Plzeň s triom Slovákov v šlágri zosadila Spartu z prvého miesta

Pavel Hofváth premieňa penaltuPavel Hofváth premieňa penaltu Zdroj: fcviktoria.cz

PLZEŇ - Futbalisti Plzne sú novými lídrami českej Gambrinus ligy. Rozhodla o tom ich výhra 1:0 v dueli 7. kola nad Spartou Praha, ktorá Západočechom "prepustila" vedenie.

Jeden z vrcholov sezóny a priamy súboj o prvé miesto rozhodol gólom z penalty v 40. minúte domáci kapitán Pavel Horváth. Pokutový kop však vzbudil vlnu emócií. Sparťania, ktorí dnes prehrali prvýkrát v tomto ročníku, sa cítili byť poškodení.

Očakávaný šláger splnil veľké očakávania a zaplnený štadión si mohol užívať skvelé predstavenie. Na ofenzívnym poňatí hostí bolo poznať, ako veľmi túži Viktórii oplatiť jarnú prehru z Letnej. Kľúčový okamih prišiel päť minút pred polčasom. Skvele hrajúci bek Limberský sa po narážačke s Horváthom vrútil do pokutového územia a po strete s Hušbauerom už rozhodca Matějka ukázal na penaltový bod. Frustrovaní Sparťania na svojej lavičke ironicky tlieskali a márne upozorňovali na to, že Limberský išiel k zemi ešte pred súbojom. Horváth však vo vyhrotenej atmosfére zachoval pokoj a suverénne poslal domácich do vedenia. Spartu inkasovaný gól evidentne vykoľajil, jej hráči po polčase neboli schopní nadviazať na sústredený výkon z úvodu zápasu. Pražania už nedokázali nájsť zbraň na pokorenie precízne obrany Plzne a ich séria piatich ligových výhier, vďaka ktorej mužstvo držalo vedenie v lige, sa rozplynula. Plzeň naopak naplno zabodovala štvrtýkrát za sebou.

Vedenie Sparty na čele s majiteľom klubu Danielom Křetínským uvažovalo, že nepošle svoj ​​tím do druhého polčasu. Pražania tak vraj chceli reagovať na údajné tendenčné výroky rozhodcov na čele s hlavným arbitrom Radkom Matějkom. Tí podľa vedenia Sparty poškodili mužstvo okrem iného tým, že proti nemu nariadili sporný pokutový kop. Pražania napokon od možnosti sabotovanie druhého polčasu ustúpili aj kvôli hrozbe vysokých pokút od disciplinárnej komisie. Hráči Sparty vraj cez prestávku nemali potuchy, že zástupcovia ich klubu o možnosti nenastúpiť do druhého polčasu diskutovali.

Plzeň - Sparta Praha 1:0 (1:0)
Gól: 40. Horváth (z pok. kopu), 11 722 divákov
Matúš Kozáčik a Marián Čišovský odohrali celé stretnutie, Marek Bakoš hral do 71. min, Michal Ďuriš (všetci Plzeň) pre zranenie nefiguroval v zápise - Peter Grajciar (Sparta) nastúpil v 83. min

Pavel Vrba, tréner Plzne: "Myslím si, že sme videli nadpriemerné stretnutie. Nielen tým, že sa stretli dve prvé mužstvá ligy, ale aj atmosférou. Predvedenou hrou ukázali oba tímy svoju kvalitu a spôsob, ktorým by sa malo hrať. Zápas táto mierky určite spĺňal. Mali sme viac gólových príležitostí. Ak niekto vyhrá so súperom, ako je Sparta, 1:0, môže povedať, že to bolo šťastné víťazstvo. Body zostali v Plzni. Neviem, či je to šťastím, ale tak to je. Musím povedať, že som spokojný, že sme vyhrali. Nebol to jednoduchý zápas. Viacmenej sme v ňom Spartu nepustili do nejakej veľkej príležitosti. Som rád, že sme to zvládli tak, ako sme to zvládli. S tým, ako sme si poradili Kweukem, musím byť spokojný. Nedostal sa do žiadnej gólovej príležitosti, všetky jeho možnosti boli zablokované alebo ho obrana k ničomu nepustila. Body sa budú rátať až na konci sezóny. Nie je pre mňa dôležité, aký je stav v tabuľke po siedmom kole, ale bude ma zaujímať, aký bude po kole tridsiatom."

Pavel Horváth: "Penalta nebola o nejakom prechytračení. Vedel som, kam to chcem trafiť. Ono sa to potom ťažko chytá. Faul som nevidel, pretože som nahrával Limberskému a potom odbehol. Takých penált bolo sto a ďalších tisíc ich bude. Už som hovoril pred zápasom, že tento výsledok nerozhodne v tejto chvíli o ničom. Možno o pohode a sebavedomí. Bodovo to ale v tento okamih nič nerieši. Sme radi, že sme Spartu dohnali a pohľad na tabuľku je o to krajší. To je ale všetko, čo to teraz znamená. V minulom ročníku sme sa presvedčili, že sa dá dohnať akákoľvek strata. Myslím si, že liga sa bude rozhodovať až v tridsiatom kole ako vlani. Sme šťastní, že sme Spartu dokázali poraziť. Zatiaľ to však v konečnom rozhodovaní neznamená nič."

David Limberský: "Bolo to po rozohranom rohu. Narazil som si loptu s Horváthom, ktorý mi to dal do behu. Zacítil som Hušbauerovu nohu a spadol. Kontakt tam bol."

Ostatné stretnutia:

České Budějovice - Dukla Praha 1:1 (1:0)
Góly: 16. Řezníček - 62. J. Vorel, ČK: 84. Zbyněk Pospěch (Dukla), 2445 divákov
Jaroslav Machovec odohral celý zápas, Rastislav Bakala (obaja České Budějovice) nefiguroval v zápise o stretnutí - Lukáš Štetina nastúpil v 90. min, Tomáš Kučera (obaja Dukla) sedel na lavičke náhradníkov

Slovácko - Mladá Boleslav 3:1 (2:1)
Góly: 9. L. Došek, 13. Hlúpik, 60. L. Volešák - 22. Nešpor, ČK: 37. Trousil (Slovácko), 4122 divákov
Marek Kuzma sedel na lavičke náhradníkov, Tomáš Košút (obaja Slovácko) nefiguroval v zápise o stretnutí - Lukáš Opiela (Mladá Boleslav) nefiguroval v zápise o stretnutí

• Zdroj: ČTK, SITA, youtube