Mielzynská z Kanady prekvapila v slalome, Zuzulová 13.

Erin Mielzynská, Resi Stieglerová a Marlies SchildováErin Mielzynská, Resi Stieglerová a Marlies Schildová Zdroj: SITA

OFTERSCHWANG - Veľkým prekvapením sa skončil nedeľňajší slalom Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien v nemeckom Ofterschwangu, v ktorom Slovenka Veronika Zuzulová obsadila delenú 13. priečku s Francúzkou Nastasiou Noensovou. Z premiérového víťazstva v kariére sa tešila doteraz neznáma Kanaďanka Erin Mielzynská (21).

Kanadská slalomárka bola doteraz vo Svetovom pohári najlepšie na 13. mieste, ktoré obsadila v slalomoch v Courcheveli v decembri 2011 a v Arber-Zwieseli vo februári 2011.

Mielzynská v nedeľu v bavorskom Oferschwangu triumfovala s náskokom 5 stotín sekundy pred Američankou Resi Stieglerovou, tretia skončila suverénka tejto sezóny Marlies Schildová. Skúsená Rakúšanka, ktorá vyhrala šesť z ôsmich tohtosezónnych slalomov, si vďaka bronzovej pozícii definitívne zabezpečila malý krištáľový glóbus za prvenstvo v SP v slalome. Po nedeli má pred druhou Tinou Mazeovou zo Slovinska náskok 299 bodov, do konca sezóny ostáva odjazdiť posledné dva slalomy.

"To je bláznivé. To by som nikdy neuverila, že tu môžem vyhrať. Dúfala som, že skončím v prvej desiatke, vlastne vždy som o túto métu bojovala. Vždy, aj dnes som to cítila tak, že keď všetko klapne, tak by som mohla zaútočiť na pódium, ale že to bude víťazstvo, to je ozaj fantázia," vyznala sa v cieli do kamier ORF víťazka.

Slovenka Veronika Zuzulová bola v Ofterschwangu po prvom kole pätnásta, v druhom dosiahla trinásty najlepší čas a v celkovom súčte ju to vynieslo na trinástu pozíciu. Na víťaznú Mielzynskú stratila 88 stotín sekundy. Po zisku 20 bodov jej v hodnotení SP v slalome patrí 7. priečka. Druhá Slovenka Barbora Lukáčová obsadila v prvom kole 37. miesto s odstupom 3,39 s na priebežnú líderku Mazeovú a do druhého kola sa nekvalifikovala.

Mielzynská bola po prvej jazde až piata. Ani v druhom nešla najideálnejšie, ale keďže jej súperky chybili a najlepšie štyri po prvom kole na čele s Mazeovou mali na trati veľké problémy, mohla sa tešiť z nečakaného prvenstva.

Keďže Američanka Lindsey Vonnová v prvom kole vypadla, Mazeová mala šancu skresať z jej náskoku v celkovej klasifikácii SP na rozdiel menej ako 400 bodov. Avšak vypadla aj ona a teraz ju zrejmé, že Vonnová má veľký glóbus prakticky už vo vrecku. Do konca sezóny jej len šesť súťaží a Mazeová by musela vyhrať aspoň päť z nich a teda aj tie, v ktorých je lepšia jej súperka a tá by naopak musela šesťkrát totálne vybuchnúť.

Slalom v Ofterschwangu - konečné poradie: 1. Erin Mielzynská (Kan.) 1:53,59 min, 2. Resi Stieglerová (USA) +0,05 s, 3. Marlies Schildová (Rak.) +0,07, 4. Tanja Poutiainenová (Fín.) +0,13, 5. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +0,21, 6. Lena Dürrová (Nem.) +0,25, ... 13. Veronika Zuzulová (SR) +0,88, v prvom kole: 37. Barbora Lukáčová (SR)

Poradie v SP (po 31 z 37 pretekov): 1. Lindsey Vonnová (USA) 1708 bodov, 2. Tina Mazeová (Slovin.) 1214, 3. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) 1075, 4. Elisabeth Görglová (Rak.) 914, 5. Julia Mancusová (USA) 823, 6. Anna Fenningerová (Rak.) 814,... 30. Veronika Zuzulová (SR) 230, 110. Barbora Kantorová (SR) 7