Slovensko vďaka skvelému úvodu získalo tri body s Lotyšskom

Aleksandrs Fertovs a Marek SaparaAleksandrs Fertovs a Marek Sapara Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Slovenskí futbaloví reprezentanti nastúpili na tretí kvalifikačný zápas o postup na MS 2014 do Brazílie. Po remíze v Litve a výhre nad Lichtenštajnskom si zverenci dua Stanislav Griga a Michal Hipp zmerali v G-skupine sily v domácom prostredí s Lotyšskom. Po skvelom úvode a góloch Hamšíka a Saparu z prvej desaťminútovky zvíťazili 2:1. Za hostí už len z penalty korigoval Verpakovskis.

Najbližšie sa Slováci opäť predstavia doma, keď v utorok 16. októbra (20:30 h) privítajú Grécko. Po troch dueloch majú Škrtel a spol. na konte 7 bodov.

V ďalšom zápase skupiny zvíťazila Litva v Lichteštajnsku 2:0 a v šlágri medzi Gréckom a Bosnou a Hercegovinou gól nepadol. Na čele sa teda usadilo trio sedembodových tímov.

Slovensko - Lotyšsko 2:1 (2:0)
Gól: 5. Hamšík (pok. kop), 9. Sapara - 84. Verpakovskis (pok. kop). ŽK: Breznaník, Stoch - Vanins, Klava, Krjauklis, Gauračs, rozhodovali: Danny Makkelie - Norbertus Josephus Cornelus Simons, Bas van Dongen (všetci Hol.), 4012 divákov

Slovensko: Kuciak - Pekarík, Škrtel (90. Ďurica), Saláta, Breznaník - Pečovský, Sapara - Weiss (43. Ďuriš), Hamšík, Stoch - Bakoš (61. Hološko)

Lotyšsko: Vanins - Klava, Ivanovs, Gorkšs, Krjauklis - Fertovs, Laizans (70. Rugins) - Višnakovs, Cauna (77. Verpakovskis), Lukjanovs (53. Gauračs) - Rudnevs

Slováci začali ako zo sna. Z prvej vážnejšej situácie, udreli už v 5. minúte. Weiss si zbehol za obranu, brankár Vanins ho za cenu žltej karty fauloval v 16-ke a Hamšík z pokutového kopu nezaváhal. V národnom drese to bol jeho desiaty gól. V 9. minúte opäť za "žltý" zákrok Klavu na Breznaníka kopal z uhla šestnástky priamy kop Sapara, jeho strelu na prednú tyč prebehli viacerí hráči, a keďže Vanins mal zakrytý výhľad, Slovensko viedlo 2:0. Gól pripísali Saparovi, hoci sa zdalo, že strelu jemne tečoval Saláta. Lotyši boli zaskočení aktívnou kombináciou domácich, osmelil sa až Rudnevs v 14. minúte, osamotený v pokutovom území nespracoval ťažkú loptu na päty. Potom mohol na rozdiel troch gólov upraviť Hamšík, jeho technický obstrel v 19. minúte však skvele zlikvidoval gólman hostí. Po polhodine sa dostal k práci aj slovenský brankár Kuciak, ktorý vyboxoval nebezpečný projektil Laizansa. V nasledujúcich pasážach sa síce hostia snažili znížiť, ale domáci kontrolovali loptu aj priebeh. Ďalšie vzrušenie priniesol až úplný záver, v ktorom najprv zraneného Weissa vystriedal Ďuriš. Potom Lotyši v 45. minúte dali gól, no rozhodcovia odmávali ofsajd, hoci odrazenú loptu k Rudnevsovi zrejme tečoval domáci hráč. V nadstavenom sa mohol opäť zapísať do listiny strelcov aktívny Hamšík, sám pred Vaninsom ale neskóroval.

Na začiatku druhého polčasu sa obraz hry nemenil, hostia to skúšali len platonicky a domáci kontrolovali vývoj. V 52. minúte sa nebezpečným centrom prezentoval Stoch, ale jeho prudkú loptu do siete nik v bielych slovenských dresoch nedorazil. Po hodine hry predviedli Slováci peknú rýchlu a kolmú akciu po osi Stoch - Hamšík - Bakoš, ale útočník Plzne strieľal nad. O pár chvíľ sa do jeho typického zakončenia po zasekávačke do stredu poľa dostal Stoch, no strelu obrana zblokovala na roh. Tempo hry v záverečnej 20-minútovke viditeľne opadlo. Desať minút pred koncom nedotiahol nádejný brejk dvoch na jedného pokazenou prihrávkou Hološko. V 82. minúte sa na pravej strane pekne dostal do 16-ky Ďuriš, prudkým centrom našiel Hamšíka, ale jeho pätičku Vanins kryl. V 84. minúte kopali penaltu aj Lotyši po faule Pečovského v 16-ke na Verpakovskisa, ktorý ju aj premenil a zdramatizoval súboj. V nadstavenom čase domáci stratili pre zranenie oporu defenzívy a kapitána Škrtela, no konečný stav sa už nezmenil.

Stanislav Griga, tréner: "Do zápasu sme vstúpili rozprávkovo, boli tam dve akcie a dva góly z nich. Škoda, že efektivita nám nevydržala po fantastickom úvode počas celého zápasu. Myslím, že potom sme celý zápas kontrolovali hru, mali sme kombinácie, vypracovali sme si šance, ale vo finálnej fáze sme už zlyhali. Namiesto toho, aby sme súperovi dali ešte dva góly, sme sa o výsledok napokon strachovali po góle z penalty. Samozrejme, tri body sú veľmi cenné. Ale tento zápas musí byť poučením, že musíme premieňať príležitosti, lebo by sa nám to nemuselo vyplatiť. Ku zraneným hráčom, Vlado Weiss má zranené koleno a Martin Škrtel bol chvíľu v bezvedomí."

Jurijs Ševlakovs, asistent trénera Lotyšska: "Chceli sme zachytiť úvod, lebo sme vedeli, že hráme vonku a proti kvalitnému súperovi. Nepodarilo sa nám to a dvakrát sme inkasovali za 9 minút. Takýto začiatok zápasu neželám ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi. Ale život ide ďalej a my budeme pokračovať v kvalifikácii. Verdikty rozhodcov pri pokutových kopoch nebudem komentovať. Zápas bol plne v mojej kompetencii, keď ma kouč Starkovs pred zápasom poveril jeho vedením."

Marek Hamšík: "Mohli sme tento zápas rozhodnúť už skôr, ak by sme dali tretí gól. Takto sme si po zbytočnej penalte skomplikovali život. Gréci budú súper z inej kategórie, musíme viac využívať naše príležitosti. Aj dnes sme ich mali dosť, treba ich ale aj premeniť."

Vladimír Weiss: "Mám zranené koleno, zostala mi tam noha. Verím, že to bude ok. Pri tom penaltovom faule ma Sapara našiel a potom som už realizáciu nechal Hamšíkovi, keďže bol na určený. Vedeli sme, že je to nepríjemný súper, ale zápas sme mali pod kontrolou. Myslím, že sme vyhrali zaslúžene. Divákov prišlo málo, ale povzbudzovali. Vieme, aké tu majú podmienky a musím zopakovať, že my to robíme pre ľudí a ďakujem im za to, že prišli."

Miroslav Stoch: "Zápas sa vyvíjal na začiatku podľa toho, ako sme si predstavovali. Trochu sme si to skomplikovali penaltou, ale také veci sa vo futbale stávajú. Hlavné sú pre nás tri body a to, že sme sa dobre naladili pred zápasom s Gréckom."

Michal Breznaník: "Hralo sa mi dobre a hlavne som rád, že sme vyhrali. Škoda, že sme nedali tretí gól, ale základ je výhra. Takmer do ničoho sme ich nepúšťali. S Gréckom to bude asi ťažšie, budú určite viac útočiť."

Martin Škrtel: "Trochu ma bolí hlava, ale už som v poriadku. Zrazili sme sa a potom si toho už veľa nepamätám. Až to, ako som sa na zemi prebral a bolela ma hlava. Rýchle góly nám pomohli, kontrolovali sme hru, ale zbytočne sme zápas skomplikovali. Mali sme lepšie aj slabšie pasáže. Dôležité sú však tri body a tešíme sa na Grécko. Tam musíme hrať plných 90 minút dobre."

Marek Sapara: "Pred gólom som to tam klasicky napálil, niekto to tečoval a padlo to tam. Potom sme sa asi až priveľmi upokojili a poľavili sme. Zápas sme však mali v rukách, škoda, že sme nedali tretí-štvrtý gól. Bolo by to lepšie naladenie na Grécko. Treba si však vychutnať tri body a od zajtra sa pripravovať na ďalší zápas."

Dušan Kuciak: "Veľmi dobre sa pozeralo na ten úvod, v ktorom sme sa rýchlo ujali vedenia. Mrzí ma, že som nechytil pokutový kop Verpakovskisa. Dokonale ma pri realizácii penalty oklamal. V závere som sa nijako neobával o výsledok, veď naši hráči pozorne bránili a Lotyšov prakticky nepustili do veľkej príležitosti. Teší ma toto víťazstvo, získali sme pohodu pred dôležitým zápasom s Gréckom."

Michal Ďuriš: "Nie je príjemné bez rozcvičky naskočiť do zápasu. Chvíľku mi trvalo, než som sa dostal do tempa. Som rád, že sme nakoniec toto stretnutie zvládli. Mali sme pridať tretí gól, keby sa nám to podarilo, bolo by po zápase. Našťastie sme uhájili víťazstvo. Najdôležitejšie je, že sme získali tri body."

Peter Pekarík: "Tie dva góly boli dôležité pre pokoj na našich kopačkách. Na konci sme si to skomplikovali, ale našťastie sme to dotiahli do víťazného konca. Po druhom góle sme sa trochu stiahli, ale vytvorili sme si aj tak dostatok príležitostí. Keby sme ich premenili, mohli sme toto stretnutie pokojne dohrať. Marekovi Saparovi takmer vyšla prognóza, že strelíme rýchle tri góly."

ONLINE KOMENTÁR:

- Je tu koniec, Slovensko zdolalo Lotyšsko 2:1 a do tabuľky kvalifikačnej G-skupiny si pripisuje tri body.

90+.min: Lotyši si ešte pýtali pokutový kop, ale Gauračs dostal žltú kartu za simulovanie.

90+. min: Záverečný nápor hostí, všetci Slováci sú na vlastnej polovici.

90+. min: Rozhodcovia pridajú k riadnemu hraciemu času ešte päť minút.

90. min: Do hry sa už nezapojí, posledné sekundy na jeho mieste odohrá Ďurica.

89. min: Dlhé ošetrovanie hráča Liverpoolu, ktorý je viditeľne otrasený, ale za čiaru odchádza po vlastných.

87. min: Tvrdý stret Škrtela a Ivanovsa, po ktorom slovenský kapitán zostáva nehybne na zemi.

86. min: Tak záverečné minúty ešte môžu byť dramatické.

84. min: Verpakovskis sa postavil k jeho realizácii a s poslal loptu do stredu brány, Kuciak sa hodil do pravej strany - 2:1.

84. min: Lotyši ešte bojujú o výsledok, získali ďalší rohový kop. A krátko po ňom prišiel faul Pečovského v pokutovom území a penalta!

82. min: Ďuriš sa perfektne preštrikoval po pravej strane, ponúkol prihrávku Hamšíkovi a jeho pätička skončila v náručí Vaninsa.

80. min: Slováci kontrolujú priebeh hry, snažia sa o strelenie upokojujúceho gólu.

77. min: Zahrá si aj v minulosti obávaný kanonier Verpakovskis, keď vystriedal Caunu.

74. min: Na zemi zostáva Marek Sapara, ktorému nepríjemne pristúpil nohu Fertovs

71. min: Stoch pri chuti, takmer všetky akcie idú teraz po ľavej strane.

70. min: Druhá zmena v tíme hostí, Laizans odišiel a nahradil ho Rugins.

67. min: Vanins teraz v plnej permanenci, ďalší pokus Stocha

66. min: Zaujímavý signál Slovákov z rohového kopu, chýbala finálna prihrávka.

65. min: Ozývajú sa fanúšikovia, ktorým sa dnes páči výkon domáceho tímu.

63. min: Opäť pokus Stocha, jeho strela trafila obrancu Gorkšsa a tesne minula bránku Lotyšov.

62. min: Stochov únik po ľavej strane, ale v útoku je čoraz viac nepresností.

61. min: Striedanie pripravili aj Hipp s Grigom, zahrá si Hološko, ktorý vymenil Bakoša.

57. min: Breznaník dostal žltú kartu za faul na Višnakovsa na útočnej polovici.

56. min: Rýchle prečíslenie v podaní slovenského tímu, Sapara zvolil technickú koncovku, ktorou však brankára neprekvapil.

53. min: Striedanie v tíme hostí, Lukjanovsa nahradí Gauračs.

52. min: Veľká šanca Slovákov, Breznaníkova prihrávka však nenašla pred bránkou adresáta. Vzápätí ešte strela Stocha, ktorú vyrazil gólman na roh

48. min: Stochov nepresný center vyriešila obrana v spolupráci s brankárom.

46. min: Prvé dotyky hráčov po zmene strán, útočná snaha Ďuriša nebola nebezpečná.

- Záverečný hvizd prvého dejstva.

45+.min: Veľká šanca v nadstavenom čase pre Hamšíka, jeho prízemnú strelu so šťastím zlikvidoval Vanins.

45. min: V poslednej minúte prvého polčasu veľká šanca hostí, lopta skončila v sieti, ale postranný rozhodca odmával postavenie mimo hry.

42. min: Weiss odchádza z ihriska s grimasou na tvári, kvôli zraneniu ho nahradí Michal Ďuriš.

42. min: Slovenský kapitán si vyšiel na ofenzívny výlet, nabil Hamšíkovi, ale jeho strela mieri vysoko nad a skončila až na tribúne.

40. min: Ďalší roh Lotyšov, slovenská defenzíva je zatiaľ veľmi pozorná. Škrtel dominuje vo vzdušných súbojoch.

36. min: Spolupráca Breznaník-Stoch opäť priniesla nebezpečnú akciu, ktorú odvrátil až odkop stopéra.

34. min: Rohový kop pre Slovensko, Sapara našiel Hamšíka na zadnej žrdi, ale Lotyši nás vytlačili až na polovicu.

31. min: Laizans predviedol svoju kopaciu techniku zo 16 metrov, Kuciak predviedol skvelý zákrok a vyrazil loptu na roh.

30. min: Výborný zápas hrá zatiaľ Breznaník, okrem spoľahlivej obrany ponúka aj podporu útoku.

28. min: Kombinácia Hamšík, Stoch, Weiss, ale syn bývalého kouča reprezentácia sa zamotal medzi obrancami.

27. min: Stoch sa snažil preniknúť po ľavej strane, ale neudržal stabilitu a padá bez cudzieho zavinenia.

26. min: Veľa nepresností, ani jeden tím si teraz nedokázal dať 5-6 prihrávok po sebe.

20. min: Rudnevs sa snažil o niečo podobné na druhej strane, jeho pokus zblokovala obrana.

19. min: Hamšíkovi dnes futbal chutí, z 20 metrov vyprášil rukavice Vaninsa.

17. min: Pokojnejšia fáza hry, v hľadisku prvé pokusy o mexické vlny.

14. min: Lotyši začali hrať oveľa ofenzívnejšie a teraz našli medzeru v slovenskej defenzíve. V koncovke ale chýbala presnosť.

12. min: Pohrozili však aj hosti, Saláta odvracal na roh. Menší závar pred Kuciakom, do bezpečia opäť odvrátil Saláta.

11. min: Famózny úvod, toto by asi zamávalo aj s kvalitnejšími súpermi. Hráči v bielych dresoch pokračujú v aktívnej hre.

9. min: K rozohrávke sa postavil Sapara, šikovnou strelou a aj zásluhou teču jedného z obrancov poslal loptu do siete - 2:0!

7. min: Tvrdý atak Klavu na Breznaníka na hranici pokutového územia. Hráča ruského Permu musia ošetrovať.

6. min: Jubilejný 10. gól legionára z Neapola v najcennejšom drese, rýchly gól by tímu mohol pomôcť. Vanins navyše dostal žltú kartu.

5. min: Je tu pokutový kop po faule Vaninsa na Weissa! Marek Hamšík s prehľadom poslal gólmana na druhú stranu a Slovensko vedie 1:0!

4. min: Na trávniku leží Lukjanovs, naši zakopli loptu do autu. Na tribúne pár skupiniek fanúšikov, ktoré sa v zime zahrievajú skandovaním.

3. min: Akcia Slovákov, všetci hráči hostí sú teraz nasťahovaní tesne pred svojou šestnástkou.

2. min: Faul Saparu v strede ihriska, prvá štandartka a všetko sa presťahovalo pred Kuciaka. Laizans to skúšal strelou.

1. min: Výkop mal slovenský tím, loptu sme však dlho na kopačkách neudržali.

- Odzneli hymny, do hľadiska si našli cestú aj mladí reprezentanti, ktorí včera prehrali prvý barážový duel s Holandskom 0:2.

- Oba tímy vychádzajú z tunela, sprevádzajú ich mladé futbalistky. Slováci v bielych dresoch, Lotyši v bordovej farbe.

- Tribúny na bratislavských Pasienkoch sú ľudoprázdne. Odhadom je tu možno 2000 ľudí. Svoje určite spravilo aj poriadne chladné počasie, ktoré tu vládne.

- Na čele kvalifikačnej skupine je Bosna a Hercegovina pred Gréckom. Oba tímy majú na konte 6 bodov. Slovensko je na treťom mieste, Lotyšsko je zatiaľ bez bodu.

- Tréneri spravili oproti poslednému víťaznému duelu dve zmeny. Namiesto Zabavníka sa na ľavej strane obrany predstaví Breznaník a post Guldana v strede poľa zaujme Pečovský, ktorý musel naposledy stáť pre červenú kartu z Litvy.

- Vitajte pri online komentári zo zápasu Slovensko - Lotyšsko.

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR, videa.hu