Šťastný: Na dobrý tím stačí dravý kolektív okolo hviezd

Peter ŠťastnýPeter Šťastný Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Na to, aby sa slovenský hokej nezačal prepadávať hlbšie, je potrebné stavať jeho lepšie a pevnejšie základy. Myslí si to Peter Šťastný, podľa ktorého budúcnosť slovenskej reprezentačnej hráčskej základne nie je ohrozená. Z prebiehajúcich MS sklamaná legenda slovenského hokeja tvrdí, že dobrý tím bude možné poskladať aj po odchode "zlatej generácie" do reprezentačného dôchodku.

 

Bývalý hokejista, ktorý stál pri reprezentácii ako hráč v časoch jej prvých krokov po rozdelení spoločného štátu Čechov a Slovákov, neskôr pôsobil vo funkcii generálneho manažéra národného tímu, prežíva po definitíve slovenského konca na MS obrovské rozčarovanie.

 

"Všetko, len nie mierne sklamanie - je to obrovské sklamanie pre mňa ako aj pre všetkých hráčov. Počas sledovania zápasov som prežíval nevýslovný smútok. Mesto, národ s tým žije. Čím väčšia eufória, sny, očakávania, tým väčší pád, sklamanie a teraz prežívame tú druhú časť. Klamal by som, keby som tvrdil, že som si nemyslel, že máme na semifinále. Teraz však všetci trpíme," opísal svoje pocity dezilúzie.      

 

Slovenský neúspech vnímajú intenzívne vraj aj v zahraničí, hovorí poslanec Európskeho parlamentu. "Sen, ktorý sa zrútil. Tak to titulovali mnohé médiá. My sme vždy boli takou Popoluškou, malá a mladá krajina, ktorá vždy produkovala krásny hokej, na ktorý sa dalo pozerať a prinášal množstvo zážitkov a vzrušenia. Fandili nám aj z iných krajín, Fíni, Švédi mi vraveli, že keď ich mužstvá vypadli, držali palce našim. Aj títo ľudia sú sklamaní."      

 

Dôvody na výsledkové fiasko i slovenského tímu nezdary nechce Šťastný zvaľovať na športovú časť národného tímu, ale prostredie, v ktorom sa ten "kuje". Od roku 2008 bolo svetlou výnimkou účinkovanie Slovákov a ich 4. miesto na minuloročnej ZOH vo Vancouvri, inak samé dvojciferné umiestnenia na MS.

 

"Ja viem, že všetci hráči úžasne chceli, nemožno im uprieť ani štipku snahy, dali do toho všetko. Ryba však smrdí od hlavy. Lebo v dnešnej kompozícii rozhodujú aj maličkosti. Ten tím, to nie sú len 23 korčuliari, ktorí sú nominovaní, ale to sú aj ľudia okolo. A nemôže byť prijateľná a úspešná atmosféra v kolektíve, ktorej súčasťou je človek ako prezident SZĽH. Teraz odchádza, ale tá škoda už ostala a zostane," konštatoval Šťastný a tvrdí, že ani po konci funkčného obdobia prezidenta SZĽH Juraja Širokého nesvitá na lepšie časy pre slovenský hokej: "Slovensko je v súčasnosti tak úžasne skorumpovaná krajina a hokej patrí medzi najskorumpovanejšie športové odvetvia. Tým pádom on odíde a príde niekto, koho si on vyberie."      

 

Podľa Šťastného ide slovenský hokej dole vodou od roku 2006. Zhodou okolností od času, keď ukončil mimoriadne úspešné pôsobenie vo funkcii generálneho manažéra. "Ide to dole vodou nie mierne, ale prudko. Cez nejaké politické kruhy sa tam vždy dostanú ľudia, ktorí sú nevhodnými typmi na vedenie štátnej reprezentácie. Hokej sa odvtedy dostal do rúk organizovaného zločinu. Slovensko sa v roku 2006 nachádzalo v dlhodobom rebríčku ako 3. krajina na svete. To je viac ako titul majstra sveta. Na zlatú medailu môže mať niekto šťastie, ale byť tretí v 'dlhom' hodnotení, to hovorí o kvalite, o permanentnosti a trvácnosti," zdôrazňuje.        

 

Podľa Štastného sú problémy slovenského hokeja prejavom systematického zhoršovania a umiestnenia na posledných MS dielom akútneho stavu, ktorý je potrebné riešiť. Dôrazne odmietol, že by súčasná tvár slovenského hokeja na najvyššom fóre bola výsledkom nešťastnej série chvíľkových indispozícií. "Aj nám stalo, vyhorelo mužstvo na ZOH, vyhoreli sme na MS v roku 2001, ale celkovo bol trend stúpajúci, získavali sme medaily. Od môjho odchodu z postu generálneho manažéra sa nevieme dostať do svetovej osmičky. Plakali sme, keď sme boli štvrtí v Prahe, keď sme boli piati o rok neskôr vo Viedni. Majú tam Petra Bondru, aby to zastieral menom, ale on nemá tie právomoci, ako som mal ja - rozprávali sme sa o tom. Dejú sa tam veci, ktoré sú veľmi smutné," naznačil čo-to zo zákulisia, i keď zabudol na 6. miesto z MS 2007 v Rusku.
      

Receptom z jeho pohľadu pre postavenie konkurencieschopného tímu nie je "nabúchanie" kádra za každú cenu zvučnými menami, ale vyváženosť. "Slovenský hokej pritom nemusel prudko padať. Nie vždy boli všetci k dispozícii, niekedy prišli, niekedy nie. Na úspechy netreba mať všetkých pokope, stačí niekoľko hráčov a dobrú partiu. Potrebujeme 2-3 hráčov, ktorí vedia zlomiť zápas, a takých Slovensko bude mať stále. Máme fantastického brankára, máme dvoch najlepších obrancov sveta a máme dvoch útočníkov, ktorí patria medzi najlepších na svete. A okolo nich dravší, dynamickejší a po víťazstvách hladnejší kolektív. Vieme byť pri takejto konštelácii úspešní," analyzuje Peter Šťastný.      

 

Za zlé rozhodnutia neviní trénera Glena Hanlona. V súvislosti s ním privítal zmenu na striedačke, jeho výsledkové vysvedčenie však berie pragmaticky. "Dnes robili rozhodnutia veľakrát hráči, to tiež nie je dobré. Tréner má kompetencie, ale niekto iný rozhoduje o tom, kto bude v mužstve - má svojich poradcov, on je tu cudzí človek, jednoducho na ich názor musí dať. Hanlon sa snažil, robil, čo mohol. Mal som rovnaký názor - bolo treba zmenu. Nie som si istý, či by som vybral práve jeho, ale ja ho poznám. Opakujem, snažil sa, neurobil žiadnu chybu, priniesol viacero pozitívnych prvkov, gestikuloval, na striedačke bolo cítiť energiu, reagoval pozitívne. Ja však vidím realitu: v konečnom dôsledku má tento tréner na konte jedno 12. miesto a jedno zrejme nie lepšie ako 10. a tým pádom je to obrovský neúspech."      

 

Generačnej výmeny, a z neho zvyčajne vyplývajúceho nebezpečenstva dočasnej absencie úspešnosti sa vraj Slovensko nemusí báť, pretože tá už prebieha kontinuálne. Šťastný jedným dychom dodal, že pre ďalšie reprezentačné vrcholy by funkcionári mali stavať ambiciózne ciele a nie sa utiekať k priemernosti.

 

"Generačná výmena už prebieha. Postupne, pomaličky chlapci zo zlatej generácie odchádzajú, ale my naozaj máme dostatok kvalitných hráčov. Už v tom čase, keď som začínal s funkcionárčením, mnohí ľudia hovorili, že nemáme ani na elitnú kategóriu. Ľudia si umelo nastavujú nízku latku, aby si udržali pozície. Vo vedení by mali byť ľudia, ktorí idú po excelencii a nie priemernosti," uzavrel Šťastný.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy