Lacko zvládol v Melbourne druhú prekážku, čaká ho Nadal

Lukáš LackoLukáš Lacko Zdroj: SITA

MELBOURNE - Slovenský tenista Lukáš Lacko prvý raz vo svojej kariére postúpil do 3. kola na niektorej zo súčastí veľkej štvorky. V zápase 2. kola na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne zvíťazil nad Američanom Donaldom Youngom, 42. v hodnotení ATP, za 142 minút 6:3, 6:1, 3:6, 6:3.

Revanšoval sa za prehru 4:6, 2:6, 4:6 z vlaňajších US Open. Medzi najlepšími 32 hráčmi Lacko vyzve miestneho šampióna zo sezóny 2009, Španiela Rafaela Nadala nasadeného ako druhého. Proti držiteľovi 10 titulov z Majors má bilanciu 0:2. Predvlani s ním práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie prehral v 2. kole trikrát 2:6, na začiatku sezóny 2011 mu v katarskej Dauhe senzačne dal "kanára", ale napokon ťahal za kratší koniec - 6:7 (3), 6:0, 3:6.

Lacko už má istotu šeku na 54 625 dolárov a k nemu 115 bodov do svetového rebríčka (aj so zarátaním kvalifikácie), v ktorom momentálne figuruje na 119. pozícii. K 30. januáru vystrieda Karola Becka (100.) na poste národnej jednotky, a vráti sa do Top 100. Práve Beck bol dosiaľ psoledným slovenským tenistom, ktorý sa dostal do grandslamového 3. kola, a to vlani vo Wimbledone.

Lackovi vyšiel úvod stretnutia, keď v treťom geme prelomil podanie súpera a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 3:1. V ôsmej hre mal Američan brejkbal na 4:4, no Lacko ho odvrátil skvelým bekhendovým obhodením, v deviatom geme opäť zobral súperovi servis a prvý set získal vo svoj prospech. Slovenský daviscupový reprezentant sa dostal na koňa a v druhom dejstve na dvorci jasne dominoval. Skvele podával i returnoval, vychádzali mu kombinácie úderov a Američanovi dovolil uhrať iba jediný gem, aj do až za stavu 5:0.

Hneď na začiatku tretieho setu mal Lacko možnosť definitívne súpera zlomiť, no brejkbal nevyužil. Young sa v ďalších minútach chytil, pridal na agresivite a po brejku vo štvrtom geme si vybudoval náskok 4:1. V siedmom geme nevyužil Lacko dve možnosti znížiť na 3:4 a tak tretí set sa stal korisťou Younga. V úvode štvrtého dejstva však slovenský tenista po brejku v druhom geme odskočil Američanovi na 3:0 a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:3 premenil za aplauzu skupinky slovenských fanúšikov na dvorci číslo 6 hneď prvý mečbal.

Lacko dominoval na víťazné údery výrazne 44:27, urobil pritom o jednu nevynútenú chybu menej (35:36). Nastrieľal 8 es a zvládol 13 zo 16 zákrokov pri sieti, zdolaný len 23 z 36. Slovák využil 5 z 12 brejkbalov, Američan zužitkoval 1 z 5 možností preraziť servis súpera.

Lacko po postupe do 3. kola neskrýval spokojnosť, veď na Australian Open vyhral vrátane kvalifikácie už piaty zápas. "Teší ma, že som Youngovi odplatil prehru z vlaňajšieho US Open. Zaskočil som ho aktívnou hrou. Dal som si na neho pozor a nedovolil som mu rozvinúť štýl, ktorým získaval body v Amerike. Eliminoval som jeho zbrane. Nedostával sa k šanciam, ja som naopak dokázal uplatniť svoje varianty. V prvých dvoch setoch som bol na dvorci lepším hráčom. V treťom dejstve som trochu vytuhol, čo súper využil a brejkol ma. Na začiatku štvrtého setu som sa však maximálne skoncentroval, hneď som ho brejkol a potom som to už odservoval. Bol to iný súper ako hráči v kvalifikácii, ktorí až tak nevzdorovali. Young je predsa len skúsenejší, na úrovni ATP už odohral veľa zápasov. O to je toto víťazstvo pre mňa cennejšie. V hľadisku bolo aj dosť Slovákov, ktorí ma neustále povzbudzovali. Určite to človeku pomôže, pre tenistu je to iba dobré," povedal Lacko.

Proti Nadalovi sa slovenský tenista pokúsi nadviazať na kvalitný výkon z vlaňajšieho vzájomného zápasu v Dauhe. "Nadal hrá podobne ako Young, no oveľa rýchlejšie. Nemám čo stratiť a budem chcieť ukázať dobrý tenis. Očakávam úplne iný zápas ako v Dauhe. Vtedy to bol začiatok roka a Rafa mal pred turnajom zdravotné problémy. V druhom sete sa to vtedy všetko zbehlo a trafil som všetko, čoho som sa dotkol. Teraz si dá určite na mňa dobrý pozor. Grandslam je totiž niečo úplne iné ako bežný turnaj," dodal Lacko.

Nadal zatiaľ v tomto roku nestratil v Melborune ani set, v 2. kole si poradil s Nemcom Tommym Haasom. "Neviem, či to bol z mojej strany perfektný výkon. Dôležité však je, že som vyhral v troch setoch. Nehrali sme štyri a pol hodiny a ušetril som si sily na ďalší duel. Koleno zatiaľ drží a to je pozitívny signál. Každý zápas na grandslame je ťažký a to isté platí aj o dueli 3. kola proti Lackovi," povedal Nadal, ktorý vlani po triumfe v Dauhe vystrúhal víťazovi challengeru Slovak Open poklonu a označil ho za hráča s veľkým potenciálom.

Lukáš Lacko (SR) - Donald Young (USA) 6:3, 6:1, 3:6, 6:3