Trnava o titule nehovorí: Aby si ľudia užívali zápasy

Ľuboš Hanzel, Pavel Hoftych, Jozef Valovič a Miroslav Karhan
Ľuboš Hanzel, Pavel Hoftych, Jozef Valovič a Miroslav Karhan

TRNAVA - Cieľom Spartaka Trnava v jarnej časti Corgoň ligy 2011/2012 je podľa trénera Pavla Hoftycha udržanie si súčasnej tretej priečky v tabuľke, zaručujúcej účasť v pohárovej Európe. Útok na titul nevylúčil, podľa jeho slov by si však fanúšikovia mali predovšetkým užívať každý jeden zápas a nezaoberať sa myšlienkami na dlhoročné titulové čakanie.

"Bíli Andeli" odohrali v príprave 10 zápasov, z ktorých vyhrali len tri, no Hoftych tejto skutočnosti nepripisuje veľkú dôležitosť, keďže hráči odohrali väčšinu zápasov v plnej tréningovej záťaži. "Príprava prebehla štandardným spôsobom, tú je potrebné prežiť. Tak pre hráčov, ako aj pre nás, je to nezáživné obdobie. Preverili nás viaceré kvalitné tímy, na záver sme zdolali Zlín a z mužstva cítim, že sa už teší na ligu. Budeme hrať tak, aby sme sa pohybovali na špici," uviedol český kormidelník.

Trnava stráca v tabuľke na vedúcu Žilinu jediný bod a útok na titul sa preto zdá byť reálnym cieľom. Hoftych sa nechal počuť, že fanúšikom by veľmi rád splnil tento cieľ, užívať by si však podľa neho mali každý zápas. "Je jasné, že titul chce získať každý. Keď som sem prišiel, cieľom bola konsolidácia kádra. Teraz sa v prvom rade chceme udržať medzi špičkou. Ľudia by si podľa mňa mali v prvom rade užívať každý jeden zápas, baviť sa a nepodliehať pomaly sebatrýzni z čakania na titul. Sezóna, keď sa nezíska titul, nemusí byť zákonite neúspešná, je totiž potrebné rešpektovať aj silu súperov. Futbal by podľa mňa mal byť o tom, aby si ľudia vychutnali konkrétny zápas, podebatili medzi sebou a potom sa sústredili na ďalší zápas," dodal Hoftych.

Kapitán mužstva Miroslav Karhan vyhlásil, že výhodou Spartaku pri vyrovnanosti ligy sú a budú fanúšikovia. "Chceme čo najdlhšie hrať o špicu a pobiť sa o titul. Teraz sme tretí a bola by škoda, keby sme túto pozíciu neudržali. Liga je vyrovnaná, posledný dokáže zdolať prvého. My možno nemáme takú kvalitu ako Slovan či Žilina, ale poviem otvorene, že my sa môžme spoľahnúť na fanúšikov, ktorí nám aj vonku dokážu vytvoriť domácu atmosféru, o zápasoch v Trnave sa ani nemusíme baviť. V príprave sme mali toľko divákov, čo niektoré tímy nemajú na lige," povedal a dodal, že hoci mužstvo má za sebou poctivú prípravu, dôležitá bude aj psychická pripravenosť hráčov: "Po fyzickej stránke sme na tom myslím veľmi dobre, no možno ešte dôležitejšie bude to, aby budú hráči pripravení v hlave. Futbal sa nehrá len nohami, je to aj o psychike."

S jesennou časťou i zimnou prípravou vyslovil spokojnosť aj generálny manažéra Spartaka Trnava Jozef Valovič. "Jeseň bola v Trnave akceleračnou vo viacerých rovinách. Podarilo sa nám to, po čom mnohí túžia - vytvoriť typickú futbalovú atmosféru. Platí to najmä o tých pohárových zápasoch, vrcholom bol zápas proti Levski Sofia. Predchádzalo tomu budovanie mužstva i atraktívneho spôsobu hry," pripomenul Valovič účinkovanie "bílych andelov" v predkolách Európskej ligy. "Máme dobrý odrazový mostík. Do odvetnej časti to bude ťažké, ale ja verím, že dokážeme urobiť maximum. Chceme dokázať, že sme nielen schopní udržať si výkonnosť, ale pridať aj niečo navyše. V Trnave vládne pred jarnou časťou opäť futbalová eufória. Aj po ekonomickej stránke sú všetky predpoklady, aby sme jar dotiahli do úspešného konca. Titul by bol túžbou nás všetkých," uzavrel Jozef Valovič. Ten sa zmienil aj o obsadení postu prezidenta klubu, ktorým sa budú v Trnave zaoberať na zasadnutí správnej rady v stredu 7. marca.

Novinkou v rámci ligových zápasov v Trnave bude trojstupňová kontrola pri vstupe na štadión, pozostávajúca z usporiadateľskej služby, zdvojenej bezpečnostnej služby a monitorovacieho kamerového systému. Podľa marketingového manažéra klubu Mareka Ondrejku nie je toto opatrenie namierené proti fanúšikom, má sa ním v prvom rade zamedziť vstupu ľudí na štadión bez platnej vstupenky. "Nechceme kontrolovať fanúšikov, len odsledovať to, aby ľudia išli s platnou vstupenkou. V jarnej časti už nepristúpime k tomu, že sa pri veľkom návale otvoria turnikety. Apelujeme preto na divákov, aby chodili v dostatočnom časovom predstihu, keďže priepustnosť turniketov je približne šesť divákov za minútu. Ľudí budeme ku skoršiemu príchodu na štadión motivovať rôznymi sprievodnými akciami," uviedol.

Odchody: Ján Slovenčiak (hľadá si angažmán), Matej Székely (v riešení Moravany nad Váhom/hosťovanie), Ľubomír Bernáth (FC ViOn Zlaté Moravce), Boubacar Diallo (hľadá si angažmán), Ľubomír Gogolák (v riešení SFM Senec/hosťovanie), Koro Issa Kone (Dijon FCO/Fra.), Pavel Malchárek (hľadá si angažmán), Tomáš Oravec (hľadá si angažmán), Ján Petráš (Spartak Myjava/hosťovanie)

Príchody: Ľuboš Kamenár (FC Nantes/hosťovanie do 30.6.2012), Karol Pavelka (FC ViOn Zlaté Moravce), Peter Kuračka (FC ViOn Zlaté Moravce), Riste Naumov (SK Slavia Praha), Josef Kaufman (SK Slavia Praha/hosťovanie do 30.6.2012), Martin Švec (FC Petržalka 1898), Ivan Schranz (FC Petržalka 1898), Michal Gašparík (Górnik Zabrze/hosťovanie 30.6.2012)


Káder FC Spartak Trnava pre jarnú časť Corgoň ligy 2011/2012:

Brankári: Ľuboš Kamenár, Martin Raška, Dobrivoj Rusov

Obrancovia: Peter Čvirik, Michal Habánek, Jiří Koubský, Josef Kaufman, Ľuboš Hanzel, Patrik Gross, Martin Švec

Stredopoliari: Roman Procházka, Martin Vyskočil, Martin Mikovič, Tomáš Mikinič, Peter Kuračka, Patrik Čarnota, Radovan Ciprys, Miroslav Karhan, Mário Bicák, Marek Kaščák, Michal Gašparík

Útočníci: Ladislav Tomaček, Karol Pavelka, Ivan Schranz, Riste Naumov


Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA, TASR, youtube
Foto:
TASR

DISKUSIA