VIDEO Sagan vyhral úvodnú etapu Okolo Kalifornie

Peter Sagan so sladkou odmenouPeter Sagan so sladkou odmenou Zdroj: SITA

SANTA ROSA - Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Liquigas-Cannondale vyhral 1. etapu pretekov Okolo Kalifornie, ktorá mala štart aj cieľ v Santa Rose a merala 186,5 km. Sagan sa presadil v špurte celého pelotónu a v Kalifornii dosiahol už štvrtý etapový triumf v kariére. Na pretekoch kategórie HC kalendára UCI sa v ďalšej etape oblečie do žltého dresu.

Sagan sa vyrovnal aj s defektom a technickými problémami, ktoré mal 7,5 km pred cieľom. S pomocou tímových kolegov sa vrátil včas do pelotónu a záver etapy už kontroloval. Približne 700 m pred cieľom ťahali balík jazdci GreenEdge, potom už prevzali iniciatívu cyklisti z Liquigasu a Sagan mohol 50 m pred páskou už oslavovať. Na 2. mieste finišoval Austrálčan Heinrich Haussler, tretí skončil Američan Fred Rodriguez.

Na pretekoch Okolo Kalifornie štartuje aj druhý slovenský zástupca Peter Velits, jeho umiestnenie zatiaľ nie je známe.

"Etapa bola pre mňa celkom náročná, hlavne z toho hľadiska, že som mesiac nepretekal. Hneď na začiatku ušla ako vždy menšia skupinka, ale postupne náskok zvýšila až na osem minút a bolo dosť obtiažne zlikvidovať ich. V závere pretekov, keď som sa poohliadol, to vyzeralo celkom sľubne, pretože v našej skupine nebol nikto z výborných špurtérov, ale čoskoro náš došla zozadu skupinka, kde bol aj Boonen... Necelých desať kilometrov pred cieľom som zachytil jamu a dostal defekt. Našťastie boli pri mne hneď kolegovia Vanotti i King. Vďaka nim som včas dobehol pelotón a nepotreboval som vynaložiť toľko síl, ktoré som si ušetril na záverečný špurt. Tri kilometre pred cieľom bol ešte pád, v ktorom sa ocitol nešťastne aj náš King. Pripravoval som sa na záverečný špurt, v ktorom mi výborne pomohol Daniel Oss a potom som to už posledné metre rozbalil a za sebou som nechal Austrálčana Hausslera. Mám veľkú radosť z víťazstva v úvodnej etape a v pondelok si môžem obliecť žltý dres. V prvom rade však chcem poďakovať všetkým kolegom v tíme Liquigas-Cannondale, ktorí mi skvele pomáhali," sprostredkoval slová Sagana jeho manažér Jozef Korbel.

Tretí Rodriguez zložil slovenskému cyklistovi poklonu. "Peter Sagan má danosti, ktoré sa vo svetovej cyklistike len tak ľahko nevidia. V závere dokázal obdivuhodne zrýchliť a potvrdil svoje veľké šprintérske kvality," nechal sa po dojazde do cieľa počuť jazdec tímu Energy.

1. etapa (Santa Rosa - Santa Rosa, 186,5 km): 1. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale 4:42:35 h, 2. Heinrich Haussler (Aus.) Garmin - Barracuda, 3. Fred Rodriguez (USA) Exergy, 4. Leigh Howard (Aus.) Orica GreenEdge, 5. Greg Van Avermaet (Belg.) BMC Racing, 6. George Hincapie (USA) BMC Racing všetci čas ako víťaz

• Zdroj: SITA, TASR, youtube