Slováci potrápili obhajcu z Ruska, vyhrali prvú tretinu

Alexander Khoklachev a Juraj ŠimbochAlexander Khoklachev a Juraj Šimboch Zdroj: SITA

CALGARY - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov neuspela vo svojom druhom vystúpení na svetovom šampionáte v Calgary, keď v stretnutí v A-skupine prehrala s Ruskom 1:3. Zverenci trénera Ernesta Bokroša viedli po I. tretine gólom Bubelu, ale v ďalšom priebehu duelu už ruský gólman Makarov gól neinkasoval.

Rusi v druhej časti vyrovnali a v tretej dvadsaťminútovke rozhodli o triumfe Naumenkov a Kučerov. Za najlepšieho hráča slovenského výberu vyhlásili narodeninového oslávenca Tomáša Jurča, na opačnej strane si cenu prevzal brankár Andrej Makarov.

V druhom zápase A-skupiny sa Švajčiarom podarilo uchmatnúť Švédsku bod, keď prehrali 3:4 až po samostatných nájazdoch. V B-skupine v Edmontone USA prekvapujúco podľahlo Fínsku 1:4 a domáca Kanada si poradila s Českom 5:0.

A-skupina (Calgary):
Rusko "20" - Slovensko "20" 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Góly: 25. Ožiganov (Jakupov, Kosov), 42. Naumenkov (Zemčenko), 55. Kučerov (Grigorenko, Nesterov) - 20. Bubela
Vylúčení: 5:1 na 2 min, navyše: Telegin (Rus.) 10 min za seknutie, presilovky a oslabenia: 0:0.

Tréner Bokroš dal aj v tomto zápase dôveru brankárovi Šimbochovi, ktorý predviedol veľmi dobrý výkon v prvom a víťaznom súboji s Lotyšmi (3:1). Rusi Slovákov už v úvode dostali pod tlak a v priebehu prvých piatich minút predviedli viacero útokov, pri ktorých sa slovenská obrana zapotila. Inkasovať mohla aj v 14. minúte po veľkej chybe v rozohrávke, ruský útočník sa však zľakol príležitosti a nezakončil presne. Tesne pred prvou sirénou prišiel príjemný šok, keď sa po dôraznej aktivite v útočnom pásme dostal outsider do vedenia. Po jednej zo striel sa k odrazenému skackajúcemu puku dostal Miloš Bubela, ktorý švihom nekompromisne otvoril skóre.

Rusi v druhom dejstve opäť predviedli výrazný tlak, ktorý ale už zakončili vyrovnávajúcim gólom z hokejky Ožiganova. V tretej tretine dostal favorita do vedenia Naumenkov, slovenskí hráči sa síce pomerne rýchlo otriasli, ale z ojedinelých protiútokov nedokázali zaskočiť brankára Makarova. Ten mal však v kľúčových momentoch aj veľkú dávku šťastia, v 53. minúte predviedol dôležitý zákrok pri nebezpečnej akcii, na konci ktorej bol Mráz. Krátko potom ale pri ďalšom slovenskom tlaku prišla ruská gólová odpoveď, keď sa v 55. minúte z protiútoku gólovo presadil Kučerov a poistil ruské vedenie. Posledná veľká slovenská šanca prišla o dve minúty neskôr pri presilovke, no spoľahlivo sa prezentoval brankár Makarov.

Ernest Bokroš (tréner): „Dnes sme odohrali veľmi podarené stretnutie, aj keď sme napokon nebodovali. Za predvedenú hru sme si zaslúžili získať bod. Viedli sme 1:0 a po druhej časti bol stav nerozhodný 1:1. Hralo sa o to, kto dá druhý gól. Dosiahli ho Rusi, keď po prehratom buly a strele obrancu skončil puk v našej bránke. Bol to taký šťastný gól. Po tomto okamihu sme stavili na jednu kartu a začali viac útočiť. Tretí gól sme rovnako dostali taký nešťastný, keď Kučerov z uhla dokázal usmerniť puk do bránky. Na výkone chlapcov si veľmi cením, že hrali disciplinovane a iba raz sme hrali v oslabení. Rusi sú totiž v presilovkách veľmi silní.“

Miloš Bubela (strelec gólu): "Pri mojom góle sa puk dostal cez niekoľko hráčov až ku mne. Bez prípravy som vystrelil a napokon bol z toho gól. Veľmi dobre dnes zachytal brankár Šimboch, ale, bohužiaľ, sme nepremenili viacero šancí.“

Igor Ožiganov (obranca Ruska): "V útočnej fáze sme hrali lepšie ako v pondelok proti Švajčiarsku, no musíme premieňať viac šancí, potrebujeme strieľať viac gólov. V našej hre ešte badať nedostatky, ktoré musíme odstrániť, ešte máme čo zlepšovať. Celkovo však máme za sebou úspešný začiatok.“

Švédsko "20" - Švajčiarsko "20" 4:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 15. Friberg (Rensfledt, Klingberg), 37. Nordström (M. Backman, W. Karlsson), 42. Rensfledt (Thorell, Granberg), rozhodujúci sam. nájazd premenil Collberg - 26. Vermin (Kukan), 53. Vermin (Hofmann), 58. Kukan (C. Bertschy)

B-skupina (Edmonton):
USA "20" - Fínsko "20" 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
Góly: 41. Saad (Etem, Coyle) - 22. Salomäki (Armia), 51 Armia (Markus Granlund, Ristolainen), 52. Mikael Granlund (Hakanpää, Pulkkinen), 57. Armia (Donskoi)

Kanada "20" - Česko "20" 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Góly: 6. Stone (Huberdeau, Strome), 37. Strome (Hamilton, Wedgewood), 39. Connolly (Howden, Bournival), 49. Scheifele (Pearson), 55. Scheifele (Pearson, Gormley)