Slovan prerušil sériu bez výhry, rozhodla skvelá prvá tretina

Andrej Sekera a Alexej MuryginAndrej Sekera a Alexej Murygin Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hráči Slovana Bratislava absolvujú prvýkrát v premiérovej sezóne Kontinentálnej hokejovej ligy dva zápasy v priebehu dvoch dní. Na domácom ľade najprv privítali Amur Chabarovsk a po výbornej úvodnej tretine zvíťazili 4:2. O necelých 24 hodín po zápase ich čaká opäť pred vlastnými fanúšikmi Sibir Novosibirsk.

Slovan Bratislava - Amur Chabarovsk 4:2 (3:0, 0:2, 1:0)
Góly: 8. Sekera (Kukumberg), 16. Lipiansky (Sekera, Vondrka), 16. Ölvecký (Šťastný, Daňo), 59. Miklík (Lipiansky, Vondrka) - 26. Loginov (Tarasov, Fisenko), 30. Pyörälä (Hytönen). Rozhodcovia: Vasilev, Kiseľov - Gordenko, Tomilov (všetci Rus.), vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 10 055 divákov (vypredané)

Slovan: Konrád - Višňovský, Štajnoch, Hudáček, Bližňák, Šatan - Sigalet, Sekera, Vondrka, Lipiansky, Miklík - Boumedienne, Švarný, Ölvecký, Šťastný, Daňo - Luža, Mikúš, Bakoš, Kytnár, Kukumberg

Amur: Murygin - Ožiganov, Osipov, Loginov, Piganovič, Pereťagin, Korovkin - Pyörälä, Hytönen, Petružálek - Stepanov, Fisenko, Tarasov - Juňkov, Korotkov, Šitikov - Buturlin, Litovčenko, Lugin

Slovan mal hneď v úvode šancu hrať v početnej výhode, Murygina preverili Šatan i Višňovský, no hostia odolali. V 8. minúte si nakorčuľoval do útočnej tretiny Ölvecký, prihral do ideálnej pozície Šťastnému, ale Murygin zasiahol, rovnako ako o niekoľko sekúnd pri tutovke Lipianskeho. Slovan neustále tlačil a v polovici tretiny to prinieslo gólové ovocie. Kukumberg si našiel cestu až pred hosťujúceho gólmana, ktorý jeho pokus kryl, ale pri dorážke Sekeru už bol bezmocný - 1:0. Pri gólovej akcii ležal jeden z hráčov Amuru na ľade, rozhodca však nevidel dôvod hru prerušiť. Chabarovsk naďalej pôsobil bezradným dojmom, Slovan sa viditeľne po góle upokojil a do konca tretiny zaslúžene svoj náskok ešte dvakrát navýšil. Najprv sa počas presilovky presadil "zámorským" tečom po strele Sekeru Lipiansky, o polminúty neskôr upravil na 3:0 zblízka Ölvecký.

Druhú tretinu otvorili sľubné pokusy Višňovského a Miklíka, zhodne spomedzi kruhov. V 26. minúte kapituloval aj Konrád, keď prísne vylúčenie Šatana potrestal strelou od modrej Loginov. Amur sa snažil niečo s výsledkom urobiť, ale v 29. minúte mohol inkasovať, po Bakošovej individuálnej akcii vychytal Kytnára v obrovskej šanci Murygin. V strede zápasu to bolo už len "o jeden". Znovu z diaľky a znovu počas slovanistického trestu skóroval Pyörälä. Posledné minúty patrili znovu domácim, ktorí priklincovali svojho súpera do obrannej tretiny, no aktivita nepriniesla ďalší gól a do záverečného dejstva šli tímy v náznaku drámy.

Slovan mal puk na hokejke častejšie v treťom dejstve, no kombinácie viazli a oproti prvým 40 minútam sa hral relatívne nezáživný hokej. Popri pološanciach vzruch priniesla až 52. minúta, keď si Šťastný s Buturlinom riešili veci "ručne-stručne" a zdvihli divákov zo sedadiel. Hostia ku koncu pritlačili viac, ale Slovan kontroval pohľadnou akciou a poisťovacím gólom Miklíka uhájil dôležité tri body v boji o play off.

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Výborný úvod sme dokázali vyjadriť aj gólmi, v prvej dobré tempo a výborná hra. Druhé dejstvo, trochu sme sa uspokojili s výsledkom, urobili sme dva fauly vďaka nedostatočnej koncentrácii, v oslabení sme dvakrát inkasovali a umožnili sme súperovi návrat do stretnutia. Mužstvo vďaka bojovnosti bránilo úspešne náskok a definitívou bol štvrtý gól. Som rád, že sa Konrádovi prvé vystúpenie vydarilo."

Hannu Jortikka, tréner Amuru: "Nezačali sme dobre, ale nebolo to vinou cestovania. Boli sme v prvej tretine značne 'mimo hry'. Potom sme sa prebrali a hrali sme v druhej dvadsaťminútovke to, čo vždy musíme hrať. Napriek snahe sme však boli pomerne ďaleko od bodu a štvrtý gól nás definitívne zlomil."

Branislav Konrád: "Bol som pomerne nervózny pred duelom, predsa len to bol pre mňa prvý súťažný zápas po 2,5 mesiaci. V prvej tretine som nemusel kryť veľa striel, nie je to nič príjemné, snažil som sa zahrievať korčuľovaním. Potom sa to zmenilo a som rád, že sme nepripustili drámu. Štvrtý gól mohol padnúť už aj skôr, ale som rád, že sme to zvládli."

Andrej Sekera: "Sú to veľmi dôležité tri body pre nás. Trošku sme zabudli hrať hokej v druhej tretine, ale znovu sme v tretej začali hrať a skončilo sa to pre nás napokon víťazstvom. Vedeli sme, že sa nemôžeme uspokojiť po trojgólovom vedení, ale poľavili sme napriek tomu. Musíme sa v budúcnosti vyvarovať hluchých miest."

ONLINE KOMENTÁR:

60. min: Je tu záver, Slovan prerušil sériu prehier a pripisujú si ďalšie tri body po dôležitom víťazstve 4:2!

60. min: Štadiónom sa valí mexická vlna. Hostia už nemajú sily na vyrovnanie. Nádej im ešte dáva Šatan, ktorý za veľkých protestov nespokojne odchádza na trestnú lavicu za údajnú nebezpečnú hru vysokou hokejkou. Oddychový čas si vzal tréner hostí.

60. min: Diváci sú na nohách a oslavujú prvý výhru po troch prehratých dueloch.

59. min: Zrejme rozhodujúci moment zápasu. Rýchly protiútok po kombinácii Vondrku a Lipianskeho zakončil s prehľadom Miklík 4:2!

57. min: Slovan sa dvakrát ubránil iba za cenu zakázaného uvoľnenia.

56. min: Z veľkého uhla sa snažil prekvapiť Murygina aktívny Miklík. Dôraz pred bránkou predviedol Ölvecký, hneď sa mu ručne "venovali" dvaja hráči v bielych dresoch.

56. min: Akcie sa striedajú na oboch stranách, Slovan chce streliť rozhodujúci gól, Amur sa zo všetkých síl snaží o vyrovnanie.

53. min: Konrád musel zasahovať aj pri ďalšej akcii, puk mu síce vypadol, ale s pomocou obrany ho napokon skryl do lapačky.

51. min: Litovčenko chrbtom k bráne, ale predviedol šikovný teč. Následne dorážka Buturlina a toho si vzal po pichnutí do Konráda do parády Šťastný. V tvrdom pästnom súboji nedal ruskému súperovi nárok a prevliekol mu dres cez chrbát, navyše uštedril aj pár presných úderov. Potom si užíval ovácie publika. Obaja odišli na trestnú lavicu, inkasovali dvojnásobný menší trest za hrubosť.

50. min: Údaj o počte divákov - už tradične je vypredané. Stretnutie sleduje 10 055 divákov.

49. min: Hralo sa veľmi dlho bez prerušenia, na ľade sa stihli vystriedať všetký formácie.

47. min: Slovan aktívnou hrou drží súpera na dištanc. Perfektnú prácu v obrane odvázda vo veľkej pohode hrajúci Sekera.

46. min: Vhadzovanie pred Muryginom, bez prípravy vystrelil Švarný, ale jeho strele chýbala presnosť aj tvrdosť.

45. min: Osamotený Šitikov sa snažil prekvapiť Konráda z veľkej diaľky, slovenský gólman si s prehľadom poradil.

44. min: Bola to celkom vydarená presilovka, ale bez gólového korenia.

43. min: Slovan sa usadil pred Muryginom, od modrej to skúsil Sekera, pri dorážke neuspel Miklík.

42. min: Obecenstvo si pýta gól a Piganovič ponúka svojim faulom príležitosť.

41. min: Šatan s Bližňákom sa snažili vytvoriť pozíciu pre Hudáčka, ten sa však dvakrát naprahoval márne.

- V druhej tretine sa gólovo presadili iba hostia, znížili skóre na 2:3 a aj pomer striel na 18:31.

40. min: Tréner Čada dáva štvrtému útoku veľký priestor a ten sa odvďačuje skvelým spôsobom, nepúšťa súpera z pásma. Bakoš by akurát už mohol presnejšie mieriť.

39. min: Nadviazať na aktivitu sa snažia borci z prvého útoku, Hudáčkovi sa puk zamotal pod nohami.

38. min: Pred Muryginom to teraz horí, hostia nevedia kam skôr skočiť. Štyri-päť nebezpečných pozícií, puk len o centimetre míňal bránku.

37. min: Daňo sa po ošetrení vrátil na ľad so zalepenou pravou časťou tváre a okamžite dvakrát porobil poriadny vietor v útočnom pásme.

36. min: Výborná práca štvrtého bratislavského útoku, Kytnár spálil neuveriteľnú príležitosť, neujala sa ani dorážka Bakoša.

35. min: Hudáček si to už-už chystal na svoju strelu spomedzi kruhov, dvojica obrancov ho ale zblokovala.

34. min: Strela švihom Miklíka od pravého mantinelu pozorného Murygina neprekvapila.

33. min: Po jednoznačnej prevahe domácich v prvom dejstve sú teraz na koni hostia a cítia šancu na vyrovnanie. Konrád v krátkom slede predviedol ďalšie dva zákroky.

32. min: Hneď po buly tvrdá strela Boumedienneho, následne ešte neviditeľný faul na Daňa, ktorý odchádza s bolestivou grimasou na striedačku.

32. min: Slovanisti nedokázali využiť početnú prevahu, Murygina v podstate ani neohrozili. Až pri hre v plnom počte predviedol svoju strelu Daňo.

30. min: Vylúčenie aj na opačnej strane, Štajnocha podrazil Stepanov.

29. min: Opäť veľký tlak Chabarovska a druhá využítá presilová hra. Konráda prestrelil z prvej Pyörälä - 3:2!

29. min: Prichádza však ďalší faul, za hákovanie si nútene oddýchne Vondrka.

28. min: Konečne aj útočná snaha domácich, štvrtý útok odviedol skvelú prácu a po Kukumbergovej akcii mohol zvýšiť Kytnár.

27. min: Hostia evidentne ožili a teraz sa hrá prevažne pred Konrádom a tým pádom sa aj znižuje rozdiel v počte striel.

26. min: Amur zavrel Slovanistov v obrannom pásme a Alexander Loginov prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 3:1!

25. min: Aj dôsledkom toho je vylúčenie Mira Šatana (nedovolené bránenie), ktorý sa stáva už pravidelným návštevníkom trestnej lavice v každom zápase.

24. min: Slovan sa trošku stiahol, už nie je až tak aktívny smerom dopredu. Skôr čaká na prípadne chyby súpera.

23. min: Prvý zákrok si pripísal aj Konrád, bol však skôr taký zahrievací.

21. min: Šatan výborne miešal puk, nakoniec ho posunul Višňovskému, ktorý to skúšal technicky alebo na teč. Murygin kryje. Po vhadzovaní sa v ideálnej parkete ocitol Miklík, ale opäť trafil iba brankára.

- Takže predsa upresnenie v oficiálnom zápise, druhý gól strelil Ján Lipiansky, ktorý tečoval strelu Sekeru.

20. min: Záverečná minúta I. tretiny sa dohrávala za skandovaného aplauzu celého štadióna. Diváci aj takto ďakujú za skvelý výkon a to je pred nami ešte 40 minút. Pomer striel je jasne v prospech Slovana - 19:5.

19. min: Sekera hrá s obrovskou chuťou, pri ďalšom ofenzívnom výpade jeho šikovnému teču veľa nechýbalo.

18. min: Bakoš a Tarasov sa vzájomne osekávali, rozhodcovia si to všimli a oboch poslali schladiť sa na trestnú lavicu. Hrá sa 4 na 4.

18. min: Hostia sú evidentne zaskočení, vôbec sa nevedia dostať do väčších príležitostí.

16. min: A diváci si pýtajú "desať, desať".

16. min: Skvelý vstup Slovana do zápasu pokračuje už o pár sekúnd, Šťastný vyzvŕtal hneď dvojicu hráčov za bránkou, prvý pokus Ölveckého sa ešte neujal ale Daňo puk vrátil pred bránku a Ölvecký dorážkou skóroval - 3:0!

15. min: Typická presilovková kombinácia zakončená strelou od modrej a Sekera si pripísal druhý gól - 2:0! Aj keď sa zdalo, že práve Lipiansky tečoval strelu obrancu, uvidíme, možno sa oficiálny zápis ešte v priebehu zápasu zmení.

15. min: Hneď po vhadzovaní nepríjemná "jedovka" Štajnocha.

14. min: Z tlaku Slovana rezultoval nedovolený zákrok a je tu opäť možnosť presilovej hry. Na trestnú lavicu odchádza Osipov.

12. min: Aréna sa výborne baví zatiaľ skutočne kvalitným hokejom. Pomer striel je až drvivý 11:1.

10. min: Tak predsa prvý nebezpečný útok hostí, obranu preveril dravým prienikom Šitikov.

9. min: Slovan zatiaľ jednoznačne lepším tímom, Konrád ešte vôbec nemusel zasahovať.

8. min: Hrá sa skvelý rýchly hokej a výsledkom je zaslúžene vedenie Slovana. Po ďalšej peknej akcii Kukumberga dorazil puk do siete Sekera a dáva prvý gól v KHL - 1:0!

7. min: Najprv obrovská šanca Daňa, v ďalšom striedaní ponúkol tutovku Hudáčkovi skvelým uvoľnením Vondrka. Murygin stále drží čistý štít.

6. min: Slovanisti veľmi vysoko napádajú svojho súpera a neumožňujú mu rozohrať žiadnu súvislú akciu.

4. min: Okrem toho sa však domáci hokejisti nedostali do žiadnej šance a je po početnej prevahe. Višňovský to skúsil tvrdou strelou od modrej, netrafil bránku.

3. min: Štajnoch parádne našiel Šatana, ktorý z prvej zamieril veľmi presne, ale Murygin s veľkou dávkou šťastia vyrazil puk do ochrannej siete.

2. min: Nedovolený zákrok Fisenka, Slovan si po jeho hákovaní zahrá presilovú hru.

1. min: Prvý pozdrav fanúšikov hneď po vhadzovaní patrí Braňovi Konrádovi. Okamžite aj strelecký pokus Hudáčka.

- Nasledujú štátne hymny a tradičné pozdravy kapitánov s rozhodcami.

- Vzápätí za nimi hostia z ďalekého Chabarovska a na záver "belasí" v už tradičných domácich modrých dresoch.

- Do začiatku zápasu zostáva 5 minút, ako prví prichádzajú na ľad rozhodcovia.

- Tímy majú za sebou rozkorčuľovanie a odišli do šatní. Nasleduje úprava ľadu.

- Tréner Slovana Rostislav Čada dá v dnešnom zápase prvýkrát šancu Branislavovi Konrádovi. Jaroslav Janus mu bude "kryť chrbát" zo striedačky.

- Na čele kanadského bodovania v belasom tábore je dvojica Miroslav Šatan (7+6) a Michal Vondrka (6+7).

- Najproduktívnejším hráčom tímu z Chabarovska je suverénne Čech Jakub Petružálek (10 gólov a 11 asistencií). Brankár Ján Lašák sa v Bratislave nepredstaví, keďže ho už viac ako dva týždne trápi zranenie stehna.

- Slovan doteraz odohral 19 zápasov, v ktorých získal 25 bodov so skóre 48:52. V tabuľke Západnej konferencie sa nachádza na 10. mieste.

- Amur Chabarovsk je súperom z najväčšej vzdialenosti, ktorý do Bratislavy zavíta. Jeho hráči musia pri každom výjazde za súpermi prekonávať obrovské vzdialenosti aj časové posuny. Veď štátna hranica s Čínouje 30 kilometrov od mesta. Príjemné prekvapenie minulej sezóny sa v tej aktuálnej trápi a s 23 bodmi (48:61) mu patrí až 11. miesto vo Východnej konferencii.

- Vitajte pri online komentári zápasu KHL Slovan Bratislava - Amur Chabarovsk.

• Zdroj: športky, ts, TASR, hcslovan.sk