Slováci stiahli štvorgólovú stratu, na výhru to nestačilo

Radosť Nórov po jednom z gólov v slovenskej sietiRadosť Nórov po jednom z gólov v slovenskej sieti Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenská hokejová reprezentácia predviedla v prvom zápase na domácom turnaji Škoda Cup na bratislavskom štadióne Ondreja Nepelu veľkú bojovnosť, ale na prvú výhru v príprave to nestačilo. Nóri viedli po 33. minútach šokujúco 4:0, ale napokon zvíťazili až po nájazdoch 5:4. Slováci nastúpili v dresoch so spomienkovým motívom na Pavla Demitru. Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka sa tak v príprave na šampionát dočkali prvej výhry až v siedmom zápase.

V prvom dejstve sa Nóri ujali vedenia a v druhej časti pridali v rozpätí 140 sekúnd ďalšie tri góly do siete Hamerlíka. Až potom sa slovenský tím spamätal a prišiel prvý zásah, keď sa v presilovke presadil Starosta. Vzápätí využil ďalšiu početnú prevaha Radivojevič, ktorý dotlačil puk za čiaru. Do záverečnej dvadsaťminútovky nastúpili Slováci so snahou zvrátiť výsledok a už po troch minútach skóroval Mikúš. Aj napriek veľkému tlaku sa im však nedarilo dopraviť puk do nórskej siete. Napokon to tam predsa padlo, keď sa 23 sekúnd pred koncom počas hry bez brankára druhým gólom do streleckej listiny zapísal Radivojevič. V predĺžení mal najväčšiu šancu Tatar, ale gól nepadol a rozhodnúť museli samostatné nájazdy. Rozhodujúcim gólom sa zaskvel Skroder a keďže na slovenskej strane neskórovali Šatan, Miklík ani Tatar, Nóri vyhrali 5:4.

Slovensko - Nórsko 4:5 po sam. nájazdoch (0:1, 2:3, 2:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 35. Starosta (Tatar, Mikúš), 37. Radivojevič (Sekera), 43. Mikúš (Miklík, Tatar), 60. Radivojevič (Miklík, Vydarený) - 7. Hansen (Olimb, Rosseli Olsen), 30. Skroder (Thoresen, Hansen), 32. Bastiansen (Spets, Kristiansen), 33. Skroder (Thoresen), rozhodujúci nájazd: Skroder. Rozhodovali: Baluška, D. Konc - Stano, Novák, vylúčení: 4:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 3129 divákov.

Slovensko: Hamerlík - Sekera, Mihálik, Baranka, Hruška, Starosta, Vydarený, Kudroč, Sersen - Radivojevič, Bližňák, Hossa - Šatan, Surový, Bartovič - Miklík, Kikúš, Tatar - Dravecký, Cibák, Haščák

Nórsko : Haugen - Holos, Solberg, Tollefsen, Bonsaksen, Trygg, Kaunismäki - Thoresen, Hansen, Skroder - Kristiansen, Bastiansen, Spets - Martinsen, Forsberg, Roymark - Olimb, Ask, Rosseli Olsen

Vladimír Vůjtek: "Museli sme v druhej tretine chlapcom riadne dohovoriť. Nezačali zle, ale v tej druhej tretine urobili príliš veľké množstvo chýb. Potom sme si povedali tvrdé slová a dali sme góly, ale žiaľ, už sme stačili len vyrovnať. Pozitívom je, že sme nezložili zbrane a že sme zdvihli hlavy a že sme bojovali až do konca. "

Roy Johansen (tréner Nórska): "Bol to veľmi ťažký a vyrovnaný zápas. Na začiatku sme hrali dobre v obrane. Som sklamaný, že sme za stavu 4:0 nehrali zodpovednejšie a dostali dva góly ešte v druhej časti. Tie naštartovali domácich k vyrovnaniu. Teší ma víťazstvo, ale nie som spokojný s tým, že sme Slovákom dali šancu vrátiť sa do hry."

Miroslav Šatan: " Mám také zmiešané pocity. Mali sme tam defenzívne diery, no boli aj dobré momenty, keď sme dokázali otočiť z 0:4 a vyrovnať. Sú tam aj pozitíva, ale máme čo zlepšovať. Mali sme dvojnásobnú prevahu striel, ale Nóri predviedli úžasnú efektivitu a dali skoro zo všetkého gól."

Branko Radivojevič: "Mali sme asi päťminútový výpadok a sami sme si dali góly. Stalo sa nám to aj v predchádzajúcich zápasoch, vždy musíme hrať 60 minút. Som ale rád, že sme ukázali charakter a dokázali sme sa vrátiť do zápasu. Myslím si, že nám to psychicky pomôže. K spokojnosti však máme ešte ďaleko."

Tomáš Tatar: "Myslím si, že niektoré góly sme im darovali. Nášmu útoku sa darilo a dali sme nejaké góly, ale stále to môže byť lepšie. Na nájazd som si veril. Skúsil som to tam zasunúť jednou rukou, ale bol som príliš v strede. Asi som mal ísť viacej do strany."

Po hluchom úvode si domáci hokejisti vytvorili prvú šancu až v 5. minúte, keď Hruška poslal puk na Baranku a ten tvrdou strelou od modrej preveril brankára Haugena. Vzápätí sa do dobrej príležitosti dostával Tatar, ale v poslednej chvíli ho zastavil jeden z nórskych obrancov. Hostia vystrelili na bránku až v 7. minúte a hneď z toho bol úvodný gól duelu. Zblízka sa presadil Hansen. Slováci boli v ďalšom priebehu lepší, ale cez pozornú obranu súpera sa len ťažko presadzovali. V 11. minúte prišla rýchla akcia, keď Radivojevič vysunul Hossu medzi dvoch obrancov, ten však zakončoval v páde a puk skončil na hornej sieti nórskej bránky. Chvíľu na to zachránila hostí žŕdka a v 19. minúte pri presilovke Nórov zase unikol Mikúš, ale spomedzi kruhov namieril len vedľa.

Druhá tretina odštartovala sériou vylúčení. Pri hre 4 na 4 mali domáci viacero šancí, no Haugen odolal delovke Sekeru aj pohotovej strele Hossu. Slováci si potom zahrali presilovku a súperov zatlačili, no šance neprišli. Nóri trpezlivo čakali na svoje príležitosti a zo zabezpečenej obrany vyrážali do protiútokov. Ich momenty prišli v polovici zápasu. V 30. minúte našiel Thoresen Skrodera a ten z podobného miesta ako Hansen strelil druhý gól. Netrvalo ani dve minúty a zaskočení Slováci inkasovali opäť z hokejky Bastiansena. V 33. minúte pridal po chybe Kudroča štvrtý zásah do Hamerlíkovej siete opäť Skroder, ktorému spoza bránky naservíroval puk Thoresen. Tréner Vůjtek si okamžite vyžiadal oddychový čas a hráčom asi poriadne prehovoril do duše, lebo už o dve minúty znížili. Pri presilovke sa to podarilo Starostovi, ktorý od modrej prestrelil Haugena. Vzápätí prišla ďalšia početná výhoda a na 2:4 upravil Radivojevič. Rozbehnutých Slovákov zastavilo až vylúčenie Starostu, ale súpera už do väčších príležitostí nepustili.

Od začiatku tretieho dejstva opäť pokračoval tlak domácich a v 43. minúte vyústil do ďalšieho gólu. Miklíkovu strelu nórsky brankár iba vyrazil a Mikúš pohotovo poslal puk za jeho chrbát. Slováci sa hnali za vyrovnaním a Haugen musel v krátkom slede riešiť niekoľko nebezpečných situácii. Nápor však postupne ochabol a Nóri jednogólový náskok v pohode bránili. Veľkú šancu na vyrovnanie mal až v 55. minúte Cibák, ale nórsky brankár si dal pozor. Dvadsaťdva sekúnd pred koncom tretiny sa to Slovákom nakoniec podarilo, keď sa trafil Radivojevič a poslal zápas do predĺženia. V ňom gól nepadol a tak o triumfe Nórska rozhodol v nájazdoch Skroder.