Zlato v mix štafete pre Nórsko, Slovensko dvanáste

Boe, Bergerová, Flatlandová a BjörndalenBoe, Bergerová, Flatlandová a Björndalen Zdroj: SITA

CHANTY-MANSIJSK - Prvý titul majstrov sveta 2011 v biatlone si na šampionáte v ruskom Chanty-Mansijsku vybojovali v pretekoch miešaných štafiet na 2x6+2x7,5 km Nóri v zostave Tora Bergerová, Ann Kristin Aafedt Flatlandová, Ole Einar Björndalen, Tarjei Bö.

 

Prvý raz v histórii tejto najmladšej disciplíny sa "vikingovia" tešili na MS zo zisku najcennejšieho kovu. Pre Björndalena to bol 15. titul majstra sveta v kariére, tridsiaty piaty raz vystúpil na svetovom šampionáte na pódium pre medailistov (celková bilancia 15 - 11 - 9).

 

Strieborné medaily patria Nemcom, ktorých reprezentovali Andrea Henkelová, Magdalena Neunerová, Arnd Peiffer a Michael Greis, bronz si vybojoval francúzsky tím v zložení Marie Laure Brunetová, Marie Dorinová, Alexis Boeuf, Martin Fourcade.

 

Slovenské kvarteto Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Miroslav Matiaško a Pavol Hurajt sa nezmestilo do najlepšej desiatky, skončilo dvanáste so stratou na víťaza 5:04,8 min.

 

Prvý úsek patril Tore Bergerovej, no aj slovenskej biatlonistke Anastasii Kuzminovej, ktorá na odovzdávke stratila 16,5 sekundy. Nasťa po zápale dýchacích ciest skúšala, čo si môže dovoliť a dovolila si naozaj veľa. Vyštartovala z druhého sledu, postupne sa prepracovala vpred a dokonca po streľbe ležmo aj viedla. Bežecky bola jedna z najrýchlejších, v streľbe dobíjala na ležke i stojke len na jeden terč (bilancia 0+2), v poradí druhý. Na druhom úseku vyniklo najviac Nemecko s Neunerovou a výrazne stratilo Slovensko s Janou Gerekovou. Z druhého miesta postupne klesla na ôsme, keď ju zaskočila streľba ležmo s jedným trestným okruhom a nevybieleným tretím terčom. So streľbou 1+6 zachrańovala veľa v pomerne slušnom behu a zachránila nádej aspoň na umiestenie v top desiatke.

 

Mužská časť slovenského kvarteta zapôsobila menej výrazne ako ženská. Miroslav Matiaško na treťom úseku (0+4) sa začal zosúvať, po streľbe ležmo s dvoma dobíjaniami bol ešte deviaty, po stojke s rovnakou bilanciou už 11-ty. Finišujúci Pavol Hurajt (0+4) si zapísal rovnakú streleckú bilanciu ako Matiaško, ovocie snaženia sa však príliš vo výsledkoch neprejavilo a 12. miesto spokojnosť nevyvolalo. V cieli klasifikovali len 17 z 26 štafiet, deväť muselo zísť z trate po strate jedného okruhu.

 

"Chceli sme byť v desiatke, nepodarilo sa to. Nemôžeme byť preto spokojní,“ začal svoje hodnotenie šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík. "Nasťa potvrdila, že patrí k svetovej špičke. Predviedla naozaj kvalitný výkon. Škoda, že sa k nej nikto ďalší v našom družstve nepridal,“ pokračoval v analýze výkonu a konečného rezultátu hlavný tréner.

 

"Mali sme najviac dobíjaní zo všetkých štafiet, potrebovali sme až šestnásť rezervných nábojov. To veru nie je dobrá vizitka. Okrem Naste na prvom úseku ani jeden člen tímu nepodal taký výkon, aký sme čakali. Opakujem, nie sme s takýmto umiestnením spokojní,“ dodal kormidelník slovenských biatlonistov.

 

"Úroveň tejto disciplíny ide rapídne hore. Všetky družstvá nastúpili v najsilnejšom možnom zložení. Myslím si, že sme videli najkvalitnejšie preteky miešaných štafiet v histórii. My ak chceme byť úspešní, musí všetkým členom štafety všetko sadnúť. Dnes si pochvalu zaslúži iba Kuzminová, ostatní zaostali za očakávaniami,“ uzavrel Milan Gašperčík.

 

 

Miešané štafety na 2x6 km žien a 2x7,5 km mužov: 1. Nórsko (Tora Bergerová, Ann Kristin Flatlandová, Ole Einar Björndalen, Tarjei Boe) 1:14:22,6 (0 tr. okr.++7 dobíjaní), 2. Nemecko ( Andrea Henkelová, Magdalena Neunerová, Arnd Peiffer, Michael Greis) +22,9 (0+8), 3. Francúzsko (Marie Laure Brunetová, Marie Dorinová, Alexis Boeuf, Martin Fourcade) 1:16,2 (0+8), 4. Švédsko 1:35,8 (1+10), 5. Taliansko 1:55,1 (0+9), 6. Rusko 3:08,4 (3+11), ...12. Slovensko (Anastasia Kuzminová, Jana Gereková, Miroslav Matiaško, Pavol Hurajt) 5:04,8 (1+16)

 

 

 

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR, SITA, youtube

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy