Slováci zvládli štvorhru a udržali si nádej na obrat

Michal Mertiňák a Filip Polášek Michal Mertiňák a Filip Polášek Zdroj: TASR

LISABON - Slovenskí tenisti prehrávajú po druhom dni stretnutia 1. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára s domácim Portugalskom 1:2. O prvý bod pre slovenské farby sa v sobotňajšej štvorhre zaslúžili Michal Mertiňák s Filipom Poláškom, ktorí si na antuke v stredisku Cruz Quebrada poradili s párom Frederico Gil, Leonardo Tavares za 2:36 h v štyroch setoch 6:3, 6:4, 1:6 a 6:1.

Nedelňajší program otvorí o 11.00 SEČ súboj tímových jednotiek Ruia Machada s Lukáša Lacka. V záverečnom singli by sa mali predstaviť Gil a Martin Kližan.Mertiňák s Poláškom v sobotňajšom debli potvrdili úlohu favoritov. O osude prvého setu rozhodol šiesty gem, v ktorom Slováci prelomili podanie Gila.

Za stavu 5:3 premenili po Mertiňákovom skvelom voleji hneď prvý setbal. Na začiatku druhého dejstva sa Mertiňák s Poláškom po rýchlom brejku ujali vedenia 3:1 a v jeho ďalšom priebehu im stačilo držať si podanie. V treťom sete Gil s Tavaresom pritvrdili na returne a získali ho jasne vo svoj prospech. Mertiňák s Poláškom sa však rýchlo otriasli a vo štvrtom dejstve na dvorci dominovali. Po brejku v druhom geme si vybudovali náskok 3:0 a zápas s prehľadom dotiahli do úspešného konca.

Nehrajúci kapitán slovenského tímu Miloš Mečíř bol po úspešnej štvorhre spokojný. "Merťo s Filipom hrali veľmi dobre, boli deblovejší ako Portugalci a prísnejší na sieti, kde sa výborne dopĺňali. Kvalitne podávali a aj na returne boli agresívnejší ako ich súperi. Vytvárali si dobré pozície a výmeny väčšinou zakončovali smečom alebo volejom. Portugalci hrali viac zozadu a tade vo štvorhre nevedie cesta k úspechu. V druhom sete Filip prudkým returnom trafil prebiehajúceho Tavaresa, ktorému sa niečo stalo s prstom a v ďalšom priebehu zápasu bol limitovaný, hral už iba rezaný bekhend. Neviem, či sa zranil po zásahu loptičkou alebo pri následnom páde. V treťom sete si naši chalani vybrali trochu slabšiu chvíľu, urobili tam zopár chýb, no našťastie rýchlo sa spamätali a vo štvrtom dejstve jasne dominovali," povedal Mečíř, ktorý dúfa, že Lacko podá v nedeľu proti Machadovi lepší výkon ako proti Gilovi. "Lukáš musí byť odolnejší a nesmie sa nechať zlomiť, tako ako v zápase s Gilom. Machado sa tiež výborne pohybuje, naháňa súpera. Lukáš musí byť vo výmenách trpezlivý."

"Myslím si, že od úvodu sme boli lepšou dvojicou na kurte. V prvom sete o dosť a na začiatku druhej časti som nechtiac trafil Tavaresa do palca ľavej ruky, hoci neviem, či mu viac ublížila tá loptička alebo následný pád. Nemohol potom veľmi hrať bekhend, už v tom geme sme dosiahli brejk, napokon to stačilo. Tretí set bol horší z mojej strany, urobil som ľahké chyby a už sa to nedalo dohnať. Vo štvrtom sete sme však znova potvrdili, že sme dnes boli lepším párom," povedal  Filip Polášek.

Mertiňák bol po zisku bodu spokojný. "Som rád, že sme potvrdili úlohu favoritov. V prvých dvoch setoch sme boli lepší, hneď na začiatku sme ich brejkli a potom sme si držali podanie. Hrali sme aktívnejšie na sieti, tam sme ich jednoznačne prevýšili. Dobre sme prebiehali a aj zozadu sme ich tlačili. V treťom sete trochu prišiel na nás útlm, nepremenili sme brejkbaly. Portugalci naopak svoje šance využili a ušli nam na 5:1. Pred štvrtým setom sme sa dokázali dobre skoncentrovať a súperov sme zvalcovali, Po dvoch brejkoch sme išli do vedenia 3:0 a už sme to potom v pohode dotiahli. Portugalci nás ničím výnimočným neprekvapili. S Tavaresom som kedysi hral v kvalifikácii singla na turnaji ATP v Estorile. Gila poznám už päť rokov, hral som proti nemu štvorhru na challengeri v Neapole i vo Wimbledone, takže som vedel, čo môžem od neho čakať. Počasie bolo dnes celkom príjemné, okolo 16 stupňov. Trochu fúkalo, no našťastie sa nepotvrdili predpovede, že má v sobotu pršať," povedal slovenský deblový špecialista.

V daviscupovej histórii ide o druhý vzájomný zápas medzi Slovenskom a Portugalskom. V roku 1996 v dueli II. skupiny euro-africkej zóny na koberci v trnavskej Mestskej športovej hale zvíťazili Slováci 5:0. Mečířovi zverenci si vlani v septembri udržali príslušnosť v 1. skupine euro-africkej zóny, keď v Minsku zvíťazili nad domácim Bieloruskom 4:1. Ak Slováci v Portugalsku uspejú, v júli 2011 privítajú v 2. kole euro-africkej zóny doma Švajčiarov.

Portugalsko - SLOVENSKO 2:1 po druhom dni

Frederico Gil - Lukáš Lacko 6:2, 6:2, 6:1

Rui Machado - Martin Kližan 6:4, 6:4, 1:6, 2:6, 6:4

Gil, Leonardo Tavares - Michal Mertiňák, Filip Polášek 3:6, 4:6, 6:1, 1:6

nedeľa 11.00 SEČ:  Machado - Lacko, Gil - Kližan

• Zdroj: TASR, SITA