Žilina sa rozlúčila s Ligou majstrov už v 2. predkole

Momentka zo zápasu Hapoel Kirjat Šmona - MŠK ŽilinaMomentka zo zápasu Hapoel Kirjat Šmona - MŠK Žilina Zdroj: TASR

HAIFA - Futbalisti slovenského majstra MŠK Žilina skončili svoje účinkovanie v pohárovej Európe v 2. predkole Ligy majstrov, keď v dvojzápase nestačili na izraelského šampióna Hapoel Kirjat Šmona. V prvom zápase zvíťazil slovenský tím 1:0, ale v odvete v Haife podľahol 0:2 a s prestížnou súťažou sa lúči.

V úvodnom dejstve gól nepadol, ale domáci sa dočkali po zmene strán. V 70. minúte otvoril skóre vlastným gólom Vladimír Leitner a o osem minút neskôr zvýšil Abihazira, čím rozhodol o postupe izraelského klubu.

Šmona sa v 3. predkole stretne s postupujúcim z dua Neftči Baku (Azerbajdžan) - FC Zestafoni (Gruzínsko). Prvé súboje 3. predkola sú na programe 31. júla, príp. 1. augusta, odvety 7.-8. augusta.

Hapoel Kirjat Šmona - MŠK Žilina 2:0 (0:0) /prvý zápas 0:1
Góly: 70. Leitner (vlastný), 78. Abihazira. Rozhodoval: Bojko (Ukr.), ŽK: Matovič, Tzedek - Šulek, Majtán, Angelovič, 3151 divákov.

Hapoel Kirjat Šmona: Amos - Gabai, Hassarmi, Tzedek, Matovič - Rochet (68. Abed), Gerzicich, Tasevski (60. Gazal), Abuhazira - Solari, Badash (86. Vahaba)

MŠK Žilina: Dúbravka - Mabouka, Piaček, Leitner, Angelovič - Pečovský - Barčík, Šulek (81. Paur), Pich - Ceesay (46. Guima), Majtán (66. Deza)

Domáci pôsobili od úvodných minút aktívnejším dojmom, Žilinčania sa zamerali na pozornú obranu a prechod do rýchlych protiútokov. Už v 2. minúte obrana "žlto-zelených" zabudla na Abuhaziru, ten však tieňovo bránený Leitnerom v páde namieril len vedľa pravej žrde. Hostia pohrozili po akcii Ceesaya, ktorý hlavou predĺžil loptu na Picha, ten si ju však posunul ďaleko od nohy a pripravil sa o možnosť zakončiť. V 14. minúte mal najväčšiu šancu dovtedajšieho priebehu kapitán izraelského tímu Rochet, ktorý však zoči-voči Dúbravkovi vystrelil nad bránu. V 28. minúte si Leitner zle načasoval výskok na loptu, ktorá sa v šestnástke dostala k Solarimu a jeho pokus o centimetre minul pravú žrď. Hostia aj s dávkou šťastia držali bezgólový rezultát, keď súper si najmä cez ich ľavú stranu obrany vytváral nebezpečné šance. V 34. minúte sa naskytla ojedinelá možnosť aj Žilinčanom, lenže Majtán v prečíslení zbrklo volil strelu, ktorá minula bránu. V 45. minúte Solari strelou z priameho kopu natiahol Dúbravku, ktorý však držal svoj tím nad vodou.

Slabší ofenzívny prejav Žiliny v úvodnom dejstve si vyžiadal svoju "obeť", keď Ceesaya do druhého polčasu nahradil Guima, ani ten však vpredu veľa vody nenamútil. Tlak Šmony pokračoval, v 52. minúte si na roh najvyššie naskočil Badash, ale mieril nad a podobne neúspešne dopadol na opačnej strane Majtán. Ďalšia tutovka domácich prišla po rohovom kope, keď sa lopta dostala krížom cez pokutové územie až k Solarimu, ale jeho strele sa do cesty postavilo brvno. V 70. minúte Angelovič nezastavil krížny center a striedajúci Abed aj s prispením Leitnerovho teča poslal loptu do brány - 1:0. O osem minút neskôr smoliar predošlého okamihu Leitner trestuhodne stratil loptu pri rozohrávke, zmocnil sa jej Abuhazira a prízemnou strelou strelil postupový gól izraelského majstra - 2:0. Žilinčania si v odvete nedokázali vypracovať vyloženú šancu a ich vypadnutie je zaslúžené.

Frans Adelaar (tréner Žiliny): "Nebol to z našej strany taký dobrý výkon ako v prvom zápase v Žiline. Niektorí hráči zahrali pod svoju úroveň, zrejme nemali dostatok sebadôvery, neviem si to inak vysvetliť. V prvom polčase to bol z našej strany zlý výkon, v tom druhom už o niečo lepší, ale dvakrát sme inkasovali. Proti takémuto súperovi musíme hrať oveľa lepšie. Gratulujem Hapoelu k postupu."

Tomáš Majtán: "Zápas nám vôbec nevyšiel, nevedeli sme podržať loptu, neboli sme takmer vôbec nebezpeční. Len v prvom polčase sme si dokázali utvoriť dve také pološance, ale to bolo z našej strany všetko. My sme si dali vlastný gól, čím sme dostali súpera na koňa a oni potom ešte pridali druhý a spečatili postup. Pre mňa osobne je to obrovské sklamanie."

Štefan Tarkovič, asistent trénera: "Veľa pozitív v tomto zápase nenájdeme, nehrali sme dobre a vypadli sme. Chceli sme hrať ako doma s tým, že strelíme gól a prinútime súpera hrať vabank, čo sa nám však nepodarilo. Najmä v útočnej fáze sa nám nedarilo zopakovať výkon z domáceho zápasu. V prvom polčase sme strácali veľa ľahkých lôpt a súper nás dostal pod tlak, ktorý po zmene strán vyústil do dvoch gólov. Sme sklamaní z výkonu hráčov, ktorí zahrali pod svoje možnosti. Musíme sa teraz preladiť na ligu, už v nedeľu hráme na Slovane a tam sa upriamuje naša pozornosť."

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR