Švédi po hladkom víťazstve nad USA víťazmi skupiny

Patrik Berglund, Daniel Fernholm, Tim Erixon a Martin ThornbergPatrik Berglund, Daniel Fernholm, Tim Erixon a Martin Thornberg Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti Švédska v stredu zvíťazili v poslednom zápase C-skupiny majstrovstiev sveta v Košiciach nad USA 6:2 a do osemfinále postúpili z prvého miesta. "Tri korunky", ktoré si do ďalšej fázy turnaja prenesú tri body, položili základ svojho víťazstva v druhej tretine, ktorú vyhrali 3:0.

Druhé miesto obsadili Američania, ktorí vďaka víťazstvu nad Nórskom vstúpia do ďalšej fázy šampionátu s troma bodmi na konte, Nóri za triumf nad Švédskom 5:4 po samostatných nájazdoch získajú dva osemfinálové body.

Prvú veľkú príležitosť si vypracovali v 4. minúte hokejisti USA, no Smith si ani na dvakrát neporadil s brankárom Fasthom. O tri minúty neskôr pohrozili aj Švédi, keď po strele Gunnarssona zazvonila žŕdka Montoyovej svätyne. V 17. minúte sa rútil sám na švédskeho gólmana Kreider, v koncovke však netrafil bránu a trest prišiel o minútu na to, keď Berglund potrestal chybu Stuarta a otvoril skóre - 1:0. Severania sa z gólu tešili len 72 sekúnd, keďže Fowler v presilovke vyrovnal a mužstvá odišli do šatní za stavu 1:1.

V zápase vysokej kvality vrátil "trom korunkám" vedenie v 24. minúte Kruger, ktorý využil chybnú Montoyovu rozohrávku strelou do odkrytej brány. Švédsky tím aj naďalej ťažil z rýchleho prechodu do útoku, ktorým robil súperovi značné problémy. V polovici zápasu zvýšil Sjögren na 3:1 a necelých päť minút pred koncom druhého dejstva to už bolo 4:1 po druhom presnom zásahu Berglunda.

Hneď na začiatku tretej dvadsaťminútovky mohol znížiť Smith, ale jeho strelu švihom zastavila spojnica Fasthovej brány. Iskierku nádeje vykresal desať minút pred koncom Wheeler, ktorého polostrela poloprihrávka prepadla za Fasthov chrbát. Američania v závere vyvinuli veľkú snahu o dosiahnutie kontaktného gólu, no štyri minúty pred koncom zvýšil Ericsson na 5:2 a 70 sekúnd pred záverečnou sirénou spečatil víťazstvo Švédov a ich postup z prvého miesta presilovkovým gólom Petrasek - 6:2.

Švédsko - USA 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)
Góly: 18. Berglund (Erixon), 24. Kruger (Tedenby), 31. Sjögren (Ericsson), 36. Berglund (Thörnberg, Pääjärvi), 57. Ericsson (Kronwall, Sjögren), 59. Petrasek (Sjögren) - 19. Fowler (Stepan, Smith), 51. Wheeler (Smith). Rozhodcovia: Bulanov (Rus.), Ország - Novák (obaja SR), Šeljanin (Rus.), vylúčení: 6:2 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 7401 divákov.

Švédsko: Fasth - Petrasek, Gunnarsson, Kronwall, Ekman Larsson, Fernholm, Erixon - Pääjärvi, Berglund, Thörnberg - Nilsson, Persson, Eriksson - Silfverberg, Kruger, Tedenby - Wallin, Bäcklund, Sjögren - Ericsson

USA: Montoya - Fowler, Johnson, Komisarek, Stuart, Shattenkirk, McDonagh, Fayne, Wilson - Wheeler, Stepan, Smith - Palmieri, Shannon, Kreider - Skille, Stapleton, Porter - Brown, Gaustad, Šťastný