Rusko po divokom priebehu napokon zdolalo Slovinsko

Rusi oslavujú gól AťjušovaRusi oslavujú gól Aťjušova Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Na v poradí tretí zápas slovenskej A-skupiny na majstrovstvách sveta v bratislavskej Orange Aréne nastúpili tímy Ruska a Slovinska. V súboji dvoch mužstiev, ktoré zatiaľ nemali na konte ani bod bola obrovským favoritom "zborná". Zverenci Viačeslava Bykova sa pokúsili proti nováčikovi elitnej kategórie napraviť zaváhanie z prvého zápasu s Nemeckom a po veľkom boji sa im to napokon podarilo, aj keď odpor Slovinska vydržal až takmer do posledných minút.

Na tribúnach mali prekvapujúco prevahu fanúšikovia Slovinska, ktorí sa snažili podporovať svoj tím od úvodného hvizdu. Dôrazná obrana rovnako ako v dueli so slovenským tímom spočiatku robila ruskému favoritovi veľké problémy. Zbytočné vylúčenie Mateja Hocevara však v 5. minúte gólom potrestal Aťjušov. Oba tímy hrali od úvodu tvrdo do tela a rozhodcovia mali čo robiť, aby držali emócie hráčov na uzde. V 9. minúte sa zápas skončil pre Jemelina, ktorý dostal za narazenie na mantinel trest 5+DKZ. Slovincom sa naskytla na takmer dve minúty možnosť hrať v dvojnásobnej početnej výhode, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Najväčšiu šancu si vytvoril 35 sekúnd pred sirénou Sabolic, ale Nabokov zostal neprekonaný.

Hneď v úvode druhej tretiny mali Slovinci ďalšiu šancu v dlhej dvojnásobnej presilovej hre, keď na trestnú lavicu odišli Kaigorodov a Arťjuchin. Ruská obrana však bola naďalej stopercentná. Slovinský tím sa ale tlačil za vyrovnaním, na druhej strasne Rusko preverilo Hocevara iba sporadicky. Zaslúžene prišiel gólový trest a Slovinsko sa v 30. minúte dočkalo vyrovnania, aj keď gól Hebara musel potvrdiť až videorozhodca. Naďalej sa hral mimoriadne vyrovnaný hokej, lenže vedenia sa opäť ujalo iba priemerne hrajúce Rusko. V 36. minúte skončil nahodený puk Afinogenova až za Hocevarom.

Aj tretia tretina mala rovnaký priebeh, aktívnejší boli Slovinci a v 43. minúte zaslúžene vyrovnali, keď sa presadil Golicic. Ich radosť však netrvala dlho, Kulikov v 47. minúte strelil tretí gól a o 38 sekúnd neskôr zvýšil Arťjuchin už na 4:2. Gólová nádielka v treťom dejstve pokračovala, keď v 48. minúte opäť na rozdiel jediného gólu znížil svojim druhým gólom Golicic. Dramatický zápas vrcholil, 52. minúta priniesla vyrovnanie. Po chybe Nabokova sa presadil Pajic. Heroický výkon Slovinska však napokon na body nestačil, keďže o výhre favorita rozhodol v 57. minúte po skrumáži Alexander Radulov. Bodku za vynikajúcim stretnutím dal v poslednej minúte Zinoviev.

Rusko - Slovinsko 6:4 (1:0, 1:1, 4:3)
Góly: 5. Aťjušov (Kovaľčuk, Radulov), 36. Afinogenov (Kornejev), 47. Kulikov (Kajgorodov), 47. Arťjuchin (Afinogenov, Kaigorodov), 57. Radulov (Kovaľčuk, Gorovikov), 60. Zinoviev (Zaripov) - 30. Hebar (Gregorc), 43. Golicic (Sivic, Hocevar), 48. Golicic (Rodman), 52. Pajic (Tavzelj). Strely 25:35

Rusko: Nabokov - Nikulin, Belov, Aťjušov, Ťjutin, Kalinin, Kornejev, Jemelin, Kulikov - Zaripov, Zinoviev, Morozov - Tereščenko, Radulov, Kovaľčuk - Arťjuchin, Kajgorodov, Afinogenov - Tarasenko, Kuliomin, Gorovikov.

Slovinsko: Andrej Hocevar - Kuznik, Kranjc, Gregorc, Robar, Tavzelj, Pretnar, Dervaric, Kovacevic - Razingar, David Rodman, Marcel Rodman - Jeglic, Ticar, Sabolic - Sivic, Pance, Pajic - Hebar, Matej Hocevar, Golicic

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): "V dnešnom zápase sme mali možnosť vidieť viacero zábavných gólov, diváci musia byť spokojní. Na majstrovstvách sveta už niet slabého mužstva, ak niekto podcení prípravu, môže veľmi ľahko prehrať. My sme sa na súpera pripravili dôkladne. Musím pochváliť Slovincov, ktorí hrali smelo v oboch svojich doterajších dueloch."

Matjaž Kopitar (tréner Slovinska): "Zápasy proti Rusku sú pre nás vždy veľkou motiváciou a veľkou výzvou. Hráčov to zdravo motivovalo, veď nemajú každý deň možnosť zahrať si proti svetovým hviezdam. Rovnako ako v súboji proti Slovensku moji zverenci aj dnes bojovali až do konca. Boli sme blízko veľkého výsledku, zatiaľ len blízko. Možno raz sa nám podarí zdolať tohto súpera."

• Zdroj: SITA, športky, ts