Bystrica porazila D. Stredu, prvý gól Jakubka

Igor Obert a útočník Martin JakubkoIgor Obert a útočník Martin Jakubko Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - Pod Urpínom sa hral futbal v sychravom a veternom počasí. V úvode sa oba tímy iba oťukávali, chýbali šance. Prvá sa však hneď skončila gólom. Domáci futbalisti v 14. min dobre zakombinovali v pokutovom území. Hesek poslal napravo Pančíkovi, ktorý posunul loptu do malého vápna, kde číhal Jakubko.

Ten iba nastavil nohu a poľahky poslal loptu za bránkovú čiaru - 1:0. Tešil sa tak z prvého gólu po svojom návrate do Corgoň ligy. Hostia mohli odpovedať o dve minúty, no Filovej strele spoza šestnástky chýbala razancia. Dukla aj za priaznivého skóre útočila a bola častejšie na polovici súpera. Po Pančíkovom centre hlavou posunul loptu Pečovský na Jakubka, ktorý sa však nepresadil. O päť minút neskôr nevyšlo v šestnástke zakončenie Hesekovi. Domáci mohli pykať po tom, ako sa lopta dostala v 24. min na Tomčáka, ktorý v šestnástke vyhral osobný súboj s Borošom, no loptu neposlal do opustenej bránky. Po polhodine hry zaujal priamy kop Dukly z 18 metrov, ale Hesek mieril vedľa. V 38. min Hučko poslal presný center na voľného Heseka v pokutovom území, ale útočník Banskej Bystrice mieril nepresne i keď tvrdo. V 40. min mal veľkú príležitosť Jakubko, ktorému sa dostala odrazená lopta, posielal ju do opustenej bránky, ale Hílek to stihol odvrátiť v poslednej možnej chvíli z bránkovej čiary.

Domácim vyšiel nástup do druhého polčasu. Hneď po pár sekundách Jakubko pripravil loptu pre Heseka, ktorý s ňou na šestnástke čaroval, oklamal obrancov i brankára Novotu a zakončil do poloprázdnej bránky - 2:0. Hostia sa snažili korigovať nepriaznivý stav, ale vpredu boli bezzubý a nedokázali si vypracovať žiadnu gólovú šancu. Naopak boli to domáci, ktorý mohli pridať aj tretí gól. V 58. min vytiahol Novota loptu na roh po Pečalského strele. Po hodine hry mieril po Prekopovom centri hlavou Hesek, lopta išla nad bránku. V 72. min neuspel Uškovič a o minútu neskôr tesne minul bránku Pančík. Najväčšiu šancu mal v 89. min po prihrávke Považana Uškovič, ktorý sa mohol spýtať Novotu, kam to chce, ale zakončil slabo a brankár hostí šancu s prehľadom zlikvidoval.

FK Dukla Banská Bystrica - FK DAC 1904 Dunajská Streda 2:0 (1:0)
Góly: 14. Jakubko, 46. A. Hesek, rozhodovali: Smolák - Somoláni, Petríček, 1590 divákov

Banská Bystrica:
Boroš - Pleva, Kupčík, Poljovka, Brašeň (80. Johancsik) - M. Pančík (75. Považanec), Pečovský, Prekop, T. Hučko - A. Hesek (64. Uškovič), Jakubko

Dunajská Streda: Ján Novota - I. Obert, Hrabáč (34. Lénárth), R. Konečný, Boya - Hílek - Helísek (81. Hassan), Čorič, Matůš - Tomčák, Michal Filo ml. (62. Nkendo)

Štefan Zaťko (tréner B. Bystrice): "Verím, že toto víťazstvo mojim hráčom pomôže, lebo stále je to z našej strany ustráchané a bojazlivé. Urobili sme veľa nevynútených chýb a strát lopty v strede poľa. Nakoniec sme sa však presadili dôrazom v šestnástke. Škoda, že sme v závere nepremenili šance, aby sa mužstvo dostalo do väčšej pohody. Víťazstvo je zaslúžené, aj keď mám k výkonu v tomto zápase nejaké výhrady. Verím však, že sa to bude ešte zlepšovať."

Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): "Do zápasu sme vstúpili dobre. Boli sme aktívni dopredu, ale chýbal nám dôraz. Domáci sa prvýkrát dostali do šestnástky a hneď prvá strela - prvý gól. Potom som musel riešiť problém v obrane. Zranil sa mi stredný obranca a musel som meniť zostavu. Helíska som stiahol zo stredu poľa do obrany. Chýbal nám väčší dôraz v šestnástke. Bohužiaľ sme akcie nedotiahli dokonca. Dával som hráčom pokyny, nech za stavu 1:0 žijeme, ale nezvládli nástup do druhého polčasu. Dostali sme druhý gól a bolo po zápase. Potom som videl priateľský zápas. Prehrávali sme osobné súboje, robili sme chyby a domáci vyhrali zaslúžene."