Basketbalistky sú skvelá partia: Podporovať a zveľaďovať

Ivana Jalčová v poslednom kvalifikačnom zápase proti SlovinskuIvana Jalčová v poslednom kvalifikačnom zápase proti Slovinsku Zdroj: TASR

RUŽOMBEROK - Nijaká iná krajina v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2013 basketbalistiek nedosiahla vo svojej skupine lepšiu bilanciu ako v "céčku" Slovensko. Vskutku impozantných sedem víťazstiev a jediná prehra v konkurencii Litvy, Slovinska, Belgicka a Holandska znamená suverénny postup z 1. miesta.

Bolo by nosením sov do Atén zoširoka polemizovať o tom, čo pre doudieraný slovenský basketbal znamená istota štartu na budúcoročnom kontinentálnom šampionáte vo Francúzsku (15. - 30. júna 2013).

"Pre basketbal aj Slovenskú basketbalovú asociáciu (SBA) je to najväčšie víťazstvo za uplynulý rok," komentoval manažér reprezentácie Ivan Benninghaus.

"Už na začiatku spoločnej 10-týždňovej kvalifikačnej cesty sa v kolektíve zišla výborná partia. Partia, ktorá si nezávidí, ktorá si praje, povzbudí sa a vyhecuje. Bolo príjemné vidieť, ako vo chvíľach, keď sa dievčatám nedarilo na ihrisku, ich tie z lavičky, ktoré menej hrávali, hecovali. Niektoré súboje sme zvrátili bojovnosťou. Nebola tam závisť, všetci mali spoločný cieľ: víťaziť. A to je veľmi pozitívne zistenie," pridáva funkcionár, ktorý sa podpísal pod tretí postup Slovenska na ME za sebou.

"S trochou žiaľu na duši však musím povedať, že vlani ma z nepochopiteľných dôvodov nezaradili do realizačného tímu pre ME, hoci rok predtým v úspešnej kvalifikácii som mal dosť veľký podiel na postupe," poznamenal Benninghaus.

Ďalej pokračoval: "Počúvam, že náš súčasný ženský basketbal nie je taký ako kedysi. Áno, časy Kotočových, Kuklových či Dobrovičových, teda roky, keď sme na šampionátoch útočili na medailu, máme za sebou. Ale slovenský ženský basketbal má stále perspektívu. Súčasné hráčky v reprezentácii srdnato bojujú, vkladajú do hry veľa 'chcenia' aj srdca. Nemám obavu o budúcnosť, keď sa pozriem šesť či osem rokov dopredu. Aj pohľad na mládežnícke výbery do 20 a 18 rokov prezrádza, že niet sa prečo obávať, že by slovenský basketbal nemal mať v blízkej budúcnosti zastúpenie na majstrovstvách Európy žien. Otvorene hovorím, že SBA mala, má a aj bude musieť mať ako prioritu seniorské ženské družstvo. Veľmi fandím mužom, no situácia je taká, že ich účasť na ME je veľmi nepravdepodobná, majú to oveľa ťažšie ako ženy. Sme malá krajina a musíme sa starať o to dobré, čo máme, podporovať to a zveľaďovať."

Tréner Ivan Vojtko, ktorý sa ujal reprezentácie iba v marci tohto roka, smelo zavelil aj do boja o svetový šampionát či olympijské hry v horizonte najbližších rokov.

"Je dobré mať pred sebou výzvy, plány, samozrejme, reálne," podotkol na túto tému Benninghaus, športový riaditeľ v euroligovom klube Good Angels Košice. "Nebudeme vopred svalnato hovoriť o konkrétnom umiestnení. Pozrite sa, ako sa vyrovnáva basketbalová Európa. Švédky v kvalifikácii dvakrát zvíťazili nad Španielkami, doma aj vonku, kým pred pár rokmi sa rodili španielske víťazstvá o tridsať bodov. Možno s výnimkou Luxemburska či Portugalska môže každý potrápiť každého. Na chvoste našej skupiny skončili Holanďanky a Belgičanky, no sú to mladé výbery, majú svoj plán a ich čas by mal prísť niekedy okolo európskeho šampionátu v roku 2015."

O postup na budúcoročné ME sa zaslúžil tucet dievčat - Gabriela Kubatová, Janka Minčíková, Timea Sujová, Ivana Jalčová, Veronika Černáková, Lucia Kupčíková, Katarína Tetemondová, Erin Lawlessová, Eva Kmeťová, Anna Jurčenková, Klaudia Lukačovičová a Romana Vyňuchalová. "Existuje šesť-sedem ďalších, ktoré by bojovali o pozíciu v konečnej dvanástke, teraz chýbali z rozličných príčin. Majstrovstvá Európy budú pre hráčky ďalšou výzvou. Kostru tímu na ne utvoria tie, ktoré sa najviac pričinili o postup, majú na to nielen z morálneho hľadiska. Na budúci rok pozveme do širšieho výberu aj dve-tri mladé dievčatá. Čo sa týka budúcnosti, tak predpokladám, že odchodom jednej-dvoch hráčok sa nezníži kvalita kolektívu," domnieva sa Ivan Benninghaus.

Slovenky sa v histórii samostatnej republiky deviatykrát predstavia na basketbalových ME žien, po záverečných turnajoch v Lotyšsku 2009 (8. miesto) a Poľsku 2011 (13. miesto) pôjde zároveň o ich tretiu účasť v sérii. Na oboch predchádzajúcich spomenutých šampionátoch štartovali zo súčasného výberu Lucia Kupčíková, Katarína Tetemondová, Romana Vyňuchalová a Anna Jurčenková; iba vlani v Poľsku Gabriela Kubatová, Erin Lawlessová, Klaudia Lukačovičová, pred troma rokmi v Lotyšsku Ivana Jalčová, tá si však v priebehu turnaja zlomila prst na ľavej ruke.

Účastníci ME 2013: Francúzsko, Rusko, Turecko, Česko, Chorvátsko, Veľká Británia, Bielorusko, Ukrajina, Čierna Hora, Srbsko, Litva, Slovensko, Švédsko, Španielsko, Taliansko, Lotyšsko.

Slovenky na záverečných turnajoch ME:
1993 Taliansko 3. miesto
1995 Česko 4. miesto
1997 Maďarsko 2. miesto
1999 Poľsko 4. miesto
2001 Francúzsko 8. miesto
2003 Grécko 7. miesto
2009 Lotyšsko 8. miesto
2011 Poľsko 13. miesto

Pozn. Na šampionáty v rokoch 2005 (Turecko) a 2007 (Taliansko) sa Slovenky neprebojovali.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy