Obhajca titulu z Česka otočil zápas s Lotyšskom

Edgars Masalskis, Milan Michalek a Oskars CibulskisEdgars Masalskis, Milan Michalek a Oskars Cibulskis Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Najdlhšie čakali na svoj otvárací duel na 75. šampionáte v ľadovom hokeji Česi a Lotyši. Po víťazstve Fínska nad Dánskom práve ich zápas uzavrel prvé kolo zápasov v D-skupine. Búrlivá kulisa a vypredaný štadión boli dobrým predpokladom, že sa bude hrať výborný hokej. To sa napokon aj splnilo a bolo sa na čo pozerať až do poslednej sekundy.

Česi boli síce aktívnejší, ale v úvode sa nedokázali presadiť cez výborne pracujúcu obranu Lotyšska. Gólovo tak zahrmelo na druhej strane, keď po individuálnej akcii Daržins pretlačil puk medzi betóny Pavelca. Čiernou škvrnou prvej tretiny bolo zranenie Martínka po súboji s Kuldom a z ľadu ho museli odniesť na nosidlách. Výbuch českej radosti na štadióne prišiel dve minúty pred prvou sirénou, z veľkého ulha vyrovnal Rolinek. Druhá tretina začala opäť českým náporom, lenže po rýchlom protiútoku v 22. minúte zakončil akciu po nezištnej prihrávke od Berzinša do odkrytej bránky Bukarts. Na ľade sa začalo poriadne iskriť a český tím dostal možnosť hrať v dvojnásobnej presile. Brankár Masalskis však puk za svoj chrbát nepustil. Naďalej sa hral výborný hokej, obidva tímy sa snažili predovšetkým útočiť. Vytúženého gólu sa dočkali hokejisti v červených dresoch, po skrumáži vyrovnal Eliáš. Misky váh naklonil na českú stranu už po 75 sekundách tretieho dejstva nádhernou strelou Havlát, ktorý počas hry 4 na 4 vymietol ľavý horný roh lotyšskej brány. V 52. minúte sa arénou najprv prehnala mexická vlná a následne si priaznivci Česka spoločne zaskákali na chorál "kto neskáče neni Čech". Bodku za zápasom dal 59. minúte po chybe Lotyšov v strednom pásme Roman Červenka - 4:2.

Pre Radka Martínka sa s najväčšou pravdepodobnosťou svetový šampionát predčasne skončil. Obranca New York Islanders utrpel otras mozgu. Martínek má údajne poškodenú aj chrbticu, ale je pri vedomí, komunikuje s okolím a jeho stav je stabilizovaný.

Česko - Lotyšsko 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Góly: 18. Rolinek (Voráček, Škoula), 33. Eliáš (Havlát, M. Michálek), 42. Havlát (Eliáš), 59. Červenka - 10. Darzinš (M. Redlihs, Sotnieks), 22. Bukarts (Bezinš, Meija)
Vylúčení: 7:10 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lärking, Persson (obaja Švéd.) - Carnathan (USA), Hollenstein (Rak.), 9219 divákov.

Česko: Pavelec - Škoula, Rachůnek, Židlický, Čáslava, Martínek, Krajíček - Jágr, Průcha, Červenka - Havlát, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Frolík, Hubáček

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Kulda, K. Redlihs, Sotnieks, Cibulskis, J. Redlihs - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Darzinš, Džerinš, M. Redlihs - Ankipans, Pečura, Saulietis - Bukarts, Keninš, Berzinš

Alois Hadamczik, tréner Česka: "Mužstvo prejavilo charakter a som rád, že sa nezložilo ani za jedného z nepriaznivých stavov. Musím sa poďakovať za výkon aj Ondřejovi Pavelcovi, ktorý si pri debude na majstrovstvách sveta počínal vynikajúco."

Olegs Znaroks, tréner Lotyšska: "Bol to otvorený zápas, ale obhajcovia titulu nám ho nedovolili vziať. Hrali sme však proti majstrom sveta, preto prehra nie je tragédiou. Na úvod šampionátu to bolo dosť nervózne stretnutie."

Edgars Masalskis, brankár Lotyšska: "Bol to dobre rozohratý zápas a neviem povedať, či takýto dobrý výkon, ale bez bodu, vie nabudiť mužstvo. Nemohli sme však inak obraňovať priaznivý stav, ako pokusom hrať vyrovnanú partiu. O bodoch rozhodovali maličkosti, napríklad mi sme napálili puk len do tyčky, kým súper svoje vyrovnávajúce góly 'našiel'."

Marek Židlický, obranca Česka: "Každý zápas bude tu v Bratislave ťažký. Hrali sme dobre, mali sme aj šance, len od úvodu sme ich nevedeli využiť. Šťastné góly pomohli v kritických chvíľach, ale je úplne jedno, ako to tam padne. Som rád, že môžeme ísť ďalej po ceste po úvodnom víťazstve, aj keď sa nerodilo ľahko."

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR