol ani komplikovanej téme o spolupráci šéfa SFZ s vedúcimi pracovníkmi jeho sekretariátu.

 

"Náš sekretariát vznikal prakticky z ničoho. Na môj vkus sa tých generálnych sekretárov od roku 1999 vymenilo veľa. Vedúci sekretariátu by mal v športovom zväze byť pevný stabilizačný faktor, ktorý by mal v úrade prežiť viacero volených funkcionárov, nie naopak, ako to bolo v našom prípade. Ja som ich prežil štyroch a jedného zastupujúceho. Niektorým sa darilo viac, niektorým menej. Ale všetci svoje povinnosti zvládli v norme svojich schopnosti. Dušan Tittel mal obdivuhodný ťah na bránku, Miloš Tomáš je iný typ. Trochu uvážlivý, menej výrazný, ale svoju prácu vie urobiť. Problémom bolo aj to, že ani jeden z nich nebol vo funkcii dlhodobejšie. Preto na tejto pozícii nemal možnosť vyrásť. Lebo ja som bol pred desiatimi rokmi iný, ako som teraz. Takže si myslím, že keby niektorý z nich vydržal na tomto poste dlhšie, možno by niektoré veci vyzerali inak. Aj v už spomínanej mediálnej politike a PR aktivitách. To sú veci, ktoré sa nám neporadilo urobiť dobre," doplnil.

 

František Laurinec sa v najbližších dňoch chystá odovzdať svoj úrad novozvolenému prezidentovi SFZ Jánovi Kováčikovi. "Všetky dokumenty a zmluvy má v archíve generálny sekretár. Takže on bude asi zaujímavejší ako ja. Ale predpokladám, že si s pánom Kováčikom sadneme a prejdeme niektoré veci okolo nadväznosti práce. Aby v tých dobrých veciach mohol pokračovať. Na dlhé debaty však nie je veľa času, lebo nás čakajú dva kvalifikačné zápasy o postup na ME 2012 a teraz sa treba sústrediť hlavne na ne," pripomenul Laurinec, ktorý ešte pred konferenciou SFZ sľúbil dvom z troch uchádzačov o jeho vedúci post pomoc.

 

Laurinec chce svojmu nástupcovi pomáhať nie iba na domácej futbalovej scéne, ale najmä v kontaktoch s vedením UEFA a FIFA. "Svoju ponuku som zopakoval aj novému prezidentovi Jánovi Kováčikovi. A keďže svoj sľub chcem dodržať, rád mu pomôžem nie iba radou, ale aj konkrétnou pomocou najmä v súvislosti s rozpracovaným projektom spoločnej česko-slovenskej súťaže. Na úrovni UEFA mám veľmi dobré kontakty, bolo by veľkou škodou, keby sme ich v budúcnosti nevyužili. Veď sme ich budovali dlhé roky," dodal František Laurinec.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy